Czy bez matury można zostać podoficerem

Absolwent technikum samochodowego chce wstąpić do armii zawodowej. Jednocześnie chciałby kształcić się w szkole podoficerskiej. Nie ma jednak zdanej matury. Czy mimo tego może się ubiegać o przyjęcie do korpusu podoficerów?

Czy dowódca zagwarantuje pracę do emerytury

Absolwent szkoły zawodowej chciałby zostać żołnierzem zawodowym. Dodatkowo posiada prawo jazdy kategorii C i E. Może więc prowadzić ciężarówki. Z takimi kwalifikacjami wojsko chętnie przyjmuje do korpusu szeregowych. Kandydat chce jednak otrzymać gwarancję w umowie z wojskiem, że będzie służył co najmniej 15 lat. Bardzo mu zależy na uzyskaniu prawa do emerytury. Czy dowódca jednostki może zawrzeć z nim taki kontrakt?

Czy po gimnazjum można zostać żołnierzem

W tym roku jeden z kandydatów jako ochotnik w wieku 18 lat zgłosił się do kwalifikacji wojskowej. Otrzymał kategorię „A”. Dodatkowo wskazał, że ma ukończony kurs spawacza i ma doświadczenie nabyte u ojca w warsztacie. Okazało się, że dowódca poszukuje osoby z takimi umiejętnościami. Czy mimo młodego wieku może jeszcze w tym roku zostać żołnierzem?

Czy strażak ma większe szanse na przyjęcie do wojska

W Państwowej Straży Pożarnej szykują się zwolnienia. Jeden ze strażaków chciałby przejść do armii zawodowej. Ze względu na przywileje emerytalne zależy mu jeszcze na tym, aby został przyjęty w tym roku. Czy dowódca może się na to zgodzić?

Czy rezerwa zwiększa szanse na stały kontrakt

Pracownik firmy ochroniarskiej od ponad roku jednocześnie służy w Narodowych Siłach Rezerwowych. Zawsze uczestniczy w ćwiczeniach i zalicza je z bardzo dobrym wynikiem. Pracownik ten rozważa wstąpienie do armii zawodowej. Czy jego dotychczasowa służba może mu w tym pomóc?

Czy ogłoszeń można szukać w internecie

Chętni do służby w armii zawodowej spełniają wszystkie wymagania, ale mają problemy ze znalezieniem ogłoszeń. Dlatego też dzwonią po jednostkach wojskowych i wysyłają swoje aplikacje. Czy wojskowa komenda uzupełnień pośredniczy w szukaniu pracy?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak zostać żołnierzem zawodowym przed zmianami emerytalnymi.