19 lutego będzie dniem protestu związków zawodowych policji, straży granicznej i pożarnej oraz służby więziennej przeciw zapowiadanym przez MSWiA zmianom przepisów emerytalnych służb mundurowych.

Przygotowywany przez MSWiA projekt ustawy zakłada, że prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat. Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej oraz BOR - przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 r.

Obecnie żołnierzom i funkcjonariuszom emerytura w wysokości 75 proc. wynagrodzenia przysługuje po 28 i pół roku służby, po 15 latach wysokość emerytury wynosi 40 proc. podstawy uposażenia.

MSWiA zapewnia, że obecne założenia są "punktem wyjścia do dyskusji", a po opracowaniu ostatecznych założeń trafią one do zaopiniowania przez wszystkie związki zawodowe służb.

W ramach protestu 19 lutego w Krakowie i w Gdańsku związkowcy ze służb mundurowych przeprowadzą pikiety.

Jak poinformowali w czwartek przedstawiciele pomorskich związków "mundurowych", pikieta odbędzie się przed gdańskim Urzędem Wojewódzkim. Ma to być pierwsza manifestacja w Polsce, na której "mundurowi" zaprotestują przeciw planowanym zmianom.

"Czujemy się oszukani zmianami, jakie rząd proponuje w naszych emeryturach. Każdy z nas decydując się na taką, a nie inną pracę, decydował się też na konkretne warunki z nią związane. Pozbawienie nas praw nabytych podważa nasze zaufanie do państwa" - powiedział szef Solidarności w pomorskiej policji Józef Partyka.

Dodał, że - mimo iż prawo pozwala policjantom przechodzić na emeryturę po 15 latach służby, niewielu funkcjonariuszy korzystało z tego przywileju. "Średni czas pracy w policji to 27 lat" - stwierdził Partyka, który pełni też funkcję wiceprzewodniczącego zarządu głównego NSZZ policjantów.

Oprócz pikiety pomorscy policjanci planują też protestować przeciwko planowanym zmianom, prowadząc tzw. strajk włoski oraz unikając wystawiania mandatów. "W zamian będziemy pouczać" - dodał Partyka.

Straż pożarna chce dołączyć do protestu poprzez oflagowanie swoich siedzib. "W naszym przypadku inna forma protestu nie wchodzi w grę" - wyjaśnił przewodniczący pomorskiego oddziału Związku Zawodowego Strażaków "Florian", Mariusz Paprocki.

W przyszłym tygodniu projekt nowej ustawy o emeryturach mundurowych będzie gotowy - zapowiedział w czwartek wicepremier Grzegorz Schetyna. Szef MSWiA dodał, że ci, którzy "będą chcieli pójść starą drogą pozyskania emerytury, będą mogli to zrobić".

"We wtorek kończymy konsultację założeń z szefami służb i przygotowujemy projekt ustawy" - powiedział Schetyna. Dodał, że nie obawia się protestów i masowych odejść na emeryturę w związku z tym, że projekt nowej ustawy zakłada wydłużenie czasu pracy służb mundurowych.