statystyki

Służby mundurowe odzyskają wyższe chorobowe

autor: Bożena Wiktorowska15.02.2017, 07:38; Aktualizacja: 15.02.2017, 08:57
Funkcjonariusze będą otrzymywać 100 proc. uposażenia w czasie pierwszych 30 dni choroby. Projekt przygotowany przez MSWiA czeka w kolejce na włączenie do harmonogramu prac rządu.

Funkcjonariusze będą otrzymywać 100 proc. uposażenia w czasie pierwszych 30 dni choroby. Projekt przygotowany przez MSWiA czeka w kolejce na włączenie do harmonogramu prac rządu.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze będą otrzymywać 100 proc. uposażenia w czasie pierwszych 30 dni choroby. Projekt przygotowany przez MSWiA czeka w kolejce na włączenie do harmonogramu prac rządu.

Mundurowi chcą, by rząd zajął się w końcu nowelizacją ustaw pragmatycznych resortów siłowych, która częściowo zniesie ograniczenia w wysokości wypłaty uposażenia dla chorych. Własny projekt zmian przekazali stronie rządowej rok temu.

– Od tamtej pory powstało już kilka wersji. Ostatecznie resort spraw wewnętrznych obiecał przygotować rządowy dokument umożliwiający wypłatę pełnego uposażenia w czasie pierwszych dni choroby. Ponoć ma on lada dzień trafić do konsultacji – mówi Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiadając na pytanie DGP, wyjaśnia, że „projekt zmian oczekuje na wpisanie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”. I dopiero wówczas „niezwłocznie” zostanie skierowany do konsultacji międzyresortowych. Nie precyzuje jednak, kiedy to się stanie.

Jak udało nam się ustalić, w projekcie znajduje się najważniejszy postulat związkowców mówiący o tym, że funkcjonariusze będą otrzymywać 100 proc. uposażenia w razie choroby. Zdaniem MSWiA regulacja nie będzie skutkować zmianą wydatków budżetowych na rzecz formacji mu podległych. A to dlatego, że z tego tytułu nikt nie dostanie więcej pieniędzy, a poszczególne służby też więcej nie wydadzą.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (32)

  • falubaz(2017-02-15 11:42) Zgłoś naruszenie 3713

    To trzeba było iść do Policji lub Wojska . jeszcze jest czas do OT bramy są otwarte zapraszamy .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Heniek(2017-02-15 09:55) Zgłoś naruszenie 2938

    Znowu patologia. Wszyscy powinni mieć jednakowe przepisy w tym zakresie. W służbach mundurowych często wykorzystuje się możliwość wykorzystania zwolnienia, aby nie wykonywać obowiązków służbowych. Bezmyśny przepis

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pikuś (2017-02-15 09:16) Zgłoś naruszenie 2742

    A zapowiadali jakiś czas temu zrównanie wieku emerytalnego mundurowców z pozostałymi zawodami. Ale reżimy zawsze dopieszczają służb mundurowe, bo bez nich by się nie utrzymali. To źle wróży na przyszłość.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pol(2017-02-15 10:06) Zgłoś naruszenie 2636

    To zwyczajne chamstwo wobec pracownikow cywilnych, a miało byc sprawiedliwie ! I znów to samo, jedne grupy uprzywiliejowane a inne juz nie. Oto Polska I gdzie tu prawo i sprawiediwośc ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Silowiec(2017-02-15 12:43) Zgłoś naruszenie 249

    Drzwi otwarte baranie cywilne łby . a no tak zapomniałem żeby się ostał do służb mundurowych trzeba myśleć a nie obdługiwac się łopata

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kretka(2017-02-15 21:53) Zgłoś naruszenie 193

    Nie naleze do osob ktore na tym skorzystaja bo nie pracuje w sluzbach mundurowych, ale niech kazdy z plujacych idzie na jeden dzien na sluzbe. Zbiera resztki zwlok z drogi, spedza wigilie czy sylwestra zamiast z rodzina to uganiajac sie za bawiacymi cywilami... kazdy mial otwarte drzwi i wolnosc wyboru wiec nie wiem skadta zazdrosc

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • vcccvc(2017-02-15 11:04) Zgłoś naruszenie 1426

    A czym się różni cywil od policjanta pracującego za biurkiem , kolejna żenada . Może coś dla cywili tym razem

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • funkcjonariusz(2017-02-15 17:47) Zgłoś naruszenie 121

    To nie jest żadne chamstwo.Pracownik cywilny,wykonuje pracę i ma też 100 procent chorobowego,w trzech przypadkach.w trakcie wypadku w pracy i w trakcie dojścia do pracy i z pracy do domu.Zresztą mundurowy nie wykonuje pracy tylko jest to jego służba-wykładnia Sądu Najwyższego.Każdy miał wolny wybór w tej kwestii.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cywil(2017-02-16 20:11) Zgłoś naruszenie 90

    Niesamowite jak mundurowym wszyscy zazdroszczą,ale czego??? Polak to niesamowicie dziwny człowiek , jak ma spokój to pluje - darmozjady, nieroby,ale jak tylko coś mu grozi to - GDZIE JEST POLICJA! POLICJA NA POMOC BO MNIE MĄŻ ALKOHOLIK ZATŁUCZE! POLICJA SAMOCHÓD MI UKRADLI RATUNKU! Ogarnijcie się ludzie w końcu! Jak plujecie na służby to ich na pomoc nie wzywajcie! Niech was kibole zatłuką! Za kogo ci policjanci kark nadstawiają - dla was ludzie i za jakieś głupie 2500 zł miesięcznie!!!! Albo ci w więzieniach pilnujący zdemoralizowanych psychopatów i dostają jeszcze mniej! Zatrudnijcie się w jakiejś służbie to zobaczycie jak to wygląda!! Większość z was nie przepracuje miesiąca!!!

    Odpowiedz
  • mmm(2017-02-15 14:00) Zgłoś naruszenie 611

    Znowu zaczną częściej chorować :)

    Odpowiedz
  • Verte(2017-02-15 15:54) Zgłoś naruszenie 613

    Błyszczyk sie boi i podwyższa darmozjadom chorobowe a ciężko pracujący 2 sort g....no

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2017-02-16 08:57) Zgłoś naruszenie 51

    Dotyczy - pierwszych 30 dni choroby wtedy będą otrzymywać 100 proc. uposażenia. Powyżej 30 dni w roku 80 % uposażenia - sprawiedliwe. Funkcjusze też czasem naprawdę chorują, kupują leki - dodatkowe wydatki, a obecnie kasy o 20 % mniej na L4.

    Odpowiedz
  • Polka 60(2017-02-15 17:47) Zgłoś naruszenie 31

    I wszystko jasne

    Odpowiedz
  • mundurowy(2017-02-16 12:04) Zgłoś naruszenie 21

    A jakby tak ktoś doprecyzował i nie nazywał tego ogólnie jako służby mundurowe bo do nich zaliczają się wojsko, straż miejska itp a pierwsze 30 dni zwolnienia 100% płatne ma być tylko dla policji więc nie można wypisywać się globalnie.

    Odpowiedz