statystyki

Lepiej, aby pracownik zgodził się na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

15.03.2012, 03:00; Aktualizacja: 15.03.2012, 10:01
  • Wyślij
  • Drukuj

Częstą praktyką pracodawców jest umieszczanie w treści wypowiedzenia oświadczeń o zwolnieniu pracownika z obowiązku pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy pracodawca może jednostronnie zwolnić pracownika ze świadczenia pracy?





Rozwiązaniem bezpieczniejszym dla pracodawców jest uzyskiwanie zgody od pracownika na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu jednego ze swoich orzeczeń, z art. 22 par. 1 k.p. wynika zobowiązanie do zatrudnienia przy pracy określonego rodzaju, co oznacza dla pracodawcy obowiązek dopuszczenia pracownika do świadczenia umówionej pracy. W ocenie SN pracodawca nie może, według własnego dowolnego uznania, zrezygnować z obowiązku świadczenia przez pracownika pracy. W praktyce warto więc zamieścić przy pokwitowaniu odbioru wypowiedzenia przez pracownika również oświadczenie pracownika, że wyraża zgodę na zwolnienie z obowiązku pracy z zachowaniem wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia. Zwolnienie z obowiązku pracy bez takiej zgody może powodować ryzyko dla pracodawcy roszczeń o dopuszczenie do pracy.

Podstawa prawna

Art. 22 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Piotr Bocianowski, z Kancelarii Radcy Prawnego Sylwii Puzynowskiej Kancelarii Prawa Pracy




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie