statystyki

Podawanie w orzeczeniu o niepełnosprawności jej przyczyny: TK nie rozstrzygnął sprawy

autor: Michalina Topolewska22.03.2018, 07:24; Aktualizacja: 22.03.2018, 07:57
Po wysłuchaniu stron oraz odpowiedzi na zadane pytania, TK postanowił jednak odroczyć wydanie wyroku.

Po wysłuchaniu stron oraz odpowiedzi na zadane pytania, TK postanowił jednak odroczyć wydanie wyroku.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny (TK) nie rozstrzygnął, czy podawanie w orzeczeniu o niepełnosprawności jej przyczyny jest niezgodne z konstytucją. Odroczenie rozprawy uzasadnił potrzebą zebrania dodatkowych informacji do wydania wyroku.

Skarga konstytucyjna, którą wczoraj rozpatrywali sędziowie, dotyczyła par. 13 ust. 2 pkt 9 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1110). Zgodnie z tym przepisem w dokumencie wskazującym na dysfunkcję zdrowotną podawany jest symbol przyczyny niepełnosprawności. Tak było również w przypadku mężczyzny, który złożył skargę do TK (sygn. akt SK 19/17). Na wydanym mu przez miejski ośrodek ds. orzekania o niepełnosprawności orzeczeniu, zamieszczony został symbol 02-P, oznaczający chorobę psychiczną. Zdaniem skarżącego ujawnienie rodzaju schorzenia narusza jego konstytucyjne prawa, a mianowicie prawo do prywatności oraz autonomii informacyjnej.

– Obligatoryjne zamieszczanie przyczyny niepełnosprawności na orzeczeniu nie służy realizacji celu, jakim jest rehabilitacja zawodowa – mówiła adwokat Małgorzata Mączka-Pacholak z Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy, pełnomocnik skarżącego.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane