W jaki sposób jest chroniony pracownik przed emeryturą

autor: Katarzyna Dulewicz17.11.2008, 14:15; Aktualizacja: 17.11.2008, 17:38

Kodeks pracy chroni pracowników, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jakie są szczegółowe zasady ochrony takich pracowników? Czy pracodawca może zwolnić pracownika tylko dlatego, że osiągnął on wiek emerytalny i nabył prawo do świadczenia?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Komentarze (13)

  • barbara z tczewa(2009-01-24 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    wszyscy pracodawcy nie znaja wcale kodeksu pracy a w szczegolnosci wieku ochronnego .pracodawca mojego meza juz drugi raz zwolnil go z pracy.i znowu trzeba sprawe oddac do sadu pracy.

    Odpowiedz
  • zz(2008-11-20 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    jakies wiesci na zasadzie domyslow...konkretow brakuje...

    Odpowiedz
  • emerytka(2008-11-18 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Nigdzie nie ma odpowiedzi na pytanie czy pracująca kobieta na wcześniejszej emeryturze może być zwolniona ze względów ekonomicznych (na 4 lata przed emeryturą powszechną) skoro nadal pracuje i ma ukończone 56 lat i zamierza dorobić do 30 miesięcy potrzebnych do przeliczenia emerytury.

    Odpowiedz
  • M.J.(2008-11-18 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Do Ana: Jest chroniona na 4 lata przed ustawowym wiekiem emerytalnym, tzn. od ukończenia 56 roku życia. Tak było dawniej i jest teraz. Tusk i ferajna/ Modasewicz,Bochniarz i inne Lewiatany/ chcą obniżenia wieku "ochronnego" do 2 lat. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Ana 54,.5(2008-11-17 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    Powyższy artykuł wskazuje,iż kobieta według nowej ustawy jest chroniona na 4 lata przed wcześniejszą emeryturą to pytam jak to się obecnie ma skoro kobieta ukończyła 54 lata i według starej ustawy powinna być chroniona.Uważam ,że w takim wypadku kobieta powinna mieć szanse odejścia na pomostówkę po osiągnięciu wieku 55 lat nawet gdyby to miało nastąpić w przyszłym roku.Przepisy nowej ustawy emerytalnej nie powinne obejmować tych osób.

    Odpowiedz
  • Jola(2008-11-18 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    NIE MOGE SŁUCHAĆ TEJ FERAJNY,ZNUDZIŁO MI SIE ICH GADANIE!WYZYSKIWACZE LUDZI!

    Odpowiedz
  • kuma(2009-10-05 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    " pracodawca jedynie nie może wypowiedzieć pracownikowi chronionemu umowy o pracę. Samo rozwiązanie umowy o pracę (upływ okresu wypowiedzenia) może nastąpić już w okresie ochronnym (np. po przekroczeniu przez kobietę 56 roku życia). Przepis nie chroni też pracowników przed rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia (na podstawie art. 52 lub 53 k.p.). "
    No to przed czym chroni kodeks pracy np. kobietę po 56 roku zycia zatrudniona na czas okreslony?

    Odpowiedz
  • Ewa(2010-02-18 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    A co z kobietami które mają 54 lata 34 lata pracy a pracodawca je zwolnia likwidując stanowisko pracy ich juz nic nie chroni.
    Prawdopodobie był wyrok NSA przywracający do pracy aby mogło odejść za rok w wieku 55 lat z przyczyny pracodwcy.
    W takim razie co sie nam należy .

    Odpowiedz
  • Obiektywny(2010-09-26 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Czy może mi ktoś odpowiedzieć. Czy jeżeli pracownik (mężczyzna) może pójść na emeryturę w wieku 60 lat z tytułu niepełnosorawności II stopnia to dla niego automatycznie jest przesunięty okres ochronny od 56 rou zycia. Czy ta interpretacja jest prawidłowa.

    Odpowiedz
  • Krystyna(2011-03-02 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    skończylam 56 lat,czy pracodawca może mnie przenieść na 1/2 etatu.mam przepracowane 37lat.

    Odpowiedz
  • Genek(2011-12-27 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Mam do emerytury 20-cia miesięcy umowa na czas nie okreslony czy pracodawca moze mnie zwolnic i co mi przysluguje.

    Odpowiedz
  • elzbieta(2012-04-04 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    mam 58 lat umowe o prace do stycznia 2013 czy pracodawca moze wypowiedziec umowe pracuje w zakladzie pracy chronionej

    Odpowiedz
  • dana2406(2017-12-06 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 59 lat i pracowałam na umowę zlecenie czy jestem chroniona przed przejściem na emeryturę?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane