statystyki

Pracownik z roszczeniem o premię uznaniową

autor: ŁG09.11.2017, 19:00
W praktyce często błędnie utożsamia się regularne świadczenia przyznawane pracownikom, nazywane uznaniowymi z nagrodą pieniężną, o której mowa w art. 105 k.p.

W praktyce często błędnie utożsamia się regularne świadczenia przyznawane pracownikom, nazywane uznaniowymi z nagrodą pieniężną, o której mowa w art. 105 k.p.źródło: ShutterStock

Na podstawie umowy o pracę księgowa otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2100 zł. W trakcie zatrudnienia firma postanowiła wypłacać jej także co miesiąc tzw. premię uznaniową w kwocie 600 zł. Strony nigdy nie ustaliły, jakie są warunki jej wypłaty. Następnie pracodawca wypowiedział jednak księgowej umowę i zwolnił ją z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W tym czasie księgowa otrzymywała jedynie wynagrodzenie miesięczne (2100 zł). Czy takie postępowanie pracodawcy było prawidłowe?

Podstawową kwestią, jaką należy rozstrzygnąć, jest charakter premii uznaniowej – czy była ona elementem miesięcznego wynagrodzenia za pracę, czy też uznamy ją za nagrodę, której przekazanie jest całkowicie uzależnione od uznania pracodawcy. Tylko w pierwszym wypadku zatrudniona będzie miała roszczenie o wypłatę omawianego świadczenia także w okresie wypowiedzenia (zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane