statystyki

Czy urlop wychowawczy kończy się z datą rozwiązania umowy

autor: Opracowała Monika Burzyńska21.11.2008, 09:27; Aktualizacja: 21.11.2008, 09:45
  • Wyślij
  • Drukuj

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, tzn. do końca marca 2009 r. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, który kończy mi się w połowie grudnia. Później wezmę urlop wypoczynkowy. Po jego zakończeniu chciałabym złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Jak długo będę mogła z niego korzystać, skoro umowa rozwiąże się 31 marca?

reklama



reklama


PROBLEM CZYTELNIKA

EKSPERT WYJAŚNIA

MARCIN JAMROZIK

ekspert z Kancelarii Prawnej A. Polowiec

Wprawdzie w przepisach jest mowa o tym, że pracownik zatrudniony przez co najmniej sześć miesięcy może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad swoim dzieckiem, najdłużej jednak do ukończenia przez nie czterech lat życia, jednak nie zawsze tak jest. Urlop wychowawczy nie może trwać dłużej, niż na to wskazuje termin rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Nie mają wówczas zastosowania rozwiązania chroniące prawo do urlopu wychowawczego i trwałość stosunku pracy. Umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiązuje się bowiem z upływem czasu, na który została zawarta, i złożenie wniosku o urlop wychowawczy nic nie zmienia w tym zakresie. Co więcej, data rozwiązania tej umowy wyznacza termin zakończenia urlopu wychowawczego.

NASZA REKOMENDACJA

Jeśli czytelniczka jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony obowiązującej do 31 marca 2009 r., to pracodawca może jej udzielić urlopu wychowawczego nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa została zawarta.

Podstawa prawna

• Art. 30, art. 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 20

  • 1: kasia.r z IP: 193.150.47.* (2013-07-07 20:40)

    Witam . Mam problem poniewaz w grudniu 2012 urodzilam dziecko bylam na macierzynskim pozniej na urlopie wypoczynkowym gdy umowe mam do konca listopada b.r i niewiem jak mam dalej zalatwiac sprawe bo pracodawca mi powiedzial ze mam sie zwolic a jezeli sie zwolnie to niebede sie kwalifikowac do zadnych pieniadzy ?? Prosze pomozcie .

  • 2: dan z IP: 82.145.209.* (2011-05-31 12:05)

    opieka

  • 3: Gabusia z IP: 62.87.243.* (2011-01-08 19:19)

    Witam jestem zatrudniona do 13.01.2011 w tym czasie kończy mi się też urlop wychowawczy..czy pracodawca może przedłużyć mi umowę...i mogę skorzystać jeszcze z urlopu wychowawczego?

  • 4: Izuchna z IP: 79.162.241.* (2010-01-24 11:20)

    Byłam zatrudniona na czas od 11.03.2009r. do 13.09.2009r. a teraz przebywam na urlopie wychowawczym czy mogę pójść na zwolnienie lekarskie od wtedy co mi się kończy urlop wychowawczy do 11.03.2010r. aby mieć przepracowany cały rok i czy potem mogę ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych ? jak to jest proszę o pomoc.

  • 5: Kaska K z IP: 195.205.202.* (2009-12-15 16:03)

    Jestem na urlopie chorobowym zwolnienie mam od lekarza ogólnego za 2 dni kończy mi sie umowa potem wszystko przejmie ZUS a zwolnienie bede miec od neurologa.Czy ZUS bedzie tolerował moje zwolnienie od innego lekarza niz tego na którym podałam, zwolnienie lekarskie w zakładzie pracy??
    Prosze pilnie o odpowiedz

  • 6: Ania1983 z IP: 77.255.21.* (2009-11-19 20:24)

    Mam pytanie i prosze o odpowidz,bo nie wiem co mam robic...Do konca roku 2009 mam umowe o prace,a termin porodu mam na 5 lutego..czy pracodawca musi przedlozyc mi umowe?czy tez nie musi?mam przepracowane w tym zakladzie 1.5 roku...

  • 7: anonim z IP: 79.163.175.* (2009-10-21 18:42)

    kto placi skladki jesli ja jestem na urlopie wychowawczym? czy zus czy pracodawca?

  • 8: kinia z IP: 80.48.24.* (2009-10-07 13:18)

    Kończy mi sie urlop wychowawczy 15. 10.09r.(2 lata) Do tego dnia miałam również umowę o prace. Dzisiaj jednak dowiedziałam się że mam umowe do końca roku, chociaż jej nawet nie widziałam co mogę zrobic aby juz do pracy nie wracac. Proszę o szybką odpowiedź.

  • 9: Paula z IP: 213.158.199.* (2009-10-02 21:02)

    Jestem zatrudniona na czas określony od 6.10 pracodawca udzielił mi urlopu wychowawczego aż do dnia w którym skończy mi się umowa czyli do 24.10 Jakie mi przysługują prawa??? co z resztą urlopu wychowawczego???

  • 10: SYLWIA G. z IP: 78.133.242.* (2009-09-09 13:33)

    kto płaci za urlop wychowawczy? pracodawca czy opieka społeczna?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama