Konkursy na świadczenia medyczne w 2009 r. unieważniono z powodu błędów w umowach, które powstały z winy świadczeniodawców - poinformowała dziś centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.

Chodzi o oferty zakładów opieki zdrowotnej, które NFZ odrzucił w województwach: wielkopolskim, śląskim i dolnośląskim. Konkursy na świadczenia medyczne będą tam przeprowadzone ponownie.

"Umowy zawierały rażącą ilość błędów. NFZ będzie wskazywał te błędy, aby nie popełniono ich w kolejnych konkursach. Nie będzie żadnych roszad kadrowych w oddziałach NFZ, gdyż umów na świadczenia medyczne nie podpisano z winy świadczeniodawców" - powiedziała rzeczniczka Funduszu Edyta Grabowska-Woźniak.

Przez pierwsze dni stycznia np. część dolnośląskich przychodni nie przyjmowała pacjentów m.in. na planowane zabiegi. Całkowicie zabezpieczona była tylko opieka w ciężkich, nagłych przypadkach losowych i przypadkach zagrażających życiu.

Wielkopolski NFZ chce rozstrzygnąć konkurs do końca stycznia

W wielkopolskim oddziale NFZ konkurs na świadczenia medyczne w zakresie lecznictwa szpitalnego został odwołany ze względu na dużą liczbę błędów w składanych ofertach. Ogłoszono nowy konkurs na realizację usług szpitalnych w 2009 r. Wielkopolski NFZ chce rozstrzygnąć konkurs do końca stycznia. Do tego czasu szpitale będą świadczyły usługi medyczne na podstawie aneksów do umów wieloletnich obowiązujących w latach 2006 - 2008.

Także w śląskim oddziale Funduszu konkurs na świadczenia medyczne w zakresie lecznictwa szpitalnego został unieważniony, ponieważ odrzucono ponad połowę ofert. Szpitale nie spełniały wszystkich warunków udzielania świadczeń, określonych w zarządzeniach prezesa NFZ. W pierwszym kwartale nowego roku szpitale będą świadczyć usługi na podstawie aneksów do dotychczasowych umów, zaplanowano też nowy konkurs, który ma być rozstrzygnięty do połowy marca.

Warunki umów na świadczenia medyczne w 2009 r. zostały uzgodnione ze zdecydowaną większością szpitali i przychodni na terenie całego kraju.