statystyki

Pracownik z roszczeniem o premię uznaniową

autor: ŁG09.11.2017, 19:00
W praktyce często błędnie utożsamia się regularne świadczenia przyznawane pracownikom, nazywane uznaniowymi z nagrodą pieniężną, o której mowa w art. 105 k.p.

W praktyce często błędnie utożsamia się regularne świadczenia przyznawane pracownikom, nazywane uznaniowymi z nagrodą pieniężną, o której mowa w art. 105 k.p.źródło: ShutterStock

Na podstawie umowy o pracę księgowa otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2100 zł. W trakcie zatrudnienia firma postanowiła wypłacać jej także co miesiąc tzw. premię uznaniową w kwocie 600 zł. Strony nigdy nie ustaliły, jakie są warunki jej wypłaty. Następnie pracodawca wypowiedział jednak księgowej umowę i zwolnił ją z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W tym czasie księgowa otrzymywała jedynie wynagrodzenie miesięczne (2100 zł). Czy takie postępowanie pracodawcy było prawidłowe?

Podstawową kwestią, jaką należy rozstrzygnąć, jest charakter premii uznaniowej – czy była ona elementem miesięcznego wynagrodzenia za pracę, czy też uznamy ją za nagrodę, której przekazanie jest całkowicie uzależnione od uznania pracodawcy. Tylko w pierwszym wypadku zatrudniona będzie miała roszczenie o wypłatę omawianego świadczenia także w okresie wypowiedzenia (zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy).


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane