Sąd zmusił ZUS, by ten określił prawo do ulgi

autor: Bożena Wiktorowska17.04.2018, 07:37; Aktualizacja: 17.04.2018, 08:21
ZUS odmówił wydania interpretacji. Pytający wniósł odwołanie do sądu okręgowego. Ten zaś zmienił zaskarżoną decyzję.

ZUS odmówił wydania interpretacji. Pytający wniósł odwołanie do sądu okręgowego. Ten zaś zmienił zaskarżoną decyzję.źródło: ShutterStock

Podjęcie współpracy z byłym pracodawcą nie musi oznaczać automatycznej utraty przez samozatrudnionego prawa do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne ustalanych od podstawy wymiaru nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

W styczniu 2017 r. do oddziału ZUS w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie indywidualnej interpretacji, dotyczącej możliwości opłacania przez niego preferencyjnych składek. Sprawą budzącą wątpliwości pytającego było to, czy zachowa on prawo do skorzystania z takiej ulgi pomimo rozpoczęcia współpracy z byłym pracodawcą – ale w zakresie diametralnie innym niż wcześniej obowiązująca umowa o pracę.

Pytający wskazał, że ta współpraca miała być wykonywana w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej. Ale jego były pracodawca postawił warunek. Ich współpraca będzie możliwa tylko wtedy, gdy pytający nadal będzie mógł korzystać z ugi. Stąd też jego wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane