1081 uwag do pracowniczych programów kapitałowych

autor: Bożena Wiktorowska12.04.2018, 07:48; Aktualizacja: 12.04.2018, 09:01
pieniądze

Resort pracy chce więc, by oszczędzający byli przekonani, że gromadzone przez nich pieniądze nie będą miały charakteru środków publicznych.źródło: ShutterStock

Znalezienie konsensusu w sprawie projektu ustawy dotyczącej nowego sposobu oszczędzania na starość nie będzie proste, bowiem uwagi, które spłynęły do resortu, dotyczą nie tylko spraw technicznych, ale także kwestii fundamentalnych.

Niektóre – spośród 1081 zgłoszonych uwag – mogłyby znacząco wpłynąć na przyszły kształt ustawy. Na poniedziałek w Ministerstwie Finansów zaplanowano konferencję uzgodnieniową dotyczącą rządowych propozycji.

Czego dotyczą uwagi? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma wątpliwości, że wprowadzenie nowej formy dobrowolnego oszczędzania jest zasadne i pożądane. Powinna to być jednak forma dająca wybór i spełniająca oczekiwania ubezpieczonych.

Polacy oczekują przede wszystkim podwyższenia dochodu po zakończeniu aktywności zawodowej. Ten problem jest szczególnie ważny dla nisko uposażonych. Zwłaszcza że obecny profil oszczędzających (najczęściej dodatkowe środki odkładają osoby stosunkowo zamożne) nie rozwiązuje podstawowego problemu, czyli niskich świadczeń emerytalnych dla dużej grupy uczestników obowiązkowego systemu emerytalnego.

Resort pracy chce więc, by oszczędzający byli przekonani, że gromadzone przez nich pieniądze nie będą miały charakteru środków publicznych. PPK powinny być całkowicie odrębnym systemem dobrowolnego oszczędzania. Ale może to być trudne ze względu na ścisłą zależność od systemu obowiązkowego. Sposób odprowadzania składek przez pracodawcę ma być analogiczny jak przy składkach na ZUS. To samo dotyczy zwrotu składek do FUS czy zapisu na koncie ubezpieczonego. Dodatkowo wprowadzenie wspólności majątkowej, rozdzielności i zasad podziału środków po śmierci również byłoby powieleniem rozwiązań obowiązujących w OFE. A przecież te środki zostały uznane za publiczne.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane