Żona opiekująca się niepełnosprawnym mężem otrzyma świadczenie pielęgnacyjne

autor: Paweł Jakubczak21.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 22.07.2008, 08:38

Osoba opiekująca się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie mieć prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Do tej pory prawo do niego miały tylko osoby opiekujące się dziećmi.

reklama


reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • student prawa(2009-03-31 17:44) Odpowiedz 00

    PYTANIE: Jak wygląda sytuacja odnośnie ubezpieczenia zdrowotnego,spolecznego?
    bo jezeli chodzi o emerytalno rentowe to Gminny Osrodek Pomocy Spolecznej moze skladki placic , przy spelnieniu przesłanek pewnych.
    Osoba nie pracuje, bo opiekuje sie chorym, czyli pracodawca nie odprowadza skladek. Czyli część z tych 420 zł ze świadczenia pielegnacyjnego + renty chorego+ zasilku pielegnacyjnego musza byc przeznaczone na oplacenie indywidualnie skladek? pytam bo nie wiem czy mam racje.

  • danka422(2009-05-06 10:00) Odpowiedz 00

    witam jestem w podobnej sytuacji jak wiekszosc z was maz jest po amputacji stopy oraz z zaburzeniami osobowosci ja sprawuje opieke .Jak moge sie starac o swiadczenie pielegnacyjne na meza skoro pozostajemy w zwiazku ,a wartykulach o swiadczeniu pielegnacyjnym pisze,zasilek nie nalezy sie jezeli osoba niepelnosprawna pozostaje w zwiazku malzenskim czy nalezy w tym przypadku zlozyc o seperacje .zeby skozystac ze swiadczenia kpiny

  • ewa(2011-05-15 09:43) Odpowiedz 00

    Mi wypłaca OPS nie byli zachwyceni zwłaszcza że jeszcze opłacają składki emerytalno rentowe .Dostałam wyrównanie od dnia złożenia podania czyli za pół roku.

  • kanira(2009-05-13 09:40) Odpowiedz 00

    witam ja już nic nie rozumiem mam męża niepełnosprawnego byłam w opiece gdzie rodzinne się załatwia i złożyłam wniosek o zasiłek ale mi powiedzieli ze ja nie dostane bo jestem żoną i jeszcze powiedzieli że jakby mój mąż nie był w związku ze mną to by dostali na niego mama ,tata,siostra,barat ale ja nie dostane . Nic już nie rozumiem czekam na decyzje ciekawe co mi napiszą
    pozdrawiam

  • bożena(2009-05-24 16:49) Odpowiedz 00

    Mam dziecko niepełnosprawne. Dostaję 153zl. Powiedzieli, że jak rozwiodę się to dostanę więcej i będę miała płaconą składkę do ZUSu.

  • kanira(2009-05-22 09:29) Odpowiedz 00

    no i dostałam decyzje nie stety odmowili ale bede sie odwolywac zobaczymy co bedzie dalej tylko nie rozumiem po co ten artykul ...

  • Lenka(2009-05-01 14:40) Odpowiedz 00

    studencie prawa tyle wiesz o zyciu co ci rodzice poślą ! jak czytam takie teoretyczne bzdury to mi się płakac chce. Jesteśmy młodym małżeństwem. ja mam 26 lat maz trochę więcej. po studiach zachorował na STWARDNIENIE ROZSIANE. Dostał rentę socjalną bo bardzo kiepsko chodzi . ogromne 460 zł miesięcznie. Ja zarabiam 1200 w małym miasteczku- marzenia o lepszym zyciu skończyły się wraz z chorobą. Maż zrezygnował z renty i po 6 sciu miesiącach szukania i powiedzmy sobie szczerze po znajomości dostał leciutką prace blisko domu dzięki której trochę bardziej zachciało mu się zyć. Finansuje miejsce pracy PFRON dostaje na rekę 850 zł !!!Zasiłek celowy okresowy co ty mi tu chrzanisz studenciku! Gdybysmy byli patologiczną rodziną z 5 tka dzieci to i owszem, ale ze jestesmy młodym małżeństwem , mamy domek malutki, skromny ale zadbany i jakieśtam auto do poruszania się to możemy się w dupe pocałowac. Za kilka lat po prostu trzeba będzie wszystko posprzedawać i żebrać bo mąż pójdzie na tą ******** rętkę i prawdopodobnie niestety bedzie coraz bardziej niepełnosprawny. Nienawidze tego kraju , gdybym miała szansę wyjechac razem z nim zrobiłabym to, ale musze tu biedować

  • jw.(2009-03-31 18:15) Odpowiedz 00

    gafa- wysokosc swiadczenia pielegnacyjnego chyba wynosi 580cos zloty teraz chyba. (szlag trafia mnie jak widze ze TK swoje a urzedasy swoje- malzonek nie moze pobierac swiadczenia pielegnacyjnego ;/- dalej...)

  • zona ma riana niepelnosprawnego(2008-07-21 09:18) Odpowiedz 00

    nareszcie dostane za opieke nad moim niepelnosprawnym mezem oby te debile nic z tych obiecanek nie zmienili

  • Ala(2008-07-21 09:40) Odpowiedz 00

    mój 20-letni syn jest niepełnosprawny z pierwszą grupa inwalidzką, mąż się nim opiekuje , ja kobieta nie jestem w stanie go dżwigać ,zmieniać pampersów ,więc ja muszę utrzymywać dom.dlaczego po przekroczeniu progu 585zł świadczenie się nie należy.

  • Małgośka42(2008-07-21 10:40) Odpowiedz 00

    Ustawodawcy zapomnieli o jednym że od 3 lat nie zrewaloryzowali Kwot uprawniających do zasiłków rodzinnych a co za tym idzie i Pielęgnacyjnych mało tego ZUS płaci 163 zł miesięcznie Zasiłku Pielęgnacyjnego a już urzędy miejskie i opieka Społeczna od 3 lat 153 zł czyli aż 10 zł różnica miesięcznie rocznie Oszukuje się Uprawnionych aż na 120 zł w Moim przypadku gdy pobieram zasiłek na męża i 2 dzieci niepełnosprawnych kwota ta wynosi 360 zł !Więc Gdzie to prawo mówiące o Równości ???I dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich nie zajmje się łamaniem Tego prawa ???

  • NATALKA BARYS(2009-01-03 10:34) Odpowiedz 00

    JA B ARDZO DOBRZE OPIKUJE MĘŻEM