statystyki

Nie będzie zmian w dotacji na obsługę 500+

autor: Michalina Topolewska14.02.2018, 07:34; Aktualizacja: 14.02.2018, 08:40
Taką informację przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w odpowiedzi na stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL).

Taką informację przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w odpowiedzi na stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL).źródło: ShutterStock

Resort rodziny nie prowadzi prac nad zwiększeniem puli pieniędzy dla samorządów na pokrycie wydatków związanych z przyznawaniem świadczeń wychowawczych.

Taką informację przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w odpowiedzi na stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL). Samorządowcy z tego regionu wskazywali, że przewidziana w ustawie z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) dotacja na pokrycie kosztów obsługi rządowego programu – wynosząca 1,5 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń – nie wszędzie jest wystarczająca. Problem ten w szczególności dotyczy małych gmin wiejskich i miejskich, w których pozwala sfinansować wyłącznie wynagrodzenia pracowników. Pozostałe wydatki muszą być pokryte ze środków własnych samorządu. Dlatego ZGWL postuluje zwiększenie dotacji oraz zróżnicowanie jej wysokości w zależności od wielkości gminy.

Ta propozycja nie spotkała się jednak z pozytywnym odzewem ze strony resortu rodziny. Elżbieta Rafalska przypomina, że w wyniku konsultacji projektu wspomnianej ustawy (w tym z przedstawicielami samorządów) przyjęto, że w 2016 r. dotacja będzie wynosić 2 proc., a od 2017 r. 1,5 proc. Wyższy początkowo wskaźnik uwzględniał konieczność przygotowania się gmin do wprowadzenia programu 500+.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane