OCHRONA ZDROWIA
MF zaakceptowało zmiany w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2017 r. i wydało zgodę na uruchomienie rezerwy ogólnej NFZ – poinformowało DGP biuro prasowe tego resortu. Jak pisaliśmy we wczorajszym wydaniu, od tygodni toczyły się wokół tego dyskusje. Andrzej Jacyna pełniący obowiązki szefa Funduszu powiedział nawet w tym tygodniu partnerom społecznym, że bez tych pieniędzy nie uruchomi konkursów dla oddziałów szpitalnych oraz całych placówek, które nie znalazły się w sieci. Awaryjnym rozwiązaniem miało być anektowanie dotychczasowych umów.
MF wydało zgodę od razu na dwie zmiany. Pierwsza to zaakceptowanie modyfikacji planu finansowego przewidującej głównie wyższe wpływy z ZUS i przekierowującej część pieniędzy z centrali NFZ do oddziałów. Zmianę taką ponad dwa tygodnie temu zaakceptowała sejmowa komisja zdrowia. Dzięki temu w sumie na leczenie ma być o blisko 946 mln zł więcej, ale konkretnie do oddziałów trafi ok. 1,44 mld zł. Druga zmiana – o którą Fundusz zabiegał od dawna, to zgoda na uruchomienie rezerwy ogólnej ujętej w planie finansowym Funduszu na 2017 r. w kwocie 737,8 mln zł. Wczoraj NFZ już z niej w praktyce skorzystał.
Oddziały będą mieć więc w sumie na zakup świadczeń i refundację leków w tym roku 74,29 mld zł – o 2,17 mld zł (czyli 3 proc.) więcej niż obecnie. – To pozwoli m.in. na zabezpieczenie świadczeń w ramach sieci szpitali, a także poza siecią oraz na zrealizowanie zapowiedzianej przez prezesa Funduszu podwyżki ich wyceny – informuje DGP Magdalena Szefernaker z biura prasowego NFZ.
Jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi Andrzeja Jacyny, np. szpitalne świadczenia mają mieć lepszą wycenę o ok. 4 proc. (zmiana w dwóch transzach po 2 proc. jeszcze w tym roku). Ma to zrekompensować placówkom wzrost płacy minimalnej w gospodarce i wprowadzenie 13 zł stawki godzinowej z początkiem tego roku. Nie ma jednak nadal wskazanych źródeł dla rekompensaty wyższych kosztów wynikających z wprowadzenia ustawy o minimalnych płacach w zdrowiu (jeszcze jej nie ogłoszono, ale ma obowiązywać od 1 lipca). ⒸⓅ