Pracownicy sanepidów, publicznych żłobków oraz zakładów podległych ministrowi zdrowia mają dostać 30 proc. podwyżki.
ZMIANA PRAWA
Mimo wcześniejszych zapowiedzi rządu, pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych wciąż nie dostali podwyżek. Ma to zmienić projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej, który przygotował resort zdrowia.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, zmianie mają ulec miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Pensje pracowników sanepidów, jednostek budżetowych podległych m.in. ministrowi zdrowia czy wojewodzie, mają wzrosnąć o 30 proc. w stosunku do wynagrodzeń, które obowiązywały w 2006 roku. Podwyżki w takiej samej wysokości mają również otrzymać pracownicy publicznych żłobków. Nie otrzymali ich bowiem na podstawie tzw. ustawy podwyżkowej, która została uchwalona dwa lata temu, bo usługi te nie są finansowe przez NFZ.
Pieniądze na podwyżkę pensji pracowników m.in. sanepidów są zarezerwowane w tegorocznej ustawie budżetowej. Będzie to kosztować ponad 84,7 mln zł. Podwyżki, z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku, obejmą prawie 26 tys. pracowników.