Co należy do obowiązków pilota

Pilot odpowiada głównie za umiejętne i bezpieczne sterowanie samolotem. Jako kapitan koordynuje również pracę pozostałej części personelu na pokładzie. Na jego barkach spoczywa sprawowanie kontroli nad parametrami lotu. Jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo załogi oraz pasażerów – z ostatnimi nie ma bezpośredniego kontaktu, ale może nadawać komunikaty, co wykorzystuje najczęściej w przypadku zakłóceń podróży.

Ile średnio zarabia pilot samolotu

Z badań przeprowadzonych przez portal wynagrodzenia.pl wynika, że mediana miesięcznych wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 7 693 PLN brutto. Co drugi pilot otrzymuje pensję od 5 295 PLN do 13 188 PLN w największych firmach lotniczych.

Od czego zależy wysokość pensji pilota

Przede wszystkim od stażu zawodowego – doświadczony pilot zawsze otrzyma lepszą płacę niż ten na początku swojej ścieżki kariery.

Zarobki pilota są mocno uzależnione od rodzaju linii lotniczych, dla jakich pracuje. Jako że wielkość oraz kapitał firmy to czynniki wywierające największy wpływ na wysokość wynagrodzeń pracowników, pilot zatrudniony przez LOT zarobi więcej niż jego kolega z etatem w SprintAir, który jeszcze do października 2017 roku latał z lotniska w Radomiu.

Istotna jest też ranga zajmowanej pozycji - zarobki kapitana przewyższają wynagrodzenie pierwszego oficera nawet o kilkanaście tysięcy miesięcznie. Kapitan stanowi najważniejszą osobę na pokładzie, pełniąc rolę dowódcy lotu oraz lidera załogi. Odpowiada za wszystkie niebezpieczne sytuacje podczas lotu, dlatego musi posiadać odpowiednie predyspozycje psychiczne do pracy w stresujących warunkach. Pierwszy oficer to drugi pod względem rangi pilot statku powietrznego – przejmuje obowiązki kapitana w wypadku, gdy tamten nie jest w stanie ich wykonywać.