statystyki

Kiedy ZUS przeliczy wysokość emerytury od nowej kwoty bazowej

04.03.2009, 03:00

Wyższą emeryturę przeliczoną od kwoty bazowej, wynoszącej od 1 marca 2578,26 zł, mogą otrzymać osoby, które pracowały po ustaleniu prawa do świadczenia. ZUS zastosuje także nową kwotę do obliczenia części emerytury przyznawanej po emeryturze albo po rencie.

reklama


reklama


Czy zawsze istotna jest data złożenia wniosku

Pracodawca kompletował dla mnie wniosek o emeryturę w związku z ukończeniem w styczniu 2009 r. 65 lat. Dokumenty dostarczałem od początku lutego 2009 r. Pracodawca przekazał wniosek do ZUS, zgodnie z moją prośbą, w marcu 2009 r. Czy jeśli pracodawca sporządził wniosek o emeryturę pod koniec lutego, a złożył go w ZUS w marcu 2009 r., to do jej obliczenia zostanie przyjęta nowa kwota bazowa?

Nie

Kwota bazowa ma wpływ na wysokość emerytury obliczanej na dotychczasowych starych zasadach. O tym, w jakiej wysokości zostanie ona przyjęta do obliczenia emerytury, decyduje miesiąc zgłoszenia wniosku albo dzień nabycia prawa do świadczenia, jeżeli przypada on później niż data złożenia wniosku.

Za datę zgłoszenia wniosku o emeryturę przyjmuje się m.in. datę sporządzenia wniosku przez pracodawcę zobowiązanego do jego kompletowania. Jeśli zatem pracodawca sporządzi wniosek w lutym, fakt fizycznego przedłożenia wniosku w ZUS w marcu nie spowoduje obliczenia emerytury od kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r.

Jeżeli wycofa pan w ZUS wniosek o emeryturę z lutego i złoży nowy wniosek o emeryturę w marcu 2009 roku, to wówczas ZUS obliczy emeryturę od nowej kwoty bazowej. Jednakże wycofanie wniosku z lutego 2009 roku będzie skutkowało tym, że nie otrzyma pan emerytury za luty. Złożenie wniosku o emeryturę w marcu 2009 r. spowoduje obliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej, ale od miesiąca marca 2009 r.

Podstawa prawna

● Art. 19, art. 53, art. 100 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

● Par. 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz.U. nr 10, poz. 49 z późn. zm.).

Zobacz więcej w e-wydaniu Gazety Prawnej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • GADA(2009-03-05 21:23) Odpowiedz 00

    To przeliczenie wg nowej kwoty bazowej jest już ,wg ZUS,nieaktualne,bo od stycznia 2009 r.obowiązuje jakaś Ustawa .

  • Maryla(2009-07-04 19:17) Odpowiedz 00

    pobieram rete rodzinna po zmarlym mezu ktory w Polsce przepracowal 32 lata ja natomiast w USA przepracowalam 7 lat odprowadzajac podatki .Czy te lata bede mogla doliczyc do renty rodzinnej.

  • babcia(2009-03-12 13:27) Odpowiedz 00

    do 26
    dziękuję za odpowiedź ale mnie nie obowiązuje 30 miesięczny okres - jestem na "zwykłej" emeryturze.. i moje zarobki za te następne dwa lata na pewno będą z lepszym współczynnikiem do średniej krajowej niż te sprzed 10 lat.. ponawiam pytanie o te kwartalne wnioski o podwyższenie stażu..pozdrawiam

  • S.N.(2009-03-31 10:51) Odpowiedz 00

    Słyszałam, że przepis dptyczący przeliczania emerytur po 30 miesiącach zatrudnienia zmienił się od 01.01.2009 r. Mogą z niego korzystać emeryci, którzy przepracowali 30 miesięcy do 31.12.2008 r.

  • M.J.(2009-04-27 15:39) Odpowiedz 00

    Do Heleny: Ponieważ można skorzystać tylko z jednej opcji: albo czekamy na nową kwotę bazowa, która obowiązuje od 1 marca, albo bierzemy emeryturę wcześniej i korzystamy z waloryzacji. Takie są przepisy. Pozdrawiam.

  • adkul(2009-05-11 12:08) Odpowiedz 00

    Od 1 marca br mam przyznaną emeryturę i - kontynuując zatrudnienie - otrzymuję ją (pomniejszoną o ok. 467 zł, ze względu na osiągane zarobki: do 130% średniej płacy). Dokładnie za 30 miesięcy i 4 dni od w/w daty osiągnę ustawowy wiek emerytalny (65 lat). Jakie (wg aktualnych przepisów) będę miał wówczas szanse na uzyskanie podwyższenia świadczenia (nowa kwota bazowa do obliczenia części socjalnej?, możliwość ustalenia nowej - z bazówki 2011 r - podstawy wymiaru emerytury; czy taka istnieje?). Do tego czasu mam zamiar co np. 6 m-cy występować o aktualizację liczby przepracowanych miesięcy. Czy ktoś może udzielić mi w tym zakresie porady? Z góry dziękuję!

  • janek z lubina(2009-05-16 13:11) Odpowiedz 00

    Od 06.01.1999 roku jestem na rencie(po dwóch zawałach serca).Do chwili przejścia na rentę miałem 30 lat pracy w tym 20 lat w warunkach szkodliwych.W tym roku kończę 60 lat(20.06 2009r.)czy w związku z tym należy mi się emerytura?

  • prcujący emeryt(2009-05-20 15:55) Odpowiedz 00

    Może ktoś z Państwa zechce poinformować mnie w następującej sprawie:
    do ustalenia współczynnika wysokości zarobków dostarczyłem dwa dokumenty za ten sam okres zatrudnienia (lata siedemdziesiąte): książeczkę ubezpieczeniową z wpisami zarobków wypełnianych na bieżąco i zaświadczenie Rp-7 wystawione po kilkudziesięciu latach od okresu zatrudnienia. Zarobki wpisane w książeczce były wyższe , była pełna i aktualna dokumentacja finansowa, niż w druku Rp-7. ZUS nie uwzględnił danych z książeczki ubezpieczeniowej i przyjął niższe zarobki. Czy słusznie?
    I drugi problem, czy po ostatnich zmianach ustawy o emeryturach i rentach pobierając normalną emeryturę i pracując można przeliczyć na nowo część socjalną po przepracowaniu 30 miesięcy do końca zarówno 2008 roku jak i przcyjac dalej. Będę wdzięczny za informację.

  • HANICKA(2009-05-21 17:49) Odpowiedz 00

    CZY TO PRAWDA,ZE WSZYSTKIE ZAROBKI POTRZEBNE DO WYDANIA RP7 ZA LATA PRZED 1979 ZOSTALY ZNISZCZONE?
    JAK W TAKIM RAZIE MAM DOSTARCZYC DO ZUS DRUK RP7 ZA LATA 1973-1978 STARAJAC SIE O EMERYTURE?

  • wladek o(2009-06-03 17:34) Odpowiedz 00

    jestem na emeryturze gorniczej od 2006 pszepracowalem bedac na emeryturze 30 miesiecy rok moj urodzenia 1956 cz nalezy mi sie pszeliczenie nowej kwoty bazowej za te 30 miesiecy pracy

  • mario(2009-08-03 16:03) Odpowiedz 00

    Coś mi nie wygląda, żeby z podanej podstawy prawnej wynikało, że data wpisana we wniosku jest przyjmowana za datę złożenia wniosku. Patrz par 9 ...
    A czytać ze zrozuminiem potrafię, choć nie jestem humanistą a bardziej ścisłowcem. Czy ta interpretacja jest na zlecenie ZUS?

  • babcia(2009-03-12 08:52) Odpowiedz 00

    mam podobne pytanie do Jadwigi - nadal kontynuuję zatrudnienie (mam zamiar pracować jeszcze dwa lata) i chcę składać do ZUS kwartalne wnioski o podwyższenie stażu pracy czy te wnioski nie przekreślą możliwości, po rezygnacji z pracy, przeliczenia emerytury z nową kwotą bazową?

  • Rycho(2009-10-19 20:56) Odpowiedz 00

    Jestem emerytem od 1996r.Pracuję cały czas.Odprowadzane są składki ZUS.Od 2000r.wskaźnik przekracza 130%,ale nie jest wyższy od dotychczas wyliczonego.Czy moja emerytura będzie przeliczona z zastosowaniem nowej kwoty bazowej w 2010r.po przedstawieniu stosownej dokumentacji.

  • AGA(2010-03-25 19:33) Odpowiedz 00

    Czy urodzeni w 1949 roku mają prawo do przeliczenia przyznanych świadczeń emerytalnych po skończeniu 60 lat i 30 miesiącach pracy na emeryturze i płaceniu ubezpieczenia społecznego. Mam na myśli przeliczenie części socjalnej według nowej kwoty bazowej.ZUS odmawia ze względu na datę urodzenia.

  • zde ne rwo wany(2010-05-10 21:01) Odpowiedz 00

    zdechniemy z glodu na zusowskiej emeryturze oni przezeraja nasze pieniadze

  • Maria(2010-04-27 18:05) Odpowiedz 00

    Od 1997r byłam na wcześniejszej emeryturze i pracowałam do lutego 2006r. 03.03.2006 złożyłam wniosek i ZUS przeliczył mi emeryturę tzn.część socjalną od kwoty bazowej obowiązującej w dniu 01.03.2006.Od marca 2006r pracowałam na 7/8 etatu do 31.03.2010 tj.49 miesięcy.Po złożeniu wniosku do ZUS o przeliczenie emerytury tj.części socjalnej od nowej kwoty bazowej, ZUS odmówił uzasadniając,że nie można po raz drugi przyznać świadczenia z art27.
    Proszę bardzo o odpowiedż,czy rzeczywiście nie mam prawa do przeliczenia emerytury?

  • jadzia(2010-06-21 17:55) Odpowiedz 00

    urodzilam sie w1949 r jestem na emeryturze ale nie policzyli mi pracy w rolnictwie dlaczego mam udokumentowane

  • Genia(2010-07-13 19:52) Odpowiedz 00

    Odeszłam na wcześniejszą emeryturę w styczniu 2005r przepracowałam 31miesięcy pracę ukończyłam 15.05.2010r. 60 lat skończyłam 01.05.2010r,czy mam prawo do przeliczenia emerytury nową składka bazową i jakie dokumenty mam złożyć

  • krystyna k(2010-11-08 12:14) Odpowiedz 00

    od maja 2007r. jestem na wcześniejszej emeryturze, nie podjęłam pracy,w listopadzie kończę 60 lat , czy w zwiazku z tym mogę składać wniosek o przeliczenie emerytury od nowej kwoty bazowej?

  • kador(2012-02-20 17:18) Odpowiedz 00

    Cały ten system obliczania emerytur jest najbardziej złodziejskim w Europie,co rok następuje nie waloryzacja ,deflacja , na przestrzeni 10 lat emeryt traci 30 procent wartości początkowej emerytury,czy to nie jest usankcjonowane prawnie złodziejstwo w państwie prawa, co na to Trybunał Konstytucyjny, kto w tym Państwie stoi na straży prawa, wychodzi że nikt i żadna instytucja, że prawnie można obywatela okradać , EMERYCI I RENCIŚCI nie wierzcie Państwu i jego agendom , nasze emerytury to oszustwo i złodziejstwo ,