statystyki

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli jednak do 2027 roku

autor: Bożena Wiktorowska05.12.2008, 18:18; Aktualizacja: 05.12.2008, 21:52

Jak ustaliliśmy, zakończyły się negocjacje w sprawie świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli. Trzy Kluby Parlamentarne: Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy ustaliły zasady przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, który ma być gotowy w poniedziałek.

reklama


reklama


Projekt ten powinien być uchwalony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, gdyż ustawa musi wejść w życie 1 stycznia 2009 roku – mówi Krystyna Łybacka, poseł Lewicy.

Z najnowszych ustaleń wynika, że w 2009 roku zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w szkołach jako nauczyciele przy tablicy będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury po ukończeniu 55 lat. Natomiast w kolejnych latach wiek emerytalny kobiet będzie wydłużany co rok o kwartał, zaś mężczyzn co rok o 6 miesięcy. Ostatnie osoby mające prawo do wcześniejszej emerytury skorzystają z takiego prawa w 2027 roku. Od 2028 roku wszyscy nauczyciele będą przechodzić na emerytury po ukończeniu 60 lat - kobiety i 65 lat  - mężczyźni.

Prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej będą mieć jednak tylko nauczyciele legitymujący się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym 30 lat (w tym 20 lat pracy w szkole przy tablicy). Z możliwości wcześniejszego odejścia z rynku pracy nie skorzystają więc m.in. doradcy metodyczni oraz wychowawcy w internatach.

Równocześnie nauczyciele otrzymujący świadczenia kompensacyjne nie będą mogli nadal pracować w szkołach. Wysokość świadczenia wypłacanego do czasu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego będzie wynosić 80 proc. przyszłej emerytury, a nie emerytury pomostowej jak pierwotnie podawano.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Własne

Polecane

  • smarek(2014-01-16 08:36) Odpowiedz 00

    Dotarłem do 131. I przepraszając za wulgarność "p...dolenie o Szopenie".

  • Ludzie !(2008-12-05 22:44) Odpowiedz 00

    Te wzajemne wyrzuty i oskarżenia do niczego nie prowadzą.Wszyscy zostaliśmy wydymani przez Rząd i dlatego powinniśmy obrać wspólny front, a nie wzajemnie skakac sobie do gardeł!Rząd się cieszy, bo my zamiast działać przeciw niemu, walczymy ze sobą, a "gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta"!

  • karolmaks(2008-12-06 01:00) Odpowiedz 00

    Szkoda,że nie jestem zwolennikiem PO/nie jestem zwolennikiem żadnej partii/-czytając komentarze do art.dotyczących emerytur podmostowych serce rośnie jak umiejętnie skłócono ludzi-i chyba oto im chodziło.

  • ala54(2008-12-06 01:27) Odpowiedz 00

    Drodzy nauczyciele.Może byśmy tak jednym głosem powiedzieli rządowi że po pierwsze powinien liczyć się staż pracy, że ci co przepracowali już 30-40 lat,emerytury powinni mieć wyliczane według starej zasady. Jeśli praca jest wyniszczająca dla organizmu, to po pierwsze powinna być odpowiednio opłacana, po drugie powinien być wdrożony system przekwalifikowywania ludzi.Przecież ta ustawa krzywdzi setki tysięcy ludzi.

  • KASZMIR(2008-12-05 23:50) Odpowiedz 00

    ''Obyś cudze dzieci uczył''- to stare przysłowie jest zachętą ,czy przestrogą?!!!
    Nie znający tematu najwięcej mają do powiedzenia - i to jest dziwne delikatnie mówiąc.Dlaczego tak niewielu uczy wielu ?? i po skończonych studiach pracują w szkole!!!.Jeśli ktoś twierdzi,że nauczyciel ma za dużo - to niech podejmie pracę w szkole,a wkrótce przekona się jaki to MIÓD.

  • filologini(2008-12-05 23:18) Odpowiedz 00

    Politycy muszą wiedzieć, że nie są bezkarni. Trzeba deptać im po piętach i nie odpuszczać. Nie możemy myśleć, że od nas nic jużnie zależy. Nie dajmy sobie zamykać ust, bo urządzą nam tu drugą Ukrainę albo nawet i Koreę.
    Jeśli rząd wykonuje cięcia w budżecie, niech zaczyna od siebie. Żadnych podwyżek dla posłów, rozbudowy aparatu rządzenia państwem, mnozenia jestestw, stołków, nikomu niepotrzebnych programów, zbędnych reform itp. itd. Porządek z KRUS powinien być zrobiony natychmiast. Rząd musi pamiętać o tym, ze budżet to są środki wypracowane przez obywateli, których nie należy na posiedzeniach sejmu nazywać leniami i nierobami. Społeczeństwu należy się szacunek od tego rządu.

  • ezana(2008-12-05 23:18) Odpowiedz 00

    61: filologini
    Złamałam zasadę bo wypowiadam się dzisiaj po raz enty, ale tak mi się spodobała ta wypowiedż, że chyba przekopiuję ją na swoją pocztę p puszczę w obieg w moim miejscu pracy, Dzięki Ci jesteś wielka.

  • filologini(2008-12-05 23:26) Odpowiedz 00

    Za sam już tylko brak tego szacunku, okazywane lekceważenie dla wielu środowisk, obecny rząd nadaje się do odstrzału. PIS też się zresztą nie popisał, mam tylko wrażenie, że wtedy było przynajmniej dużo śmieszniej.

  • konkret(2008-12-05 23:07) Odpowiedz 00

    do55 kapselek - drogi kapselku nauka to trudna rzecz. Moje kazanie tłumaczę na polski. Trzeba jedności wszyskich ludzi pracy - tych co utrzymali uprawnienia i tych co je utracili. A tutaj na forum jak na korridzie - walka byczków i z byczkami. Naród - ludzie pracy- muszą dojrzeć do tego że w jedności siła, przecierz to stara maksyma. ZNP pokazało co to jest populizm i nauczyciele z tej organizacji wyciągną z tego wnioski - szkoda że tak późno.
    Jeżeli wszyskim pracownikom zalezy na utrzymaniu swoich uprawnień, to nie trzeba wiekigo przywódcy. Ogłosić na forum kilka akcji np. 15.12.08r wszyscy spotykaja się w centrach swoich miast, Następna akcja za tydzień w Warszawie itd. Skoro OPZZ nie chce straku generalnego to zwykły ruch pracowników zrobi to skutecznej. Napewno macie lepsze pomysły. Powodzenia. ty młody80 też, bo nie znasz dnia ani godziny.

  • konkret(2008-12-05 23:14) Odpowiedz 00

    do 61 filologini- z politykami przed wyborami powinna byc spisana - tak pisemnie - umowa z wyborcami o realizacji programu. Jeżeli jej poseł nie realizuje to rozwiazuje się z nim umowę a nie że ON zmienia kulb czy barwy.

  • kapselek(2008-12-05 22:45) Odpowiedz 00

    53: konkret
    Ok masz rację i co dalej? Masz jakieś propozycje? Może masz pomysł co zrobić aby sprzedawczyków zablokować? Walnąłeś kazanie i co? Koniec? Wot wsio? My tyle to też potrafimy ale nie o to chyba chodzi,

  • Do kapselka...(2008-12-05 22:51) Odpowiedz 00

    To prawda,co piszesz,ale my na gierki Broniarza, SLD i rządu nie mamy żadnego wpływu.Oni prowadzą swoją grę.Wejdź na stronę ZNP i GLOSU NAUCZYCIELSKIEGO. Popatrz,jak ci co mają nas reprezentować kneblują nam usta. ZNP swoje forum zamknęło ok.2 miesięcy temu,a GLOS (niby) NAUCZYCIELSKI ze strachu przed nauczycielami w dniu "sukcesu" ZNP czyli wczoraj zamknęło także to forum ,a wszystkie nieprawomyślne uwagi są na bieżąco usuwane.Tam nie ZADNYCH komentarzy, bo zaraz są usuwane.Zobacz to koniecznie..RZąd uznał nauczycieli za swoich największych wrogów.Ciekawe dlaczego? Nagonka w większości gazet była silniejsza niż nagonka na lekarzy. No, i najważniejsze -emerytury nauczycielskie nigdy nie kosztowały dużo,jak próbuje wmówić ludziom rząd. To raczej chce się całkiem rozpieprzyć (przepraszam) oświatę,aby zrobić na niej interes.
    Nauczyciel z 35 stażem...

  • Do Konkreta(2008-12-05 22:59) Odpowiedz 00

    SLD może coś ugra na ustawie medialnej,ale już przegrało i nie odbudje się, po tym jak olało OPZZ i nauczycieli. Lewica nie zostawia ludzi pracy.Walczy o prawa pracownicze,to oczywiste.ZNP to nie nauczyciele- to grupka ludzi prowadzących swoją grę.Ciekawe,co im obiecano.Szkoły,które pójdą do likwidacji? Dobry inters na nich?

  • maga(2008-12-05 22:35) Odpowiedz 00

    Hej Polki - dajcie spokój, lepiej działać wspólnie

  • germanistka(2008-12-05 22:10) Odpowiedz 00

    Do 34 i Jagody:
    Bardzo powierzchownie oceniacie ludzi. Was oburza samo słowo nauczyciel. I na tym polega cały problem. Jedyne, co mogę powiedzieć na Wasze usprawiedliwienie to to, że wypowiedzi filologini są dla Was za trudne do zrozumienia.

  • matylda(2008-12-05 22:25) Odpowiedz 00

    Jeśli chodzi o wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, to są one według mnie zupełnie nie uzasadnione. Nauczyciele pracują przeciętnie po 5 godzin dziennie, mają dwa miesiące wakacji w roku, przerwy świąteczne, urlopy dla poratowania zdrowia. Nawet jeśli część pracy wykonują w domu /sprawdzanie klasówek itp/, to na pewno po przepracowaniu 20 czy 25 lat nie mają bardziej zniszczonego zdrowia niż ludzie wykonujący inne zawody. Trochę sprawiedliwości by się przydało.

  • Nauczyciel(2008-12-06 08:31) Odpowiedz 00

    Czas teraz na pomostówki dla pozostałych , ciężej pracujących od nauczycieli, zgodnie z zasadą obowiązującą w Konstytucji.

  • filologini(2008-12-05 22:25) Odpowiedz 00

    jasiek z II b - nie czytaj dziś już nic więcej, bo ja to widzę u Ciebie wyraźne symptomy schizorfenii:)))

    ezana - przepraszam:(

  • ezana(2008-12-05 22:27) Odpowiedz 00

    48: filologini
    Ja Ciebie również :-))

  • kaja(2008-12-05 22:34) Odpowiedz 00

    Do 46
    Nie rozumiem, moja wypowiedź dotyczyła Jagody, która ciągle prowokuje i potem ma pretensje.