statystyki

SN: Premia nie tylko dla wybranych

autor: Artur Radwan01.06.2017, 07:36; Aktualizacja: 01.06.2017, 09:52
prawo, sąd, sprawiedliwość

Pracownik zatrudniony na stanowisku project managera w marcu 2009 r. wystąpił do spółki o wypłatę premii dla siebie oraz dla całego zespołuźródło: ShutterStock

Pracodawca, który nie wypłacił jednemu z kilku zatrudnionych premii za terminowe wykonanie zadania, narusza prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Mężczyzna był zatrudniony w spółce od lipca 2006 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku project managera. Jego pensja składała się z wynagrodzenia zasadniczego – 15 tys. zł brutto, oraz premii uznaniowej – 3 tys. zł. W styczniu 2008 r. zmieniono załącznik regulujący zasady premiowania pracowników działu. Zgodnie z nim premia przysługiwała w momencie zakończenia danego etapu budowy pracownikom, którzy wzorowo wywiązywali się z powierzonych obowiązków. W razie przyznania premii uznaniowej nie mogła ona być wyższa niż 150 tys. zł za każdy większy oraz 100 tys. zł za każdy mniejszy budynek. Wniosek o jej wypłatę składał project manager, wskazując sposób podziału kwoty dla pracowników, z uwzględnieniem siebie. Następnie dyrektor grupy budów przygotowywał dokument, który był przedstawiany zarządowi spółki.

Na tej podstawie pracownik zatrudniony na stanowisku project managera w marcu 2009 r. wystąpił do spółki o wypłatę premii dla siebie oraz dla całego zespołu. Wskazał, że z tytułu ukończenia inwestycji powinien otrzymać 80 tys. zł. Spółka premii jednak nie wypłaciła. Co więcej, pod koniec kwietnia 2009 r. wypowiedziała mu umowę o pracę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane