Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 26 kwietnia 2018 roku

autor: Luiza Abramczyk, Anna Kwiatkowska, Marcin Nagórek26.04.2018, 08:44; Aktualizacja: 26.04.2018, 09:18
ZUS w swoim postępowaniu nigdy nie może posługiwać się zeznaniami świadków

ZUS w swoim postępowaniu nigdy nie może posługiwać się zeznaniami świadkówźródło: ShutterStock

W przypadku skorzystania przez osobę pobierającą rentę rodzinną z urlopu dziekańskiego, niezależnie z jakiego powodu, wypłata renty rodzinnej będzie przez ZUS kontynuowana, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia.

● Pobieram rentę rodzinną i jestem na przedostatnim roku studiów. Za miesiąc kończę 25 lat. Czy ZUS przedłuży mi pobieranie renty do końca tego roku akademickiego? Czy jest jakaś możliwość przedłużenia jej pobierania aż do ukończenia studiów?

Niestety nie. W sytuacji ukończenia przez osobę uprawnioną do renty rodzinnej 25 lat na przedostatnim roku studiów w szkole wyższej prawo do renty nie ulegnie przedłużeniu aż do zakończenia studiów. ZUS ostatnią rentę wypłaci za miesiąc, w którym uprawniony obchodzi 25. urodziny. Ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady, który stanowi, że jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Ta szczególna regulacja nie może być poddawana wykładni rozszerzającej i oznacza ona prawo do przedłużonej ochrony ubezpieczeniowej do zakończenia tego konkretnego (ostatniego) roku studiów, na którym uprawniony ukończył 25 lat, a nie do ukończenia studiów wyższych bez względu na wiek. Innymi słowy, warunkiem przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej jest ukończenie przez uprawnionego 25 lat na ostatnim roku studiów, a termin końcowy tej ochrony wyznacza data zakończenia tego konkretnego (także przedłużonego decyzją uprawnionego organu) roku akademickiego studiów w szkole wyższej. W opisywanej sytuacji nie ma więc możliwości wydłużenia okresu pobierania tego świadczenia.

Warto zauważyć, że w przypadku skorzystania przez osobę pobierającą rentę rodzinną z urlopu dziekańskiego, niezależnie z jakiego powodu, wypłata renty rodzinnej będzie przez ZUS kontynuowana, jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Warunkiem koniecznym do zachowania uprawnień do renty rodzinnej w okresie przebywania na urlopie dziekańskim jest zachowanie statusu studenta w danym roku akademickim, w jakim korzysta się z urlopu. Dopiero wówczas będą spełnione wszystkie warunki niezbędne do korzystania z renty rodzinnej. ⒸⓅ

Podstawa prawna

Art. 65–68 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.).

● W maju zatrudnię troje nowych pracowników. Będą pracować przede wszystkim w siedzibie firmy, ale sporadycznie będą wizytować klientów w terenie. Zamierzam przyznać diety i finansować ich przejazdy. Czy muszę opłacać składki? Nie wiem, czy mogę traktować te wyjazdy jako podróż służbową, skoro wyjazdy wynikają z ich zakresu obowiązków.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane