statystyki

W jakim zakresie pracownik odpowiada za uszkodzenie samochodu służbowego

autor: Mj11.05.2011, 14:19; Aktualizacja: 11.05.2011, 14:20

Kodeks pracy przewiduje szczególne zasady odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone, którym może być samochód służbowy. Na jakich zasadach pracownik odpowiada za szkodę w aucie stanowiącym własność pracodawcy?

Reklama


Reklama


Aby możliwe było egzekwowanie odpowiedzialności pracownika na szczególnych zasadach (art. 124 – 127 k.p.), pracownik musi wyrazić zgodę na powierzenie mu mienia z obowiązkiem zwrotu oraz mienie musi być mu wydane w taki sposób, aby mógł je objąć w posiadanie i sprawować nad nim pieczę. W przypadku spełnienia powyższych przesłanek pracownik odpowiada za szkodę w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy wyrządził ją umyślnie, czy nieumyślnie. Pracodawca obowiązany jest wykazać winę pracownika, bezprawność jego zachowania, szkodę oraz związek przyczynowy między szkodą a zachowaniem.

Pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności wykazując, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia (art. 124 par. 3 k.p.). Jeżeli natomiast pracownik wyrządził szkodę w samochodzie, który nie został mu powierzony zgodnie z powyższymi warunkami, to ponosi on jedynie zwykłą odpowiedzialność pracowniczą. Odszkodowanie nie może w tym przypadku przekraczać trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika, chyba że szkoda wyrządzona została umyślnie, wówczas pracownik ponosi odpowiedzialność w pełnej wysokości (art. 122 k.p.).

Szczególną sytuacją jest prowadzenie przez pracownika pojazdu w stanie nietrzeźwości. SN uznał, że kierowca prowadzący samochód z nadmierną szybkością w stanie nietrzeźwości obejmuje następstwa swego czynu zamiarem ewentualnym i w związku z tym jego odpowiedzialność odszkodowawcza za uszkodzenie samochodu należącego do zakładu pracy oparta jest na art. 122 k.p. (wyrok SN z 6 lipca 1977 r., IV PR 167/77, OSP 1979/7/132).

Zdaniem SN odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie (uchwała SN z 12 października 2001 r., III CZP 57/01, OSNC 2002/5/57).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Mariusz(2013-01-08 16:40) Odpowiedz 00

  Mam pytanie zarysowałem Tirem inny samochód czy pracodawca może żądać ode mnie zwrotu w różnicy składek oc i kosztów naprawy samochodu którym jechałem. Nic nie podpisywałem a On mi grozi sadem.

 • elficzek648(2013-06-13 10:56) Odpowiedz 00

  Jeśli nic Pan nie podpisywał ponosi Pan odpowiedzialność w wysokości, o której mowa w art. 119KP, czyli 3-miesieczne wynagrodzenie, jakie przysługiwało Panu w dniu wyrządzenia szkody.

 • libero(2015-06-09 10:27) Odpowiedz 00

  jeżeli prowadziłem samochód ciężarowy tir i jechałem o 20km z nadmierną prędkoscią lecz w konteneże ładunek w ogule nie był zabiezpieczony i położyłem go na bok po zakręcie . i pracodawca chce isc na drogę sądową i człowiek dostaje dyscyplinarke. to w jakie koszty może popaść pracownik jeżeli samochód był wary max 35tysięcy

 • mody(2016-03-14 14:11) Odpowiedz 00

  W niemczech na pompie gosciu uderzyl mi w bok autatroche uszkodzil mnie akurat w aucie nie bylo po powrocie jedyniekierowca ktory stal obok pow ze cofal kierowca innego zestawu uderzyl wysial zobaczyl i odjechal. Pracodawca chce zebym naprawil to na wlasny koszt w innym przypadku nie zostanie mi wyplacone wynagrodzenie za kilka dni ok 1500zl?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane