statystyki

Część wniosków o 500+ poczeka na rozpatrzenie

autor: Michalina Topolewska11.07.2018, 07:32; Aktualizacja: 11.07.2018, 08:25
Prawo do różnych form wsparcia dla rodzin jest ustalane na dany okres świadczeniowy. Dlatego trzeba o nie wnioskować co roku. Wnioski w formie papierowej będzie można składać od 1 sierpnia.

Prawo do różnych form wsparcia dla rodzin jest ustalane na dany okres świadczeniowy. Dlatego trzeba o nie wnioskować co roku. Wnioski w formie papierowej będzie można składać od 1 sierpnia.źródło: ShutterStock

 Dopiero od następnego miesiąca gminy uzyskają elektroniczny dostęp do danych o dochodach rodziców za 2017 r. To oznacza, że do tego czasu muszą się wstrzymać z rozpatrywaniem wniosków opartych o kryterium dochodowe.

1 lipca ruszyła akcja składania wniosków o świadczenia na dzieci przez internet. Od tego dnia rodzice mogą ubiegać się nie tylko o wsparcie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną z programu „Dobry start”, ale też o świadczenia wychowawcze, rodzinne i z Funduszu Alimentacyjnego na nowe okresy ich wypłaty.

Okazuje się jednak, że części z tych wniosków gminy nie mogą na razie rozpatrzyć. Problem dotyczy tych spraw, gdzie przyznanie świadczeń wymaga spełnienia kryterium dochodowego, np. 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie czy zasiłku rodzinnego. W ich przypadku gmina za pośrednictwem portalu Emp@tia uzyskuje od urzędów skarbowych (usługa ePodatki) informacje na temat wysokości dochodów członków rodziny osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, na jaki składany jest wniosek. Teraz potrzebne są więc dane za 2017 r., ale na razie nie są one jeszcze dostępne.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane