Firmy czekają na abolicję składek ZUS

autor: Bożena Wiktorowska22.12.2016, 08:01; Aktualizacja: 22.12.2016, 08:04
ZUS

Przedsiębiorcy, który znaleźli się w takiej sytuacji, próbowali ustalić powody zmiany decyzji. Okazało się to niemożliwe.źródło: ShutterStock

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości sprawdzą, na jakiej podstawie ZUS domaga się opłacenia za kilka lat wstecz zaległych składek na ubezpieczenie społeczne od osób jednocześnie zatrudnionych w krajach UE i prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.

Od 2009 r. kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców zawarło umowy o pracę z zagranicznymi pracodawcami, co pozwalało na podleganie pod system ubezpieczeń innych państw UE, eliminując w ten sposób obowiązek opłacania składek do ZUS. Przepisy unijne (zwłaszcza art. 13 ust. 3 rozporządzenia 987/2004) wyraźnie regulują sytuację osób prowadzących firmy i jednocześnie wykonujących pracę najemną w innym kraju członkowskim. Osoby te podlegają pod system ubezpieczeń jedynie w państwie wykonywania pracy najemnej. Problem w tym, że ostatnim czasie kraje unijne unieważniają wystawione wcześniej polskim obywatelom zaświadczenia o podleganiu ubezpieczeniu w ich kraju. A ZUS domaga się od tej grupy przedsiębiorców zaległych składek za kilka lat wstecz. Często są to kwoty sięgające kilkudziesięciu tys. zł.

– Coraz więcej przedsiębiorców znajduje się w takiej sytuacji. A przecież wcześniej otrzymywali z ZUS indywidualne interpretacje, że są zwolnieni z płacenia składek w Polsce – zwraca uwagę Dariusz Ćwik, prezes zarządu Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP. – Osoby te są tym bardziej zaskoczone, że wcześniejsze kontrole odpowiedników polskiej inspekcji pracy nie stwierdziły łamania prawa – dodaje.

Przedsiębiorcy, który znaleźli się w takiej sytuacji, próbowali ustalić powody zmiany decyzji. Okazało się to niemożliwe.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • wiem to(2016-12-28 14:03) Zgłoś naruszenie 10

    Powstanie kolejna grupa ludzi - obok służb mundurowych i wymiaru sprawiedliwości - która nie płaci składek emerytalnych a otrzymuje emerytury. Skąd? Ano z podatków przeciętnego zjadacza chleba w tym państwie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane