SN: Agencja pracy tymczasowej zapłaci składki w Polsce

autor: Bożena Wiktorowska12.10.2017, 07:29; Aktualizacja: 12.10.2017, 09:09
Sąd skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, ocenił bowiem, że sąd apelacyjny w sposób błędny uznał, że uzyskiwanie w Polsce poniżej 25 proc. przychodów pozbawia firmę prawa do uzyskania zgody na płacenie składek do ZUS.

Sąd skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, ocenił bowiem, że sąd apelacyjny w sposób błędny uznał, że uzyskiwanie w Polsce poniżej 25 proc. przychodów pozbawia firmę prawa do uzyskania zgody na płacenie składek do ZUS.źródło: ShutterStock

Agencja pracy tymczasowej współpracująca z przedsiębiorcami w Niemczech oraz we Francji, która zajmuje się wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem polskich pracowników – ma prawo do opłacania za nich składek w ZUS. Tak stwierdził Sąd Najwyższy.

W 2012 r. ZUS odmówił firmie zajmującej się poszukiwaniem pracowników dla zagranicznych pracodawców wydania zaświadczenia A1. W ten sposób uznał, że osoby przez niego zatrudnione nie będą podlegać polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych. Tym samym agencja pracy tymczasowej powinna płacić wyższe składki w kraju wykonywania pracy. Firma nie dała za wygraną i odwołała się od decyzji zakładu do sądu I instancji. Ten jednak potwierdził, że zakład w sposób prawidłowy ustalił miejsce opłacania składek.

Agencja pracy tymczasowej złożyła apelację do sądu II instancji. Ten jednak oddalił odwołanie. W czasie postępowania wyjaśniającego ustalono, że przedsiębiorca zajmujący się delegowaniem pracowników do krajów UE ma siedzibę w Polsce. Jednocześnie stwierdzono, że cała administracja firmy znajduje się w Polsce. Także tutaj prowadzony jest proces rekrutacyjny (testy, rozmowy kwalifikacyjne, podpisywanie umów). Co więcej płatnik także w kraju nalicza i wypłaca wynagrodzenie, wystawia zaświadczenia i świadectwa pracy, w trakcie zatrudnienia kontaktuje się na bieżąco z pracownikami oddelegowanymi, zapewniając im opiekę. Umowy o pracę podlegają polskiemu reżimowi prawnemu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane