statystyki

Emerytury dla nauczycieli do 2028 roku

autor: Bożena Wiktorowska09.12.2008, 03:00; Aktualizacja: 09.12.2008, 10:57
  • Wyślij
  • Drukuj

Jeszcze przez 20 lat nauczyciele będą mogli kończyć pracę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.





GP dotarła do ostatecznej wersji projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z nim prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego będzie mieć nauczyciel:

• zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w szkołach oraz przedszkolach,

• który osiągnie określony wiek (patrz tabela)

• będzie mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej.

Wysokość świadczenia kompensacyjnego będzie wynosić równowartość 80 proc. przyszłej emerytury ustalonej dla osób w wieku 60 lat. Jeśli nauczyciel po uzyskaniu świadczenia będzie pracował w szkole, straci do niego prawo.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 38

  • 1: Ile to jest 80% emerytury nauczyciela? z IP: 193.24.201.* (2008-12-09 06:52)

    Zabrakło mi 1 dnia,aby przejść na emeryturę.Państwo jednostronnie zerwało umowę,jaką ze mną zawarło prawie 20 lat temu.Teraz proponuje mi 80% przyszłej emerytury.Po 35 latach pracy,w tym prawie 20 w zawodzie nauczyciela Państwo czyli ZUS prognozuje dla mnie emeryturę w wysokości 700 zl ,albo 80% tej emerytury czyli 560 zl brutto.1.O1.2009 dostałabym ok.1000-1200 zl,gdybym była starsza o 1 dzień. Ten jeden dzień spowodował,że państwo uznało,że trzeba mnie ukarać wydłużonym o 5 lat czasem pracy i za 5 lat emeryturą o połowę mniejszą. Tak państwo szanuje pracowników zbliżających się do wieku 60 lat.Szykuje im głodową śmierć.Szanowany pracownik w jednym momencie ,zaraz po przejściu na emeryturę staje się śmieciem.Czy Strasburg podzieli opinię Państwa polskiego,że pracując dodatkowo 5 -10 lat pracownik,urzędnik państwowy jakim jest nauczyciel,nie zasługuje na dalsze życie?

  • 2: amol z IP: 88.156.58.* (2008-12-09 06:55)

    ZNP i Lewica sprzedają SPRZEDAJĄ nauczycieli wbrew innym związkom nauczycielskim oraz wbrew centalom związkowym. Wszystko za cenę chęci odrzucenia ewentualnego prezydenckiego weta. Lewica uważa prawdopodobnie, że zyska poparcie społeczne gdyż nie zagłosuje z PIS-em a takie głosowanie byłoby "nieetyczne". W tradycji lewicowej jest bronienie słabszych jednak w tym przypadku górę bierze koniunkturalizm.

  • 3: awiator z IP: 88.156.58.* (2008-12-09 06:58)

    Posłom zawodowym przysługuje emerytura poselska po trzech kadencjach, czyli po 12 latach obecności w Sejmie, oczywiście wyliczana nie od poostówki...

  • 4: komar z IP: 88.156.58.* (2008-12-09 07:05)

    Takie porozumienie PO, PSL, Lewicy i ZNP jest haniebne bo nie ma poparcia w środowiskach nauczycielskich. To zdrada interesów protestujących grup zawodowych. Panie Broniarz co Panu obiecano? Miejsce na liście do Europarlamentu z ramienia SLD?

  • 5: Zuza z IP: 88.156.58.* (2008-12-09 07:07)

    Przepraszam w swoim imieniu kolejarzy iktórzy protestują nadal.

  • 6: katon z IP: 88.156.58.* (2008-12-09 07:08)

    "Oby żyło się lepiej" - lepiej nie mówić...

  • 7: Krzysztof z IP: 88.156.58.* (2008-12-09 07:13)

    Jeśli w sprawie pomostówek i ochłapów dla nauczycieli, SLD stanie po stronie Platformy Obywatelskiej będzie to koniec lewicy. Przestańcie paktować z PO. Czy nie widzicie "wilczych oczu" Tuska?

  • 8: Conan the Librarian z IP: 80.53.75.* (2008-12-09 07:17)

    A poza tym wszyscy obywatele tego kraju są równi w swoich prawach i obowiązkach.

  • 9: do ww leni z IP: 83.168.91.* (2008-12-09 08:11)

    do 8
    No właśnie i dlatego wy po 30 latach w tym 5 lat studiów i 3 lata urlopu zdrowotnego pełnopłatnego jesteście bardzo zmęczenia a ja już teraz po 37 latach składkowych faktycznie przepracowanych bez bonusów w formie wakacji i pozostałych przerw nie jestem zmęczona i muszę dopracować kolejne 6 lat abyście wy lenie mogli się byczyć, To jest właśnie równość praw wszystkich obywateli tego kraju,

  • 10: Jola z IP: 83.13.33.* (2008-12-09 08:22)

    cyt.-"Będzie mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej"- jednak juz ujęto i przedszkola a mówiło się,że tylko 20 lat przy tablicy( ściśle) - kręcą ludźmi,jak tylko można!

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie