statystyki

Jakie składki od samozatrudnionych w czasie zawieszenia działalności

autor: Paweł Jakubczak07.10.2010, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą może ją zawiesić na swój wniosek złożony w gminie albo w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym czasie może nie płacić żadnych składek.

reklama


reklama


Czy muszę opłacać składki ubezpieczeniowe

Zamierzam zawiesić działalność gospodarczą od listopada. Czy nadal będę musiał opłacać składki ubezpieczeniowe i zdrowotne?

Czy składam deklaracje do ZUS

Od dwóch tygodni mam zawieszoną działalność gospodarczą. Czy w trakcie zawieszenia będę musiał składać deklaracje?

Czy zapłacę składkę za pełny miesiąc

Od 14 października zawieszę swoją sezonową działalność gospodarczą w nadmorskiej miejscowości (sprzedaż smażonych ryb, lodów). Potem od połowy maja przyszłego roku wznowię ją. Czy składki w październiku i maju zapłacę za pełne miesiące?

Czy będę miał niższą emeryturę

Nie zamierzam płacić składek emerytalnych przez dwa lata w okresie zawieszonej działalności gospodarczej. Czy to będzie miało jakieś znaczenie później, na starość?

Czy otrzymam emeryturę minimalną

Ponownie na dwa lata zawiesiłem działalność gospodarczą. Słyszałem, że jeśli ktoś niewiele lat przepracował w swoim życiu, to i tak otrzyma emeryturę w wysokości minimum. Czy to prawda?

Czy mogę nie otrzymać renty

Nie płacę składki rentowej w trakcie zawieszonej obecnie działalności gospodarczej. Czy gdyby w tym czasie na przykład potrącił mnie samochód i choroba nie pozwoliłaby mi na dalsze prowadzenie biznesu, to mógłbym nie otrzymać renty?

Czy otrzymam zasiłek po wznowieniu działalności

Płacę składki ubezpieczeniowe i zdrowotne w czasie, kiedy mam zawieszoną działalność. Czy po wznowieniu działalności od listopada zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego będzie mi przysługiwał od pierwszego dnia?

Czy zapłacę preferencyjne składki

Przez trzy miesiące zapłaciłem niższe preferencyjne składki przewidziane dla firm, które rozpoczęły działalność gospodarczą. Od czwartego miesiąca zawiesiłem swój biznes na dwa lata. Czy kiedy go wznowię po dwóch latach, nadal będę mógł płacić niższe składki.

Czy sam zapłacę za lekarza

Zamierzam na rok zawiesić działalność gospodarczą od 1 listopada. Czy później sam będę musiał płacić np. za leczenie szpitalne?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie składki od samozatrudnionych w czasie zawieszenia działalności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • firmowy(2015-04-17 11:30) Odpowiedz 00

    Wyjedź za granicę http://www.praca4u.net i nie przejmuj się życiem w Polsce! Nasz kraj to niestety chore miejsce do prowadzenia firmy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!