statystyki

Kto może kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim

autor: Bartłomiej Raczkowski13.11.2008, 15:20; Aktualizacja: 13.11.2008, 15:30

Pracownik korzystający ze zwolnienia chorobowego może być kontrolowany. Kto może przeprowadzać takie kontrole oraz czego mogą one dotyczyć? Jakie konsekwencje grożą pracownikowi, jeśli okaże się, ze korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem?

Reklama


Reklama


Kontrole w związku z korzystaniem ze zwolnienia chorobowego mogą być przeprowadzane przez ZUS oraz przez pracodawcę zgłaszającego do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Pracodawcy, którzy zgłaszają mniej osób, mogą zwrócić się do ZUS o ich przeprowadzenie.

Pierwszą z kontroli jest kontrola formalna samego zaświadczenia lekarskiego. Polega ona na sprawdzeniu, czy zaświadczenie lekarskie nie zostało sfałszowane oraz czy zostało ono wydane zgodnie z przepisami. W razie ewentualnych wątpliwości pracodawca może zwrócić się do lekarza, który wystawił zaświadczenie, o ich wyjaśnienie.

Można również skontrolować prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Celem zwolnienia jest powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy (wyrok SN z 26 września 2001r., I PKN 638/00). Zarówno ZUS, jak i pracodawca, mogą sprawdzić, czy pracownik nie wykonuje w trakcie zwolnienia pracy zarobkowej lub w inny sposób nie narusza celu zwolnienia. Sankcją za takie zachowanie może być np. utrata prawa do zasiłku za cały okres zwolnienia.

Kontrolę przeprowadza się w miejscu zamieszkania, czasowego pobytu lub w miejscu zatrudnienia osoby kontrolowanej. Terminy kontroli nie powinny być znane osobie kontrolowanej.

Jeżeli kontrola wykaże nieprawidłowości, należy sporządzić protokół, do którego osoba kontrolowana powinna móc wpisać swoje uwagi i zastrzeżenia. Protokół przekazywany jest ZUS, w celu podjęcia dalszych kroków. Jeżeli ZUS uzna, że zwolnienie lekarskie było wykorzystywane nieprawidłowo, może wydać decyzję o utracie prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Wobec pracownika konsekwencje może wyciągnąć również pracodawca. Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że chcąc np. rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym z powodu wykorzystywania zwolnienia niezgodnie z jego celem, muszą udowodnić, że pracownik, naruszając swoje obowiązki pracownicze, zrobił to w sposób ciężki i zawiniony (wyrok SN z 21 stycznia 1999 r., I PKN 553/98).

Kolejną z kontroli jest kontrola prawidłowości orzeczenia o chorobie i wystawienia zaświadczenia. Dotyczy ona prawidłowości merytorycznej decyzji lekarza. Przeprowadzają ją lekarze orzecznicy ZUS, a pracodawcy mogą zwrócić się o jej przeprowadzanie w okresie pierwszych 33 dni choroby w roku kalendarzowym, za które wypłacają oni wynagrodzenie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Maja(2012-08-09 10:09) Odpowiedz 00

  Witam,
  Chciałabym się dowiedzieć pewnej rzeczy. Wszędzie piszą o zasiłku chorobowym a nie wspominane jest wynagrodzenie za czas choroby. Zatrudniam mniej niż 20 osób. Pracownicy często przynoszą mi zwolnienia lekarskie. Czy ja mogę sama sprawdzić takie zwolnienie lekarskie, za które jak wcześniej wspomniałam pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas choroby??

 • ja(2015-04-09 13:12) Odpowiedz 00

  a jak pracownik zus udowodni mi ze byl u mnie w tym czasie w domu?

 • ........Prośba(2009-07-20 13:02) Odpowiedz 00

  ... Zakład Ubez Społecznych

  Szanowny Panie


  w związku z trwającą obecnie dramatyczną sytuacją Zakładu Ubez Społecznych i wysoką dziurą budżetu państwa wynikającą z poniżej omawianych przyczyn zwracamy się do Państwa o wyrażenie dobrowolnej zgody na powtórne przeliczenie Pani/a emerytury poprzez wypełnienie poniższego formularza zgody.

  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmuszony obecnie jest szukając środków na bieżąca działalność, zaciągać kredyty bankowe.
  Z naszych danych wynika, że Pański staż pracy jest stosunkowo krótki w stosunku do obecnie zatrudnionych. Równocześnie z danych tych wynika ,że zakłady pracy w których Pan był zatrudniany nie odprowadzały do ZUS-u żadnych dodatkowych składek wynikających z zatrudniania Pana/i na stanowiskach szkodliwych i niebezpiecznych.

  Prosimy Państwa o wyrozumiałość ale ZUS finansowany jest ze składek odprowadzanych przez samych zatrudnionych i Ich zakłady pracy.

  Dlatego Zarząd ZUS szukając oszczędności przy braku środków na bieżącą działalność prosi Pana o wypełnienie załączonego formularza zgody na ponowne przeliczenie Pana/i emerytury „w celu pomniejszenia przelicznika emerytalnego” i odesłanie go na podany adres zwrotny.
  Tylko w ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie w stanie dostarczać Wam systematycznie Wasze emerytury.


  Formularz zgody.

  Wyrażam zgodę na ponowne przeliczenie wysokości mojej emerytury ze względu na trudną sytuacje Zakład Ubezpieczeń Społecznych spowodowaną stosunkowo krótkim moim stażem pracy oraz faktem ,że zakłady pracy w których pracowałem nie odprowadzały za mnie żadnych dodatkowych składek z tytułu zatrudniania mnie w niebezpiecznych warunkach pracy.


  Data: …... Czytelny podpis:

 • Ja choruję fikcyjnie i nie mam wyrzutów sumienia:(2009-07-20 12:53) Odpowiedz 00

  -czy gdybym nie chorował to ZUS zmniejszył by mi wysokość składki?jak się robi w OC komunikacyjnym za bez -szkodowość.
  Czy ZUS lepiej by stał? ---nie -- wszystko by roztrwonili na swoje pensje,budynki i pseudo -orzeczników.
  Czy bogaci KRUS-wcy płacili by wówczas uczciwe składki za leczenie-- nie - bo Pawlaki nie pozwalają i my ich finansujemy -więc dlaczego mam nie korzystać z systemu który mnie ograbia i bierze składki bez względu na to czy korzystam ze świadczeń czy nie .Z systemu w którym i tak mi pomimo wieloletniego płacenia powiedzą -przepraszamy ale za Pańskie pieniądze leczyliśmy PAWLAKÓW i teraz dla pana nie mamy pieniędzy.
  Czy jakiś Prezes ZUS weźmie mniej odprawy?-jak obiecał Donald -powołując sie na mamę!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane