statystyki

Do wcześniejszej emerytury nie można zaliczyć urlopu wychowawczego

autor: Bożena Wiktorowska04.05.2011, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS nadal odmawia doliczenia do stażu emerytalnego uprawniającego do wcześniejszej emerytury okresu urlopu wychowawczego, z którego ubezpieczone korzystały przed 1999 r.

reklama



reklama


Ubezpieczona w 2008 roku złożyła do ZUS wniosek o wcześniejszą emeryturę. Na podstawie posiadanych dokumentów udowodniła, że łącznie posiada ponad 34 lat okresów składkowych i nieskładkowych. ZUS po sprawdzeniu złożonej dokumentacji odmówił jej przyznania wcześniejszej emerytury. Zainteresowana złożyła odwołanie do sądu I instancji, lecz ten oddalił jej odwołanie. Ubezpieczona nie zgodziła się z niekorzystnym dla siebie wyrokiem i wniosła apelację do sadu II instancji.

Sąd Apelacyjny po zbadaniu sprawy uznał, że zasługuje ona na uwzględnienie. Wskazał, że ubezpieczona w dniu składania wniosku o świadczenie osiągnęła 55 lat, nie przystąpiła do OFE oraz wykazała 25 lat 8 miesięcy i 12 dni okresów składkowych oraz 11 lat 8 miesięcy i 24 dni okresów nieskładkowych. Do okresów nieskładkowych został wliczony urlop wychowawczy. Od tego udzielonego przed 1 stycznia 1999 r. (tak było w przypadku ubezpieczonej), ani pracodawca ani budżet nie odprowadzał składek na ubezpieczenie społeczne.

Sędziowie zwrócili uwagę, że zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami w okresie urlopu wychowawczego kobiety miały prawo do wszystkich świadczeń pracowniczych m. in. opieki zdrowotnej, zasiłku rodzinnego oraz pogrzebowego. Co więcej w ustawie z 17 grudnia 1998 r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm), nie ma definicji terminu okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Zdaniem sądu nie można tego terminu utożsamiać z okresem ubezpieczenia. Z tego też powodu ubezpieczona spełniła wszystkie warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury.

ZUS nie zgodził się z takim wyrokiem i złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego (SN). W czasie rozpoznania skargi kasacyjnej pojawiały się wątpliwości dotyczące tego, czy okres urlopu wychowawczego wykorzystanego przed 1 stycznia 1999 r. przez pracownika jest okresem podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Sędziowie SN zwrócili uwagę, że pracownik korzystający z urlopu wychowawczego przez cały czas formalnie pozostawał w stosunku pracy. To wszystko spowodowało, że sędziowie odroczyli wydanie orzeczenia i skierowali sprawę do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi SN.

– Po raz kolejny ZUS interpretuje przepisy na niekorzyść ubezpieczonych. Z tego powodu dopiero uchwała pełnego składu Sądu Najwyższego rozwiąże problem prawa kobiet na wychowawczym do wcześniejszej emerytury – mówi Małgorzata Hasiewicz, radca prawny z Wrocławia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

  • 1: Yolanda z IP: 91.188.112.* (2013-08-16 23:09)

    skandal! Mnie też spotkała KARA ze strony naszego państwa. Byłam na urlopie wychowawczym gdyż mam 2 córki, którymi musiałam się zająć. Czas ten policzono mi jako okres nieskładkowy i zabrakło mi w 2008 roku kilka miesięcy, aby spełnić warunki do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Gdybym miała jedno dziecko jak moje koleżanki, cieszyłabym się już emeryturą!

  • 2: Rozalka z IP: 79.162.250.* (2012-10-05 21:09)

    Giguska.Mam identyczną sytuację, jak Twoja. Szkoda, że się nie znamy. Złożyłam odwołanie do sądu. Zobaczę, co osiągnę. Mam nadzieję, że policzą mi ten okres jako składkowy. Inaczej spotkamy się w Strasburgu. Chętnie spotkałabym się z Tobą. Mieszkam pod Warszawą, w Nieporęcie. Czekam na odzew z Twojej strony. Rozalka

  • 3: jasia z IP: 91.206.64.* (2011-11-25 19:05)

    CHCĄ ŻEBY rodzić dzieci i wychowywać ,a widać jakie jest prawo dla kobiet ,które poświęciły się nie świadomie w opiece nad małym dzieckiem ,że nie mają prawa i nie można im wliczać lat do emerytury to jest skandal ,że innym się jakoś "udaje się "wliczać do emerytury ,a te ,które wychowywały mają GUZIK i tyle. urodziłam 2 dzieci nie miałam możliwości by iśc w tym okresie do pracy i wzięłam urlop ,poświęciłam się i co mi przyszło takie podziękowanie.

  • 4: Teresa z IP: 213.76.133.* (2011-07-22 13:46)

    Dlaczego wyeliminowano lata pracy w warunkach szkodliwych do 2008 r.
    Pracowałam w warunkach szkodliwych od 1980 do 2007 z przerwa na urlop wychwawczy1991-1997 i dlaczego nikt nie zabiega o te 10 lat . dlaczego wykluczono je z przepisów- czarna dziura

  • 5: GIGUSKA z IP: 89.72.67.* (2011-05-19 10:57)

    ZUS dyskryminuje MATKI od 1991r. w stosunku do obecnie rodzących.!!! Obowiązująca od 15-11-1991 r. ustawa z 17 -10-1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent zaliczyła urlop wychowawczy do stażu ubezpieczeniowego, ale uznała go za OKRES NIESKŁADKOWY nawet dla tych Matek, które otrzymywały tzw.Zasiłek Wychowawczy, (bo Ojcu nie chciało się więcej zarabiać tak, aby w pełni utrzymać rodzinę). PANOWIE nie musieli tracić swoich okresów składkowych do emerytury, bo mieli od tego żony/matki- a walczą o ZRÓWNANIE wymaganych lat do celów emerytalno/rentowych. TYMCZASEM OBECNE przepisy ZUS powodują zaliczenie urlopu wychowawczego do okresów SKŁADKOWYCH nawet wtedy, gdy MATKA nie otrzymuje świadczenia na tym urlopie w sytuacji, gdy stać tę rodzinę na opłacenie NIANI, aby matka mogła pracować /bo rodzina ma duży dochód/. Ale, po co? Skoro Budżet Państwa obecnie finansuje Jej okres przebywania na takim urlopie, JAKO OKRES SKŁADKOWY. Ponieważ przepisy nie działają wstecz, to ZACHODZI TU SYTUACJA RAŻĄCEJ DYSKRYMINACJI MATEK z okresu OD 1991 r. względem MATEK obecnych. A przecież podobno obecnie jest większa dziura w Budżecie niż Np. w 2006 r. i wcześniej? UWAŻAM, ŻE NALEŻY SIĘ JEDNAKOWE TRAKTOWANIE MATEK OBECNYCH Z DAWNIEJSZYMI ???- i zaliczyć okresy pobierania zasiłków wychowawczych, jako okresy składkowe do celów wcześniejszych emerytur. Okresy NIESKŁADKOWE doliczane są NIE WSZYSTKIE a tylko w ilości do 1/3 wypracowanych okresów składkowych. I w ten sposób matkom brakuje wymaganych lat do uzyskania zasiłków przedemerytalnych. Ja mam "do tyłu" 9 lat, mimo, że pobierałam zasiłek wychowawczy 3 lata- na 1 dziecko oraz 6 lat zasiłku WYCHOWACZEGO na drugie dziecko tzw.specjalnej troski.
    Dzięki takim przepisom moje dużo młodsze koleżanki już dawno korzystają z zasłużonego odpoczynku na zasiłkach przedemerytalnych a ja -będąc z racji wieku czy Np. menopauzy -mniej wydajnym pracownikiem niż 20 lat młodsze koleżanki- blokuję im etat.

  • 6: Gosia z IP: 83.10.218.* (2011-05-07 20:58)

    Wyjaśniam. Mam taką samą sytuację jak w artykule, tyle, że ja jeszcze nie złożyłam wniosku o emeryturę do ZUS. Nabyłam prawa do wcześniejszej emerytury. Dokumenty do ZUS muszę złożyć przed ukończeniem 60 lat, żeby przejść na starych zasadach, nie jestem jeszcze emerytką, Dlatego tak się zbulwersowałam, nie wiem teraz co robić, czy już składać o naliczenie i zawieszenie, czy dalej czekać. Tracę cały rok i nową kwotę bazową z 2012 roku. W przypadku niekorzystnego orzeczenia SN mogę stracić dużo więcej, bo wówczas nie przejdę według starych zasad. Ta sytuacja miała zapewne miejsce w jakimś jednym oddziale ZUS, bo po konsultacjach z ZUS WA i nie tylko do tej pory wszystkim wliczany był urlop wychowawczy jako okres nieskładkowy ( dotyczy urlopu 1985 -1998). Mam nadzieję, że powyższe jest teraz bardziej zrozumiałe. Pozdrawiam

  • 7: Danusia 38 lat roboty z IP: 83.22.149.* (2011-05-05 19:21)

    Mieli pełne szafy ustaw, wprowadzili tylko jedną, upadlającą kobiety, które mają ponad 35 lat pracy i nabyte prawo do emerytury utraciły, gdzie schował Schetyna projekt obywatelski w sprawie emerytur.Wiem nigdy więcej PO do władzy, ale prawo obywateli do projektu obywatelskiego ustawy nie wolno ignorować.

  • 8: Do Gosi z IP: 46.204.41.* (2011-05-04 20:24)