Długoterminowy urlop okolicznościowy to świadczenie, które można w Holandii wykorzystać na potrzebę opieki nad poważnie chorym dzieckiem, partnerem lub rodzicem.
Beneficjentem długoterminowego urlopu okolicznościowego może być osoba zatrudniona, opiekująca się bliską osobą cierpiącą na chorobę zagrażającą jej życiu.
Pracownik upoważniony jest w każdym roku do wykorzystania dwunastu tygodni urlopu okolicznościowego. W tym czasie może pracować jedynie połowę normalnego czasu pracy. W porozumieniu z pracodawcą może zadecydować o wykorzystaniu przysługującego mu urlopu w inny sposób. Może to być przykładowo sześć tygodni w ogóle wolnych od pracy. Dopuszczalne jest także wykorzystanie świadczenia w dłuższym niż dwanaście tygodni okresie, jednak maksymalnie może to być 18 kolejnych tygodni.
Urlop dobiega końca w uzgodnionym wcześniej terminie. Świadczenie kończy się również wtedy, gdy umiera osoba, którą pracownik się opiekował. Zbiorowy układ pracy może zawierać inne uzgodnienia co do czasu urlopu okolicznościowego. Urlop okolicznościowy nie ma wpływu na długość urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownik straci pracę podczas długoterminowego urlopu okolicznościowego, świadczenie to natychmiast się kończy.

Jakie formalności

O urlop okolicznościowy należy zwrócić się do pracodawcy na piśmie, co najmniej na dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem świadczenia. Pracownik może złożyć prośbę o rozpatrzenie jego wniosku w ciągu tygodnia. Jeśli pracodawca nie przychyli się do tej sugestii, urlop zaczyna się w planowanym czasie. Pracodawca może wymagać od pracownika dodatkowych informacji o okolicznościach wykorzystania urlopu, np. w postaci zaświadczenia lekarskiego.
Pracodawca może odmówić długoterminowego urlopu okolicznościowego jedynie wówczas, gdy spowodowałby on poważne problemy dla firmy. Powinien wtedy odpowiednio umotywować taką decyzję. Pracodawca nie ma prawa sam oceniać pomocy, jaką jest w stanie zapewnić pracownik osobie potrzebującej ani też samej potrzeby niesienia takiej pomocy. Jeśli pracodawca przyzna urlop, nie może się z tego wycofać, nawet gdyby sytuacja firmy uległa zmianie i potrzebowałby z powrotem pracownika.

Jaka płaca

Za czas, kiedy wykorzystywany jest urlop okolicznościowy pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Za godziny pracy w czasie trwania urlopu pracownik otrzymuje oczywiście zapłatę. Korzystanie z długoterminowego urlopu okolicznościowego może mieć wpływ na inne świadczenia, których pracownik jest beneficjentem. Dodatek opiekuńczy na dziecko, dodatek na opiekę medyczną czy dodatek do czynszu ustalane są na podstawie wysokości dochodów beneficjenta. Zmiany w tej kwestii należy zgłosić do urzędu skarbowego.
Jeżeli podczas trwania urlopu okolicznościowego pracownik zachoruje, może przerwać to świadczenie. Należy to zrobić w porozumieniu z pracodawcą. W takim wypadku pracodawca zapłaci pracownikowi jedynie za godziny normalnie przepracowane podczas trwania urlopu okolicznościowego. Za czas pracy, kiedy pracownik chorował, należy się 70 proc. wynagrodzenia. Jeśli beneficjent świadczenia zachorował podczas urlopu wykorzystanego w pełnym wymiarze godzin, wtedy nie jest uprawniony do pobierania pensji za czas choroby.
98 tys. osób przebywało w Holandii w 2007 roku ponad 3 miesiące
PRZYDATNY ADRES