statystyki

Nie będzie zmian w dotacji na obsługę 500+

autor: Michalina Topolewska14.02.2018, 07:34; Aktualizacja: 14.02.2018, 08:40
Taką informację przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w odpowiedzi na stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL).

Taką informację przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w odpowiedzi na stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL).źródło: ShutterStock

Resort rodziny nie prowadzi prac nad zwiększeniem puli pieniędzy dla samorządów na pokrycie wydatków związanych z przyznawaniem świadczeń wychowawczych.

Taką informację przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w odpowiedzi na stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL). Samorządowcy z tego regionu wskazywali, że przewidziana w ustawie z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) dotacja na pokrycie kosztów obsługi rządowego programu – wynosząca 1,5 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń – nie wszędzie jest wystarczająca. Problem ten w szczególności dotyczy małych gmin wiejskich i miejskich, w których pozwala sfinansować wyłącznie wynagrodzenia pracowników. Pozostałe wydatki muszą być pokryte ze środków własnych samorządu. Dlatego ZGWL postuluje zwiększenie dotacji oraz zróżnicowanie jej wysokości w zależności od wielkości gminy.

Ta propozycja nie spotkała się jednak z pozytywnym odzewem ze strony resortu rodziny. Elżbieta Rafalska przypomina, że w wyniku konsultacji projektu wspomnianej ustawy (w tym z przedstawicielami samorządów) przyjęto, że w 2016 r. dotacja będzie wynosić 2 proc., a od 2017 r. 1,5 proc. Wyższy początkowo wskaźnik uwzględniał konieczność przygotowania się gmin do wprowadzenia programu 500+.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane