Porozumieniem związków zawodowych w ZUS z zarządem zakładu zakończył się spór zbiorowy w firmie - dowiedziała się we wtorek PAP. Z porozumienia przedstawicieli prezes Zakładu i szefów związków wynika, że pracownicy otrzymają nagrody 1 tys. lub 1,5 tys, zł.

Porozumienie podpisano w piątek. Nagroda będzie uzależniona od stażu pracy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - pracujący do 15 lat otrzymają 1000 zł, a powyżej 15 lat - 1,5 tys. zł brutto. Nagrody mają zostać wypłacone do końca października. Porozumienie zawiera też zasady wyłączeń pracowników z wypłaty nagród - nie otrzymałyby ich m.in. osoby ukarane w ostatnim czasie.

Dodatkowe nagrody mogą trafić do pracowników w grudniu, po przeanalizowaniu wykonania funduszu wynagrodzeń. Partnerzy potwierdzili też wcześniejsze podwyżki - od stycznia 2017 r. 150 zł brutto i od sierpnia 2017 r. 200 zł brutto średnio na etat.

"Na rok 2018 i na lata kolejne, pracodawca zobowiązał się podjąć działania zmierzające do zwiększenia funduszu wynagrodzeń osobowych" - stwierdza porozumienie.

Związki rozpoczęły spór z zarządem w czerwcu, domagając się 700 zł podwyżki w tym roku.

Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz potwierdził w rozmowie z PAP zawarcie porozumienia ze związkami przez przedstawicieli prezes Zakładu prof. Gertrudy Uścińskiej. "Zawsze w rozmowach ważne jest, by obie strony dążyły do kompromisu. W ZUS udało się to osiągnąć" - powiedział PAP Andrusiewicz. Dodał, że nie sprawdził się czarny scenariusz - strajku podczas wydawania decyzji wynikających z obniżonego wieku emerytalnego.

"Wnioski obsługujemy na bieżąco, bez żadnych opóźnień, wydaliśmy ich 100 tys. Udało się też zakończyć spór zbiorowy" - dodał.