statystyki

Hojne zasiłki rodem z Holandii i Niemiec

autor: Janusz K. Kowalski12.04.2017, 07:57; Aktualizacja: 12.04.2017, 08:43
kasa, monety, pieniądze, finanse

Bezrobotni, którzy zarabiali 1200 euro, mogą więc liczyć na 3139 zł lub 3505 zł.źródło: ShutterStock

Prawie 7,8 tys. Polaków pobierało w ubiegłym roku pomoc finansową dla bezrobotnych przysyłaną z zagranicy. To o 6 proc. więcej niż w poprzednim roku – wynika z danych resortu pracy.

– To nie znaczy, że zwiększa się liczba Polaków, którzy tracą pracę za granicą – uważa Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium. Jej zdaniem przybywa rodaków, którzy przed powrotem nad Wisłę zadbali o to, by dostawać zasiłek z zagranicy. Wystarczy, że przepracowali legalnie 6–12 miesięcy i opłacali składki na ubezpieczenia społeczne w krajach Unii Europejskiej oraz państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (poza unijnymi państwami to Norwegia, Islandia i Liechtenstein) i Szwajcarii. Osoby zainteresowane transferem zasiłków muszą się zarejestrować jako bezrobotne w kraju, w którym straciły zatrudnienie. Przez co najmniej cztery tygodnie powinny pozostawać do dyspozycji tamtejszych urzędów pracy. Potem otrzymują dokument poświadczający prawo do zasiłku w Polsce. Na powrót do kraju mają siedem dni. W tym czasie muszą się zarejestrować w naszym pośredniaku jako poszukujący legalnej pracy.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane