statystyki

Niepełnosprawni: Zamieszanie z zatrudnianiem w firmach powiązanych

autor: Michalina Topolewska16.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 16.02.2017, 09:22
podatki, firma, przedsiębiorca

BON wskazywał, że pracodawca powinien wykazywać efekt zachęty wyłącznie na podstawie swojego stanu zatrudnieniaźródło: ShutterStock

Pracodawcy wciąż nie wiedzą, jak prawidłowo ustalać stan zatrudnienia, gdy są powiązani z innymi podmiotami. Wprawdzie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wydał komunikat w tej sprawie, ale po kilku dniach zdjął go ze strony internetowej. Jak ustaliliśmy, kolejny pojawi się do 20 lutego br.

Kwestia związana z obliczaniem składu personelu jest dla firm istotna ze względu na to, że jednym z podstawowych warunków uzyskiwania dofinansowania do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika (wynikającym z unijnych przepisów) jest wykazanie efektu zachęty. Zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046) można go osiągnąć na dwa sposoby – metodą ilościową lub jakościową. W tym pierwszym przypadku pracodawca musi wykazać, że w miesiącu zatrudnienia nowego pracownika doszło do wzrostu zatrudnienia ogółem w stosunku do przeciętnej liczby personelu z poprzednich 12 miesięcy.

Jeśli pracodawcy są samodzielnymi jednostkami, wykazywanie efektu zachęty metodą ilościową nie jest problematyczne. Wątpliwości pojawiły się jednak w odniesieniu do przedsiębiorstw powiązanych.

Mamy z nimi do czynienia m.in. wtedy, gdy jedna firma ma większość praw głosu lub kapitału w innym przedsiębiorstwie, będąc np. jego akcjonariuszem lub członkiem. Powstała więc wątpliwość, czy gdy będąca w takich relacjach firma, która składa wniosek Wn-D o dopłatę do pensji niepełnosprawnego pracownika, powinna w jego poz. 39 i 41 podawać wyłącznie swój stan zatrudnienia, czy uwzględniać również personel z powiązanych z nią podmiotów.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane