statystyki

Diety w delegacji należą się od początku wyjazdu

autor: Halina Tulwin03.11.2016, 08:40; Aktualizacja: 03.11.2016, 08:47
Polska mapa

Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży krajowej określa pracodawca, który może uznać, że jest nią miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika.źródło: Materiały Prasowe

Do obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku serwisanta komputerowego należy naprawa sprzętu dostarczanego przez klientów do siedziby firmy lub w miejscu jego użytkowania przez klientów. W umowie o pracę wskazano, że miejscem jego pracy jest obszar województwa mazowieckiego. W jaki sposób należy naliczyć mu diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren tego województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

Reklama


JEST PROBLEM! URZĄD WYJAŚNIA

Zgodnie z art. 775 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666) podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Przez pojęcie miejsca pracy rozumie się stały punkt w znaczeniu geograficznym bądź pewien oznaczony obszar (strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób), w którym praca ma być świadczona. Wskazanie w umowie o pracę jako miejsca pracy oznaczonego obszaru możliwe jest zwłaszcza w przypadku pracowników, których praca związana jest ze stałym przemieszczaniem się.

Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży krajowej określa pracodawca, który może uznać, że jest nią miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika. Środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej lub zagranicznej, a także jego rodzaj i klasę, też określa pracodawca, przy czym na wniosek pracownika może on wyrazić zgodę na jazdę samochodem osobowym niebędącym własnością pracodawcy.

Kluczowa chwila

W przypadku podróży krajowej przepisy nie określają momentu jej rozpoczęcia. Paragraf 7 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167) wskazuje jednak, że należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego. Należałoby więc przyjąć, że podróż służbowa pracownika, dla którego miejscem pracy jest obszar województwa i który zgodnie z poleceniem pracodawcy wyjeżdża z miejsca zamieszkania lub siedziby pracodawcy w celu realizacji zadania służbowego poza stałym miejscem pracy, zaczyna się od momentu faktycznego jej rozpoczęcia (wyjazdu), a nie dopiero od przekroczenia granicy województwa. W ten sam sposób należy obliczać należność z tytułu diet (od wyjazdu do powrotu do miejsca zamieszkania lub siedziby).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane