Diaby poinformowała w rozmowie z PAP, że jeszcze w czwartek odpowiednia nowelizacja, przygotowana przez ekspertów z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ma trafić do sejmowej komisji "Przyjazne Państwo".

"W przepisie tym będzie wymienione, na czym polega minimalny wymiar ochrony przeciwpożarowej" - wyjaśniła. Podkreśliła, że zapis ten będzie zgodny z dyrektywami Komisji Europejskiej. Dodała, że resort wydał polecenie Państwowej Inspekcji Pracy, żeby do tego czasu nie karała przedsiębiorców, którzy nie dostosują się do wymogów noweli.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza dodatkowe obowiązki pracodawców w zakresie wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej oraz ewakuacji pracowników. Wymóg ten zobowiązuje przedsiębiorców, zatrudniających nawet jedną osobę, do wyznaczania pracowników, odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową i ewakuację. Koszt przeszkolenia pracownika w tym zakresie wynosi pond tysiąc zł. Dlatego nowela wzbudza protesty.