W ocenie przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela, podtrzymanie przez Sejm weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustaw zdrowotnych oznacza, iż rząd Donalda Tuska nie przeprowadzi reformy systemu ochrony zdrowia.

"Dziś trzeba jasno powiedzieć, że nie będzie żadnej reformy służby zdrowia. W sprawie weta nie ma czego komentować, będzie tak jak jest. Ten plan alternatywny, który rząd przedstawia nic nie da (program "Ratujemy szpitale" - PAP). Chyba, że zmienią ministra zdrowia i zrobią nowe otwarcie" - powiedział PAP Bukiel.

Dodał, że założenia zwarte w ustawach zdrowotnych także nie wystarczały do całkowitej naprawy systemu ochrony zdrowia.

"Nie wystarczy przekształcić szpitali w spółki. Pokazuje to obecny konflikt dyrektorów szpitali z NFZ w sprawie wyceny świadczeń. Co zrobiłby rząd, jeżeli szpitale-spółki uznałyby, że wycena świadczeń jest za niska i nieopłacalna i nie podpisałyby kontraktów z NFZ. Jak rząd by ich zmusił do podpisania kontraktów?" - pytał szef OZZL.

"Trzeba stworzyć jasne zasady i kryteria wyceny świadczeń medycznych" - dodał.

Prezydent zawetował w listopadzie ustawy: o zakładach opieki zdrowotnej, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę systemu ochrony zdrowia. Były one podstawą rządowej reformy systemu ochrony zdrowia. Sejmowe prace nad nimi trwały prawie rok. W piątek Sejm nie zdołał odrzucić weta prezydenta.