statystyki

Marszałkowie wątpią w szybszą koordynację świadczeń rodzinnych

autor: Michalina Topolewska18.05.2017, 07:38; Aktualizacja: 18.05.2017, 09:10
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Ministerstwo uzasadnia zmianę niewydolnością organizacyjną ROPS.źródło: ShutterStock

Zamieszanie organizacyjne i wydłużenie czasu prowadzenia postępowań. Takie mogą być skutki przeniesienia do wojewodów zadania związanego z rozpatrywaniem spraw o świadczenia objęte unijnymi przepisami.

Modyfikację przepisów w tym zakresie przewiduje przygotowany przez resort rodziny projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. Obecnie jest tak, że marszałkowie województw, a dokładnie działające w ich imieniu regionalne ośrodki polityki społecznej (ROPS), realizują na zlecenie rządu zadanie polegające na koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w sprawach dotyczących świadczeń rodzinnych – od maja 2004 r. oraz świadczenia wychowawczego (500 plus – red.) – od kwietnia 2016 r. To oznacza, że jeśli ze złożonego w gminie wniosku o zasiłek lub 500 zł wynika, że członek rodziny przebywa lub pracuje w jednym z krajów UE, to jest on przekazywany do ROPS. Wtedy jego urzędnicy na podstawie unijnych przepisów ustalają, który kraj jest właściwy do wypłaty świadczeń na dzieci. Ta sytuacja miałaby się zmienić od 2018 r. Projekt zakłada, że zadaniem związanym z weryfikacją zajmą się wojewodowie, a nie marszałkowie. Jednocześnie pracownicy ROPS odpowiedzialni za prowadzenie postępowań w tych sprawach staną się pracownikami urzędów wojewódzkich.

Ministerstwo uzasadnia tę zmianę niewydolnością organizacyjną ROPS oraz dużymi opóźnieniami w rozpatrywaniu wniosków. Według statystyk na koniec 2016 r. spośród 57,6 tys. formularzy czekających na rozpatrzenie 40,4 tys., czyli 70 proc., stanowiły te objęte koordynacją. Jednocześnie napływały skargi od rodziców, którzy pomimo upłynięcia wielu miesięcy od złożenia wniosku wciąż nie dostali pieniędzy.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane