statystyki

Czas wolny nauczycieli akademickich: Niektóre przepisy szczególne mniej korzystne niż kodeks pracy

autor: Oliwia Małecka29.06.2017, 09:12; Aktualizacja: 29.06.2017, 10:31
Nauczyciel akademicki traci prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, gdy jego stosunek pracy powstaje bądź ustaje w trakcie roku kalendarzowego, a także wtedy, gdy podejmuje pracę po powrocie z urlopu bezpłatnego, wychowawczego albo dla poratowania zdrowia.

Nauczyciel akademicki traci prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, gdy jego stosunek pracy powstaje bądź ustaje w trakcie roku kalendarzowego, a także wtedy, gdy podejmuje pracę po powrocie z urlopu bezpłatnego, wychowawczego albo dla poratowania zdrowia.źródło: ShutterStock

Prawo o szkolnictwie wyższym przy proporcjonalnym zmniejszaniu urlopów nie jest spójne z regulacjami powszechnymi. Przed negatywnymi skutkami ich stosowania rykoszetem ratują jednak zasady kodeksowe.

Nauczyciel akademicki traci prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, gdy jego stosunek pracy powstaje bądź ustaje w trakcie roku kalendarzowego, a także wtedy, gdy podejmuje pracę po powrocie z urlopu bezpłatnego, wychowawczego albo dla poratowania zdrowia. To szczególne rozwiązanie, zawarte w ustawie z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1842 ze zm., dalej: p.s.w.), co do zasady jest korzystniejsze od stosowanych powszechnie przepisów. Pracownikom, do których ma zastosowanie kodeks pracy (k.p.), na zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego wpływa bowiem również powrót do pracy po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służbie wojskowej, przeszkoleniu, ćwiczeniach wojskowych, tymczasowym aresztowaniu, karze pozbawienia wolności albo nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nauczycielom akademickim – już nie. Do tego roczny wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela akademickiego to 36 dni rocznie, a nie 20 czy 26 dni.

Jednak mówiąc o zmniejszeniu urlopu art. 133 ust. 3 p.s.w. nie określa minimalnej długości trwania nieobecności w pracy, podczas gdy art. 1552 k.p. wskazuje, że taki skutek nastąpi dopiero, gdy trwa ona przynajmniej miesiąc. Tak więc pracownik korzystający np. przez 25 dni z urlopu bezpłatnego zachowa urlop wypoczynkowy w całości, a nauczycielowi akademickiemu – w tej samej sytuacji – należałoby pomniejszyć należny do wykorzystania urlop w sposób proporcjonalny. Przed utratą urlopu ratują go jednak przewidziane w kodeksie pracy zaokrąglenia.

Tego ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym nie precyzuje. Zgodnie z art. 136 ust. 1 p.s.w., w sprawach nieuregulowanych jej przepisami, a dotyczących stosunku pracy pracowników uczelni, trzeba więc zastosować kodeks pracy. Ten przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego, przyjmuje, że kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu, czyli: 1,66 przy 20-dniowym wymiarze i 2,16 przy 26-dniowym wypoczynku, co po zastosowaniu zaokrąglenia w górę (art. 1553 par. 1 k.p.) daje odpowiednio 2 albo 3 dni urlopu miesięcznie. Nauczycielom akademickim urlop dzieli się równo: 36 dni/12 miesięcy daje 3 dni miesięcznie.

Zaokrąglić należy również miesiące zatrudnienia (art. 1552a par. 2 k.p.). Gdy praca nie była świadczona dłużej niż przez miesiąc – np. od 13 marca do 30 kwietnia – po powrocie do pracy należny urlop pracownika wyniesie 11/12 należnego za dany rok kalendarzowy, jeśli natomiast pracownik opuścił pracę np. pomiędzy 13 a 31 marca – zachowa urlop w całości.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane