statystyki

Hojne zasiłki rodem z Holandii i Niemiec

autor: Janusz K. Kowalski12.04.2017, 07:57; Aktualizacja: 12.04.2017, 08:43
kasa, monety, pieniądze, finanse

Bezrobotni, którzy zarabiali 1200 euro, mogą więc liczyć na 3139 zł lub 3505 zł.źródło: ShutterStock

Prawie 7,8 tys. Polaków pobierało w ubiegłym roku pomoc finansową dla bezrobotnych przysyłaną z zagranicy. To o 6 proc. więcej niż w poprzednim roku – wynika z danych resortu pracy.

– To nie znaczy, że zwiększa się liczba Polaków, którzy tracą pracę za granicą – uważa Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium. Jej zdaniem przybywa rodaków, którzy przed powrotem nad Wisłę zadbali o to, by dostawać zasiłek z zagranicy. Wystarczy, że przepracowali legalnie 6–12 miesięcy i opłacali składki na ubezpieczenia społeczne w krajach Unii Europejskiej oraz państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (poza unijnymi państwami to Norwegia, Islandia i Liechtenstein) i Szwajcarii. Osoby zainteresowane transferem zasiłków muszą się zarejestrować jako bezrobotne w kraju, w którym straciły zatrudnienie. Przez co najmniej cztery tygodnie powinny pozostawać do dyspozycji tamtejszych urzędów pracy. Potem otrzymują dokument poświadczający prawo do zasiłku w Polsce. Na powrót do kraju mają siedem dni. W tym czasie muszą się zarejestrować w naszym pośredniaku jako poszukujący legalnej pracy.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane