Pracodawca wystąpił z wnioskiem o ukaranie pracownika naganą. Decyzję o ukaraniu wręczono pracownikowi w dziale kadr 5 lutego. Termin na złożenie sprzeciwu od tej decyzji to 7 dni. Jak liczyć upływ tego terminu? Czy od dnia zawiadomienia o ukaraniu czy też od dnia następnego po tym dniu?
Zgodnie z art. 112 k.p. w przypadku gdy zastosowanie kary prządkowej (upomnienia, nagany lub kary pieniężnej) nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu siedmiu dni od zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. Jest to procedura wewnątrzzakładowa, więc sprzeciw adresowany jest do pracodawcy. Pracodawca ma 14 dni na uwzględnienie bądź odrzucenie sprzeciwu. Nieodrzucenie sprzeciwu w tym terminie jest równoznaczne z jego uwzględnieniem.
Siedmiodniowy termin, w którym pracownik może wnieść skutecznie sprzeciw, jest obliczany na podstawie ogólnych zasad liczenia terminów uregulowanych w kodeksie cywilnym. Kodeks pracy odsyła bowiem poprzez art. 300 do kodeksu cywilnego w sprawach nienormowanych przepisami prawa pracy, jeśli regulacje cywilistyczne nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy. Skoro prawo pracy nie zawiera ogólnych unormowań co do liczenia terminów, należy w tym przypadku posiłkować się art. 111 k.c., zgodnie z którym termin liczony w dniach należy obliczać z pominięciem dnia, w którym nastąpiło zdarzenie, które uznaje się za początek danego terminu (w tym przypadku dzień doręczenia pisma z naganą). Termin liczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia (o godzinie 24.00). Tym samym w przypadku gdy pracownik otrzymał informację o nałożeniu kary porządkowej (nagany) 5 lutego we czwartek, to termin na wniesienie odwołania upływa dnia 12 lutego (w kolejny czwartek). Wykładnia ta pozostaje w zgodzie z wyrokiem SN z 17 listopada 2004 (II PK 64/04). Gdyby termin upływał w dniu ustawowo wolnym od pracy, wówczas termin upłynie dopiero dnia następnego.
Wniesienie sprzeciwu jest warunkiem późniejszego dochodzenia przez pracownika swoich praw na drodze sądowej. Niewniesienie sprzeciwu lub wniesienie go po terminie zamyka możliwość wniesienia powództwa o uchylenie kary. Rzecz jasna droga sądowa przysługuje, jeśli pracodawca sprzeciw odrzucił. Pracodawca w piśmie informującym o nałożeniu kary jest zobowiązany pouczyć pracownika o terminie do wniesienia sprzeciwu. Jeśli tego nie uczyni, to należy uznać, że termin ten nie zaczyna biec.