statystyki

Składki od prezesa z umową o pracę

autor: Bożena Wiktorowska10.04.2018, 05:58; Aktualizacja: 10.04.2018, 07:29
ZUS po przeprowadzeniu analizy sprawy odmówił wydania interpretacji

ZUS po przeprowadzeniu analizy sprawy odmówił wydania interpretacjiźródło: ShutterStock

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek opłacania składek do ZUS od umowy o pracę zawartej z własnym prezesem. Także wówczas, jeśli taka osoba jest współwłaścicielem firmy.

We wrześniu 2016 r. do oddziału ZUS w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym. Sprawą budzącą wątpliwości pytającego było to, czy prezes spółki podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak pracownik. Wnioskodawca poinformował ZUS, że spółka zajmująca się działalnością ubezpieczeniową ma jednoosobowy zarząd. Jednocześnie jego prezes jest jednym z trzech wspólników owej firmy. Spółka ta nie posiada rady nadzorczej, a każdy z właścicieli ma tyle samo głosów na zgromadzeniu wspólników. Zarząd spółki jest powoływany przez to zgromadzenie zwykłą większością głosów. Sam pytający jako współwłaściciel spółki działa w niej przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników. I właśnie to zgromadzenie zawarło z jednym ze swoich wspólników umowę o pracę, zatrudniając go na stanowisku prezesa na czas nieokreślony.

Jednocześnie pytający wyjaśnił ZUS, że na podstawie tej umowy prezes pobierał wynagrodzenie oraz został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych (w tym obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego będącego podstawą do wypłaty zasiłków). Jednocześnie spółka wyjaśniła, że do obowiązków prezesa należy m.in. zawieranie umów ubezpieczenia z klientami oraz ich realizacja w przypadku np. wypłaty odszkodowań.

ZUS po przeprowadzeniu analizy sprawy odmówił wydania interpretacji. Pytający skierował sprawę do sądu I instancji. Ten zaś uznał, że organ ma obowiązek wydania interpretacji dotyczącej ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez prezesa. ZUS wniósł apelację do sądu II instancji. Ta jednak została oddalona.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane