statystyki

Do wcześniejszej emerytury nie można zaliczyć urlopu wychowawczego

autor: Bożena Wiktorowska04.05.2011, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

ZUS nadal odmawia doliczenia do stażu emerytalnego uprawniającego do wcześniejszej emerytury okresu urlopu wychowawczego, z którego ubezpieczone korzystały przed 1999 r.





Ubezpieczona w 2008 roku złożyła do ZUS wniosek o wcześniejszą emeryturę. Na podstawie posiadanych dokumentów udowodniła, że łącznie posiada ponad 34 lat okresów składkowych i nieskładkowych. ZUS po sprawdzeniu złożonej dokumentacji odmówił jej przyznania wcześniejszej emerytury. Zainteresowana złożyła odwołanie do sądu I instancji, lecz ten oddalił jej odwołanie. Ubezpieczona nie zgodziła się z niekorzystnym dla siebie wyrokiem i wniosła apelację do sadu II instancji.

Sąd Apelacyjny po zbadaniu sprawy uznał, że zasługuje ona na uwzględnienie. Wskazał, że ubezpieczona w dniu składania wniosku o świadczenie osiągnęła 55 lat, nie przystąpiła do OFE oraz wykazała 25 lat 8 miesięcy i 12 dni okresów składkowych oraz 11 lat 8 miesięcy i 24 dni okresów nieskładkowych. Do okresów nieskładkowych został wliczony urlop wychowawczy. Od tego udzielonego przed 1 stycznia 1999 r. (tak było w przypadku ubezpieczonej), ani pracodawca ani budżet nie odprowadzał składek na ubezpieczenie społeczne.

Sędziowie zwrócili uwagę, że zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami w okresie urlopu wychowawczego kobiety miały prawo do wszystkich świadczeń pracowniczych m. in. opieki zdrowotnej, zasiłku rodzinnego oraz pogrzebowego. Co więcej w ustawie z 17 grudnia 1998 r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm), nie ma definicji terminu okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Zdaniem sądu nie można tego terminu utożsamiać z okresem ubezpieczenia. Z tego też powodu ubezpieczona spełniła wszystkie warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury.

ZUS nie zgodził się z takim wyrokiem i złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego (SN). W czasie rozpoznania skargi kasacyjnej pojawiały się wątpliwości dotyczące tego, czy okres urlopu wychowawczego wykorzystanego przed 1 stycznia 1999 r. przez pracownika jest okresem podlegania ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Sędziowie SN zwrócili uwagę, że pracownik korzystający z urlopu wychowawczego przez cały czas formalnie pozostawał w stosunku pracy. To wszystko spowodowało, że sędziowie odroczyli wydanie orzeczenia i skierowali sprawę do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi SN.

– Po raz kolejny ZUS interpretuje przepisy na niekorzyść ubezpieczonych. Z tego powodu dopiero uchwała pełnego składu Sądu Najwyższego rozwiąże problem prawa kobiet na wychowawczym do wcześniejszej emerytury – mówi Małgorzata Hasiewicz, radca prawny z Wrocławia.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

  • 1: joanna z IP: 83.9.106.* (2011-05-04 08:39)

    Śmieszne ,moja koleżanka ma wlicony urlop wychowawczxy!!!

  • 2: ala57 z IP: 194.126.216.* (2011-05-04 09:00)

    Wszystkie moje koleżanki, które są już na wcześniejszych emeryturach mają wliczone do stażu urlopy wychowawcze. ZUS szuka sposobu jak oskubać pracowniów?

  • 3: JOANNA z IP: 83.9.106.* (2011-05-04 09:41)

    Szanowny ZUS - kto zwróci pieniądze pobrane z ZUS, dla tych którzy wczesniej skorzystaki z wcześniej emerytury i wliczono im okres urlopu wychowawczego???.
    Dla nauczycieli i dla innych pracowników jako okres nieskładkowy wliczony do stażu pracy.
    PRZECIEZ PRAWO NIE MOŻE DZIAŁAC WSTECZ!!!

  • 4: Zbi z IP: 178.73.63.* (2011-05-04 09:59)

    Moim zdaniem zus nie chce zaliczyc za dlugiego urlopu wychowawczego do stazu emerytalnego poniewaz nie mozna zaliczyc wiecej niz szesc lat i mysle ze sad nie postapi wbrew przepisom ustawy podobnie bedzie w przypadku kobiet ktore korzystaly z urlopu wychowawczego do1999r., a opzz pisze w projekcie by czas nieaktywnosci zawodowej kobiet tj. urlop wychowawczy zaliczyc jako okres skladkowy a w zwiazku z tym nalezaloby uzupelnic skladkami emerytalno rentowymi szesc lat urlopu wychowawczego mysle ze jest to nierealne ze wzgledu na dlug publiczny ktory jest w tej chwili dosc duzy i nadal rosnie na zalatanie dziury dlugu od 1.05.2011 zmniejszono wplaty do ofe przekazujac skladki np. moje do zusu nie zgadzam sie pod tym wzgledem z projektem opzz, mysle ze tak samo mysli Pani Fedak i Pan Pawlak przed wyborami partie polityczne moga Wam Panie robic nadzieje, ale mysle ze zaden rzad na to nie wyrazi zgody, kobiety i tak pracuja krocej o piec lat ww porownaniu z mezczyznami bo sa czesto matkami na swoje wlasne zyczenie, mezczyzni to tez ludzie a nie woly robocze nam nakazuje sie prace 40 lat skladkowych dolicza sie tylko wojsko a kobiety macierzynskie urlopy i do 14-tu lat dwa dni wolnego w roku a ty czlowieku haruj. Panowie wlaczcie sie do dyskusji i prosze o slowa poparcia napiszmy do Pana Waldemara Pawlaka by nie godzil sie takie warunki jakie proponuje opzz .

  • 5: OPowiem Wam o POlitecznym przestępstwie Donalda Tu z IP: 84.234.1.* (2011-05-04 10:09)

    -słyszeliście zapewne o przestępstwach sądowych -teraz na odmianę mamy przestępstwa POlityczne polegające na najpodlejszym okradaniu najbardziej spracowanych Obywateli .

    Art. 12.Ustawy o emeryturach POdmostwoych mówi " Przy ustalaniu okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 4-11, nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa."

    A Gdzie na odmianę czas Pracy w NADGODZINACH POnad Ustawowych -Pani FEDAK?

    okradli (wstecznie) ,pracujących długo-letnio w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy i to w sytuacji gdy na odmianę Policji i wojsku tłumaczy ,że reguł gry Im w trakcie pracy się nie zmienia i reformy dla tych służb dopiero będą dotyczyły nowo przyjętych. Ci Polityczni złodzieje obecnie doprowadzili do absurdalnej sytuacji w której Miss Fedak jako kobieta ( w wieku60 lat) odejdzie wcześniej na emeryturę (choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu) ,--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni na stanowiskach remontowych i eksploatacyjnych przy blokach energetycznych w warunkach dotychczasowo uznawanych za szkodliwe i niebezpieczne i dodatkowo pracowali w przeszłości w czasie ponad ustawowym nawet około 1000 dni czyli 5lat roboczych!!!-co zaświadczam.
    To jest bezczelność tych Politycznych Oszustów i złodzieji!!!

    Jeżeli zważycie Państwo iż :

    Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co rząd tego moralnego przestępcy zamierza z Nimi zrobić -
    ???-- zamierza uruchomić krematoria?

  • 6: do 5 z IP: 89.229.216.* (2011-05-04 10:44)

    Walczyłeś z komuną o demokrację? To ją teraz masz!! I weź się za robotę, zamiast lamentować!!!

  • 7: Gosia z IP: 165.72.200.* (2011-05-04 11:28)

    Witam. Jestem zszokowana tym co przeczytałam w artykule. Na koniec 2008 roku mam ponad 31 lat pracy ( łacznie okres składkowy i nieskładkowy). Byłam 3 lata na urlopie wychowawczym i teraz po latach mam z tego tytułu nie otrzymać wcześniejszej emerytury? To coś nie tak, przecież nie mozna zmieniać prawa, moje kolezanki maja wliczony ten czas do okresów bezskładkowych, zresztą ja tak samo (kapitał poczatkowy), a dlaczego ma nie liczyć sie do emerytury teraz. jeden przepis działa różnie? Mało tego ZUS wcześniej o tym nie informował że urlop wychowawczy nie bedzie zaliczony. Zasady dla wszystkich muszą być jednoznaczne i takie same. Trzeba poczekać, ale jeśli SN wyda orzeczenie niekorzystne dla kobiet to trzeba bedzie pisać do Trybunału UE. Co o tym sadzicie? ZUS jak zwykle tyłem do petenta, a przecież my im płacimy wynagrodzenia, z naszych pieniędzy je dostają. Nie skłdałam jeszcze papierów, bo uważam, że mam czas mogę zrobić to tuż przed ukończeniem 60 lat. Jestem osoba bardzo aktywną i gdyby nie przepisy, które są dla mnie niekorzystne po ukończeniu 60 lat to jeszcze bym nie składała dokumentów do ZUSu. Pozdrawiam

  • 8: nori z IP: 79.184.109.* (2011-05-04 17:44)

    No niestety, taka jest praktyka, ze wychowywanie dzieci na przyzwoitych obywateli w naszym kraju jest karane. Składki kasować to ZUS chętny,teraz najniższe dobrowolne emerytalno-rentowe to prawie 400 zł. a wychodzi z tego doliczenie do przyszłej (niedalekiej) emerytury 5 zł miesięcznie. Kpina.

  • 9: ZUSIE dopomóż!!!! z IP: 217.28.152.* (2011-05-04 19:45)

    po 40 latach składkowych,daj ludziom wypracowaną emeryturę.NIE okradaj przedemeryta bo sam padniesz ofiarą przestępstwa.

  • 10: GDZIE SCHETYNA TRZYMA proj.obywat.OPZZ!!!!!!!!!!!! z IP: 217.28.152.* (2011-05-04 20:22)

    w szufladzie,gdyż na obywateli las.ę kładzie...

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie