statystyki

Jak złożyć skargę do inspekcji pracy

18.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 18.10.2010, 19:27

Pracownik może zaskarżyć nieuczciwego pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy. Powinien on udokumentować przykłady bezprawnego działania firmy.

Reklama


Reklama


1 Skonsultuj przypadki naruszenia prawa z inspekcją

Każdy pracownik, którego prawa są łamane, może się zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy i uzyskać poradę prawną. Porady są bezpłatne i udzielane telefonicznie, poprzez korespondencję elektroniczną lub na miejscu w okręgowych inspektoratach pracy w każdym województwie, a także w ich oddziałach terenowych. Wykazy tych jednostek, jak również numery telefonów, pod którymi udzielane są takie porady, są dostępne na stronach internetowych PIP i okręgowych inspektoratów pracy.

Dzięki uzyskanej w ten sposób opinii prawnej pracownik może zyskać informację o tym, czy w konkretnym przypadku pracodawca złamał przepisy, jak należy dochodzić swoich praw oraz czy w takiej sytuacji konieczna jest kontrola inspektora pracy.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak złożyć skargę do inspekcji pracy.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz trzy pozostałe porady:

2 Udokumentuj naruszenia przepisów przez pracodawcę
3 Złóż skargę na pracodawcę do okręgowego inspektoratu pracy
4 Pamiętaj, że twoja skarga zachowa anonimowość

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Marianna(2012-12-04 14:15) Odpowiedz 00

  Ale dlaczego wy tutaj te donosy skladacie???

 • oszukany przez pseudopracodawcę(2013-12-08 16:35) Odpowiedz 00

  ja odnośnie tego komentarza "precz z konfidentami", to napisz mi proszę "mądry" człowieczku co mam zrobić gdy oszust "pracodawca" nie wypłaca mi pensji albo jest ona nieadekwatna do wykonanej pracy? a do oszusta nie przemawiają żadne argumenty a ja swoją pracę wykonałem rzetelnie i uczciwie.. to co mam zrobić? bić się z nim? prosić "Pana" aby łaskawie wypłacił należne mi pieniądze? po to są te instytucje i bardzo dobrze, że są i oby działały skutecznie. precz z oszustami!

 • oszukany przez pseudopracodawcę(2013-12-08 16:45) Odpowiedz 00

  a tak w ogóle to podzielam pytanie Pani Marianny... ludzie, widzicie nieprawidłowości idżcie do inspekcji pracy a nie wypisujecie w internecie jakieś żale. po to są te instytucje. jak nikt nie będzie się godził na oszustwa to ich wyeliminujemy z rynku. chamstwo, buractwo i oszustwo trzeba niszczyć w zarodku a nie dawać przyzwolenie ogólnospołeczne na takie działania. ludzie sami są sobie winni bo się godzą na niegodziwe warunki, boją się zmian i tkwią w tej beznadziejności a te podłe cwaniaki to wykorzystują.

 • aaa(2014-02-17 15:40) Odpowiedz 00

  Mok-Pol Józef Księżopolski

  Nie wypłaca pieniędzy zarobionych uczciwie pracownikom. Ludzie weżcię się za tą firmę!!! Płakać się chce!!! Oszukał już nie jedną osobę!!!

 • ALA(2010-10-18 19:53) Odpowiedz 00

  PIC NA WODĘ FOTO-MONTAŻ- TO CO PISZE TEN ARTYKUŁ TO BAJERY -PIRWSZE -TO NIE DODZWONISZ SIĘ DO PIP-DRUGIE NA ODPISANIE MAJĄ 30 DNI -MOZNA JUŻ NIE PRACOWAĆ A WTEDY PIP UMYWA RĘCE. I TAK MOGŁABYM PISAĆ BEZ KOŃCA, A PISMO MOŻNA NAPISAĆ NA KOLANIE BYLE WYRAŻNIE O CO CHODZI-A PIP TAK TO ROBI ŻE NIBY DYSKRETNIE A CAŁY ZAKŁAD ZA CHWILĘ WIE KTO NAPISAŁ DONOS DO PIP.

 • anonimowy(2011-05-24 11:31) Odpowiedz 00

  W Przedsiebiorstwie Budowlanym Kostka wlascicielami sa Kaszuba i Stefanski tam pracuja ludzie na czarno .Naprzyklam ja pracuje u niego 6miesiecy bez rejestracij jestem wykorzystywany zarabiam u niego 1300zl na budowie a trzeba sie nacharac za te pieniadze.Pracuje u niego duzo osob na czarno trzeba cos z tym zrobic???

 • pracownik oracujący(2011-07-27 10:30) Odpowiedz 00

  Polska stoi konfidentami. Taki leber jeden z drugim zamiast pracować to narzeka a ci ktorzy chcą pracować to cierpią bo jak pracodawca dostaje karę to i tak odbiaj to sobie na praujących. Precz a pipowskimi kapusiami.

 • anonim(2011-11-30 11:23) Odpowiedz 00

  pracuję w sklepie spożywczym gdzie mój wymiar pracy to 5 godzin dziennie i to nie zawsze, szefowa wykorzystuje mnie w pracach co nie naleza do moich obowiązków i dostaję pensję 100zł tygodniowo choć na umowie mam najniższa krajową czy powinna mi płacić całą pensję jeżeli nie z własnej woli siedzę w domu...

 • anonim(2011-12-15 18:17) Odpowiedz 00

  Witam,
  Mam kolegę,który poracuje na budowie w firnie BOLO Bogdana Waliszewskiego ze Słupska,człowiek ten ma też Sklep Ogólnospożywczy Bolo w Słupsku na ul.Norwida 23. Co tam się dzieje!!!Ludzie nie wiedzą,jakie mają unowy,na ile są zarejestrowani.Nie dostają urlopów,nie płaci za wybłagane urlopy,za z
  L4!!!Do tego nie chce wpłacać pensji na konta tylko do ręki kiedy i ile chce.
  RMUA nie dostają.Sprawdźcie to proszę,bo to nie do pomyślenia,wyzysk i tyle.

 • janina(2012-04-28 13:54) Odpowiedz 00

  WITAM chciałabym żeby ktoś wreszcie skontrolował piekarnię w ŁYSYCH .Właściciel to JAROSŁAW ZAKRZEWSKI.mój siostrzeniec ma tam praktyki i zamiast przygotowywać się do zawodu piekarza to jeżdzi busem i chleb rozwozi,BOIMY SIĘ O NIEGO,PONIEWAŻ TE SAMOCHODY SĄ PRAKTYCZNIE NA ZŁOM A JAK MU SIĘ COŚ STANIE BŁAGAM POMOCY!!!PROSZĘ O WYROZUMIAŁOŚć niech ktoś zrobi z tym porządek

 • ANONIM KUZIE(2012-04-28 13:58) Odpowiedz 00

  WITAM WŁAŚNIE TEN CAŁY JAREK ZAKRZEWSKI Z ŁYSYCH TO OSZUST ZATRUDNIA LUDZI A ZWŁASZCZA KIEROWCÓW NA CZARNO I PŁACI 1200ZŁ PONIŻEJ ŚREDNIEJ KRAJOWEJ.JEDEN TO JEŻDZI NAWET BEZ PRAWKA JAKO KIEROWCA

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane