• GIERTYCH O LEKTURACH. Roman Giertych, wicepremier i minister edukacji narodowej, zaapelował o niezwłoczne opublikowanie nowego rozporządzenia dotyczącego kanonu lektur. Podkreślił, że jeśli nie ukaże się do końca tygodnia, to po 1 września nadal będzie obowiązywać kanon lektur minister edukacji Krystyny Łybackiej. Nowe rozporządzenie popiera też Kazimierz Ujazdowski, minister kultury, ponieważ zawiera m.in. dzieła Józefa Mackiewicza, Andrzeja Bobkowskiego, a przede wszystkim fragmenty prozy Witolda Gombrowicza. Na liście lektur znalazły się Nie-Boska komedia Zygmunta Krasińskiego i Kordian Juliusza Słowackiego.
  • 2,8 MLN ZŁ DLA POSZKODOWANYCH W WYPADKU WE FRANCJI. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce przyznać pomoc finansową każdemu poszkodowanemu lub rodzinie ofiary wypadku autobusowego, do którego doszło 22 lipca we Francji. Poszkodowani lub członkowie rodzin będą mogli z tych środków opłacić np. koszty pogrzebu, leczenia, pomocy psychologicznej i rehabilitacyjnej. Pomoc finansową na utrzymanie dostaną dzieci, których rodzice zginęli w wypadku. Resort pracy wyda na realizację programu 2,8 mln zł.

Więcej www.mps.gov.pl

  • PIERWSZA POMOC DLA LEKARZY. Około 180 dolnośląskich lekarzy zostanie przeszkolonych z zasad udzielania pierwszej pomocy w ramach programu Ratuj życie. Organizowane w ramach programu szkolenia dotyczą zasad ratownictwa medycznego i są przeznaczone dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Ich głównym celem jest zwiększenie skuteczności udzielania pierwszej pomocy, m.in. w wypadkach drogowych. Odbywają się w 19 miastach Polski. W 75 spotkaniach weźmie udział ponad 2 tys. lekarzy.
  • POLSKA BEZ BARIER. Kraków dołączył do ogólnokrajowej kampanii Polska Bez Barier, której celem jest poprawa dostępności budynków i przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych. Miasto w ramach akcji ogłosiło konkurs promujący przykłady najlepszych rozwiązań. Najlepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych budynki lub przestrzenie publiczne do konkursu może zgłosić każdy - wystarczy, że do 20 października prześle do biura organizatora kilka zdjęć obiektu wraz z komentarzem dotyczącym jego dostosowania.

Więcej www.niepelnosprawni.pl

■ O SEKSIE W SZKOLE. 90 PROC. Polaków uważa, że w szkole powinno się przekazywać wiedzę o życiu seksualnym - tak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Coraz więcej osób uważa też, że wiedzę na ten temat powinni młodym ludziom przekazywać również rodzice. W porównaniu z rokiem 1998 o 13 proc. wzrosła liczba osób zdecydowanie podzielających pogląd, że wychowanie seksualne w szkole jest potrzebne, natomiast odsetek tych, którzy są przeciwnego zdania, zmalał o ponad połowę (z 18 proc. do 7 proc).