Siedem procent Ukraińców chce na dłuższy okres opuścić kraj, a najwięcej z nich wiąże swoją przyszłość z Polską - wskazują wyniki opublikowanego w piątek sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Ci, którzy chcą wyjechać za granicę, planują podjęcie tam pracy, nauki albo przeprowadzkę na całe życie. Spośród nich 62 proc. poczyniło już konkretne kroki w tym kierunku. Porzucać ojczyzny nie zamierza 86 proc. Ukraińców, 6 proc. się waha.

Najwięcej respondentów wybiera się do Polski - 36 procent. Kraje wybierane w następnej kolejności to Czechy i Niemcy (12 i 11 proc.), Rosja (7 proc.), Stany Zjednoczone (6 proc.), Włochy (5 proc.) i Francja (2 proc.).

Chęć wyjazdu deklaruje 11 proc. mężczyzn i 4 proc. kobiet. W grupie młodych ludzi w wieku 18-29 lat wyjechać chce 15 proc., w wieku 30-44 lat - 10 proc., a w wieku 45-59 lat - 6 proc. Natomiast ludzie w wieku powyżej 60 lat wyjeżdżać z kraju nie chcą.

Wśród deklarujących chęć wyjazdu 20 proc. poszukuje za granicą pracy, 15 proc. to studenci, 14 proc. to samozatrudnieni, a 1 proc. stanowią emeryci.

Najwięcej ludzi planujących wyjazd mieszka na zachodzie Ukrainy - 11 proc. W centrum, na południu i wschodzie jest ich 6 proc. Najmniej w obwodach Donbasu - 2 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 3-20 kwietnia na grupie 4005 osób w 110 miejscowościach Ukrainy prócz zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu. W obwodach ługańskim i donieckim sondaż przeprowadzono wyłącznie na terytoriach kontrolowanych przez Kijów; część tych obwodów zajęta jest przez wspieranych przez Rosję separatystów.