statystyki

ZUS czeka na sygnalistów. I zapewnia im ochronę

autor: Bożena Wiktorowska22.06.2017, 07:18; Aktualizacja: 22.06.2017, 09:47
freelancer praca pracownik

Sygnalista to osoba, która w dobrej wierze ujawnia informacje mogące świadczyć o występujących w danej organizacji nieprawidłowościach lub zachowaniach noszących znamiona korupcji, godzących w tę organizację i zagrażających interesowi publicznemuźródło: ShutterStock

Pracownicy, którzy wiedzą o nieprawidłowościach przy odprowadzaniu składek czy zasiłkach, mogą zgłaszać to ZUS. Zakład zadba o ich anonimowość.

Na stronie głównej ZUS pojawiła się właśnie zakładka „Bądź sygnalistą!”. Można tam albo zostawić informację o łamaniu przepisów, albo znaleźć numer telefonu, pod który można zadzwonić. I w jednym, i w drugim przypadku wszystkie nasze dane będą chronione. – Gwarantujemy sygnalistom anonimowość. Połączenie jest szyfrowane, więc nie możemy sprawdzić, kto do nas telefonuje – wyjaśnia Małgorzata Wojciechowska-Brennek, koordynator przeciwdziałania korupcji i nadużyciom w departamencie kontroli wewnętrznej ZUS.

Jak tłumaczy, dostęp do bazy zgłoszeń mają jedynie uprawnieni pracownicy zakładu, którzy również nie zbierają danych o lokalizacji czy adresie IP.

Jeśli sygnalista zdecyduje się na ujawnienie swojej tożsamości (np. aby ułatwić wyjaśnienie okoliczności sprawy), jego dane osobowe podlegają bezwzględnej ochronie. Dodatkową ochroną mogą być także otoczone osoby, które same korumpowały pracowników ZUS. Nie poniosą odpowiedzialności za swoje działania, jeśli ujawnią wszystkie istotne okoliczności zdarzenia, zanim organ ścigania z innego źródła dowie się o nich.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane