statystyki

Emerytury dla nauczycieli do 2028 roku

autor: Bożena Wiktorowska09.12.2008, 03:00; Aktualizacja: 09.12.2008, 10:57
  • Wyślij
  • Drukuj

Jeszcze przez 20 lat nauczyciele będą mogli kończyć pracę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

reklama



reklama


GP dotarła do ostatecznej wersji projektu ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z nim prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego będzie mieć nauczyciel:

• zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w szkołach oraz przedszkolach,

• który osiągnie określony wiek (patrz tabela)

• będzie mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej.

Wysokość świadczenia kompensacyjnego będzie wynosić równowartość 80 proc. przyszłej emerytury ustalonej dla osób w wieku 60 lat. Jeśli nauczyciel po uzyskaniu świadczenia będzie pracował w szkole, straci do niego prawo.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 38

  • 1: tomek z IP: 83.238.170.* (2009-03-01 10:55)

    A ja czuję się oszukany. Pracuję z kredą dokładnie 29 lat. Nie mogę doliczyć studiów bo już pracowałem w szkole w trakcie studiów. Czuję sie zmęczony gdyż praktycznie całe życie pracuję w dwóch szkołach (soboty niedziele - druga szkoła) żeby żyć na średnim poziomie. Teraz każą mi jeszcze pracować do 2021 roku żeby znowu dostać 80%. mam obawy czy aby dożyję tego czasu.

  • 2: qwe3 z IP: 83.6.236.* (2008-12-14 17:57)

    Kolejny rząd po wygraniu wyborów odwrócił się od swojego elektoratu. MY TO ZAPAMIETAMY OBY DO NASTĘPNYCH WYBORÓW>!!!

  • 3: myślący z IP: 83.23.102.* (2008-12-12 00:34)

    cd. myślący
    może jeszcze wyliczać co robi nauczyciel poza 18 godzinami, których nauczycielom się zazdrości i może wreszcie mi ktoś policzy faktycznie przepracowane godziny i wreszcie dostane swoje pieniądze a nie" za lenistwo".Niewiedza i niewdzieczność zwłaszcza części wykształconego spoleczeństwa jest porażająca.Wakacje? Cóż one są i nie jest to nasza wina lecz przywilej waszych dzieci, bo ONE MUSZĄ nabrać sił i odpocząć po całorocznej pracy a nauczyciel pewnie nie musi ... Proszę bardzo mogę mieć 26 dni roboczych urlopu doliczmy 4 niedziele i 4 soboty to 34 dni wolne - całkiem nieżle. Prawda zaś taka, że nauczyciel w zasadzie w ostatnich dwóch tygodniach wakacji jest dyspozycyjny przygotowuje inaugurację nowego roku szkolnego, stroi aulę, klasę, w tym czasie przeprowadza egzaminy poprawkowe, bierze udział w radzie a potem siada przy komputerze i opracowuje jak co roku nowe plany pracy, bo Minsterstwo coś tam zmieniło. Zapomniałam o konspektach ale to już z przepracowania pewnie...

  • 4: myślący z IP: 83.23.102.* (2008-12-11 23:47)

    Moi mili ! Otworzcie oczy - nauczyciel to człowiek wysoko wykształcony i to za własne pieniadze. Ma uprawnienia do nauczania kilku przedmiotów, bo ma oprócz studiów kilka podyplomówek, jeszcze więcej kursów i szkoleń oraz różnych spotkań metodycznych, siedzi godzinami na radach pedagogicznych, egzaminach poprawkowych w wakacje, przez cały rok,w zespołach przedmiotowych, opracowuje plany wychowawcze, dostosowuje rozkłady materiału z róznych przedmiotów, sprawdza sprawdziany i kartkówki, referaty,prace klasowe,testy, zeszyty uczniowskie, prowadzi dziennik - podlicza frekwencje, wypisuje świadectwa , pisze opinie uczniowskie do sądu, prowadzi zebrania z rodzicami,organizuje rajdy, wycieczki szkolne, jeżdzi zapewniając całodobowo opiekę na wycieczkach szkolnych, załatwia bilety do teatru i kina, żebrze dla dzieci o nagrody, załatwia sponsoring a resztę poświęca na załatwianie wycieczek waszym dzieciom, przygotowywanie szkolnych i klasowych gazetek i to w ciągu 18 godzin... może jeszcze

  • 5: Tropiciel absurdów z IP: 195.205.249.* (2008-12-11 11:07)

    Trudno doprawdy zrozumieć, dlaczego nauczyciee chcą, aby ich traktować jako wybraną grupę zawodową? Przecież nikt nikogo w naszym kraju (jeszcze) nie zmusza do pracy w zawodzie nauczyciela. Praca ta nie jest aż tak wyczerpująca jak np. praca górnika pod ziemią, a tygodniowy wymiar czasu pracy nauczyciela wynosi tylko 18 h i do tego jeszcze trzy miesiące wakacji. Na zakończenie chciałbym zapytać czy owczy pęd do przechodzenia na emeryturę w wieku pięćdziesięciu paru lat dotyczy także nauczycieli zatrudnionych w szkołach prywatnych?

  • 6: iza z IP: 217.98.28.* (2008-12-11 06:40)

    a ja mam 30 lat pracy w tym 20 przy tablicy i emerytury 1100 zl brutto i odeszłam ponieważ młodi też muszą gdieś pracować

  • 7: 32 z IP: 89.74.234.* (2008-12-09 17:52)

    Następna tempa ustawa PRLu-bis zachowująca przywileje oraz dzieląca ich na kobiety i mężczyzn równo uprawnienie osiągnęła wyłącznie tylko dla nauczycieli 2009 r.
    Może producent tego knota prawnego zajrzałby do Konstytucji Jaskierniowo-Kwaśniewskiej nie wspomnę Kp.

    miłych ferii !!!

  • 8: Do 26 z IP: 195.205.203.* (2008-12-09 14:51)

    A w którym ZUS-ie dają 1700 netto. Już lecę. Tyle to ja mam teraz na ręke. Mnie za 35 lat pracy wyliczyli 1100 i siedzę dalej w szkole.

  • 9: Przyszłosc naszych dzieci z IP: 195.205.203.* (2008-12-09 14:46)

    A tam, nie narzekaj. Brailla szybko sie nauczysz.Będziesz miała jeszcze za pomoc lakę(złapiesz dzieciaka), wózek inwalidzki (dogonisz) aparat słuchowy (usłyszysz, a jak będą wrzeszczeć wyłączysz). Do toalety tez nie musisz bo założysz pampersa ( i tak moczu nie utrzymasz) O taką edukacje chodzi Tuskowi i Hall. Dzieci się będa cieszyć i rodzice też...