Widzę i rozumiem, jak potrzebna jest przebudowa systemu orzekania o niepełnosprawności i to jest warunek kolejnych zmian - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Lublina w sobotę.

Morawiecki proszony przez uczestniczkę spotkania o zmianę systemu orzekania o niepełnosprawności podkreślił, że jest to kluczowa kwestia, którą rząd próbuje obecnie zrealizować "w przyspieszonym tempie".

"Ta przebudowa jest bardzo trudna, ponieważ są różne systemy orzekania, orzecznictwa o niepełnosprawności, w tym również powiatowe zespoły, i nikt nie chce dać sobie zabrać tej kompetencji" - mówił szef rządu.

Premier mówił również, że w wyniku m.in. programu "Dostępność Plus", na który przeznaczone zostanie 23 mld zł, powstaną różnego rodzaju ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

"Bardzo dokładnie widzę i rozumiem, jak potrzebna jest przebudowa systemu orzekania o niepełnosprawności i to też jest warunek kolejnych zmian" - powiedział Morawiecki.

"My tych zmian dla niepełnosprawnych, z wysokim zwłaszcza stopniem niepełnosprawności dokonaliśmy dużo" - dodał szef rządu.

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie protestują w Sejmie od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie.

Protestujący uważają, że zrealizowano postulat podniesienia renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

Opublikowano już także ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem jej autorów (posłowie PiS) spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący uważają jednak, że ta ustawa nie realizuje ich żądań w sprawie dodatku.