statystyki

MRPiPS: Wypłaty w ramach programu 500 plus ruszą 1 kwietnia

21.01.2016, 13:44
Ministerstwo nie spodziewa się żadnych problemów z procedowaniem tej ustawy w Parlamencie

Ministerstwo nie spodziewa się żadnych problemów z procedowaniem tej ustawy w Parlamencieźródło: ShutterStock

"Podtrzymujemy wcześniejsze stanowisko, wypłaty w ramach programu 500+ ruszą 1 kwietnia. Nie widzę żadnego zagrożenia dla tej daty. Nie spodziewam się żadnych problemów z procedowaniem tej ustawy w Parlamencie" - powiedział w czwartek Szwed.

Reklama


Reklama


Dodał, że po konsultacjach społecznych nie nastąpiły zmiany w założeniach programu. Tegoroczny koszt szacowany jest na 17 mld zł, zaś przyszłoroczny na "ponad 22 mld zł".

Pod koniec 2015 r. Ministerstwo Finansów oszacowało koszty programu w 2016 r. na 17,06 mld zł.

Szwed dodał, że wypłaty będą obejmowały wszystkie miesiące licząc od kwietnia 2016 r., nawet jeżeli wniosek o wypłatę zostanie złożony kilka miesięcy później. Ma to zmniejszyć liczbę wniosków składanych na samym początku funkcjonowania program.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

  • Przemek(2016-01-21 13:52) Odpowiedz 00

    1. Świadczenie nie jest świadczeniem z pomocy społecznej, a jednak jest kryterium dochodowe. Dlaczego? 2. Nie jest trudno przekroczyć kryterium 800 zł na osobę. Jak więc program 500+ ma spełniać swoje zadanie i zachęcać do posiadania dziecka, pierwszego dziecka? A często właśnie ta decyzja jest bardzo trudna, bo rodzice boją się problemów z utrzymaniem dziecka. 3. Trudno jest również uzasadnić otrzymywanie tego świadczenia przez rodziny zastępcze na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. Będą otrzymywać podwójne świadczenia, bo już otrzymują świadczenia na utrzymanie dzieci w rodzinie zastępczej. 4. Mało realne jest również zapobieżenie płaceniu świadczenia rodzinom, które otrzymują świadczenia na dzieci w innych państwach. Nasza administracja nie jest przygotowana do sprawdzania tego. A dodatkowo Polacy oczywiście będą oszukiwać. 5. Rodziny bez dziecka albo z jednym dzieckiem, które przekraczają kryterium dochodowe, już czują się pokrzywdzone. Nie ma jasnej odpowiedzi dlaczego kryterium w ogóle jest i dlaczego jest to 800 i 1200 zł, a nie jakiekolwiek inne. Wydaje się, że ustalono je bez żadnych racjonalnych przesłanek, oprócz chęci zaoszczędzenia na wypłacaniu świadczenia.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane