statystyki

Rodzice z 500 zł na dziecko stracą inne świadczenia

autor: Michalina Topolewska25.11.2015, 07:10; Aktualizacja: 25.11.2015, 08:14
dziecko, niemowlę

Są świadczenia, dla których uzyskanie 500 zł na dziecko może nie mieć negatywnych konsekwencji.źródło: ShutterStock

Przyznanie nowej formy wsparcia na dzieci może spowodować, że rodzice stracą część świadczeń, m.in. dodatki mieszkaniowe. Spokojni mogą być opiekunowie niepełnosprawnych.

reklama


reklama


Uzyskanie wynoszącego 500 zł świadczenia wychowawczego będzie miało wpływ na otrzymywanie innych rodzajów pomocy finansowej. Jednak tego, jakie z nich rodzice będą mogli dalej otrzymywać, a które na pewno stracą, na razie nie wiadomo. Elżbieta Rafalska, minister pracy i polityki społecznej, zapowiedziała właśnie rozpoczęcie szerokich konsultacji nad projektem, który został przygotowany w trakcie kampanii wyborczej.

– Na pewno podczas prac nad projektem poruszymy problem relacji między poszczególnymi świadczeniami. Kwestia ta zostanie uwzględniona w projekcie, który po przyjęciu przez rząd trafi do Sejmu – zapewnia Beata Mazurek, poseł PiS i przewodnicząca komisji polityki społecznej i rodziny.

Wszystkie dochody wliczane do kryterium

Z obecnej treści projektu wynika na razie, że wiele rodzin przestanie się kwalifikować m.in. do świadczeń z pomocy społecznej. Jest to związane z tym, że co do zasady do kryterium obowiązującego w ich przypadku wliczane są praktycznie wszystkie dochody uzyskiwane przez członków rodziny, w tym również świadczenia przyznawane im na podstawie innych ustaw.

Sam próg jest na dość niskim poziomie (514 zł na osobę w rodzinie), dlatego uzyskanie wynoszącego 500 zł świadczenia może spowodować jego przekroczenie.

Aby więc jego pobieranie nie powodowało utraty lub braku możliwości otrzymywania np. zasiłku celowego lub okresowego, kwestia ta musiałaby być uwzględniona w przepisach ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.).

Na podstawie wspomnianej ustawy liczony jest też dochód na potrzebę przyznania przez gminę stypendium socjalnego zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Co więcej, przy jego uzyskiwaniu obowiązuje też kryterium z pomocy społecznej. To oznacza, że 500 zł na dziecko może skutkować utratą pomocy materialnej przysługującej uczniom.

Warunki uzyskania świadczenia wychowawczego

Warunki uzyskania świadczenia wychowawczego

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Sprawdziliśmy, że na skutek wprowadzenia świadczenia wychowawczego szkolne stypendia straciłoby około 40 proc. dzieci z naszego miasta – wskazuje Barbara Śmiełowska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu.

Przyznanie 500 zł na dziecko może mieć wpływ również na prawo do bezpłatnego posiłku w szkole. Rządowy program dożywiania przewiduje bowiem, że rodzic nie musi za niego płacić, jeżeli dochody w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekraczają 150 proc. kryterium wskazanego w przepisach o pomocy społecznej.

Bez dodatku mieszkaniowego

Wreszcie listę świadczeń, które będzie można utracić, uzupełnia dodatek mieszkaniowy. W jego przypadku są brane pod uwagę wszystkie dochody osiągane w ciągu trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Wprawdzie ustawa z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 966 ze zm.) wymienia świadczenia, które nie są wliczane do kryterium, jak np. becikowe czy zasiłek pielęgnacyjny, ale aby świadczenie wychowawcze również do nich należało, potrzebna byłaby jej nowelizacja.

Są jednak i takie świadczenia, dla których uzyskanie 500 zł na dziecko może nie mieć negatywnych konsekwencji.

– Z obecnej wersji projektu wynika, że nowa forma wsparcia nie będzie miała wpływu na uzyskanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Są one wypłacane rodzicom, którzy mają problemy z egzekucją alimentów – tłumaczy Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Katowicach.

Zastrzega jednak, że kwestia ta może zostać doprecyzowana w trakcie rządowych prac nad projektem.

Obaw co do utraty dotychczasowej formy wparcia nie powinni mieć rodzice, którzy zrezygnowali z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem. Z tego tytułu otrzymują oni świadczenie pielęgnacyjne, które jest niezależne od dochodów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • endriu(2015-11-25 12:37) Odpowiedz 91

  Każdy rodzic będzie miał wybór czy wziąć 500zł i stracić inne przywileje czy też pozostać przy obecnych ulgach bo one mogą być przecież większe niż te 500zł. Decyzja należy do myślących i rozsądnych. Nie można mieć wszystkiego i żyć na koszt państwa i innych podatników.

 • Inspektor Pracy(2015-11-25 12:45) Odpowiedz 51

  Jak straca to niech nie biorą _Kto Im każe. Mój syn nic nie dostawal od Państwa ,POtem przyszedł Balcerowicz -też wszystkim Ukradł kase ,POtem Tusk wiek emerytalny a tu dają i płacze.

 • Robert(2015-11-25 13:23) Odpowiedz 50

  Nie rozumie tego skamlania i płakania, jak jeszcze nic nie przesądzono.
  po i psl obiecywało niskie podatki, wysokie płące i masę innego ******
  Co zrobili podnieśli podatki, okradli nas z ofe, podnieśli wiek emerytalny
  drukowali kasę zwiększając inflację, co znaczy że znowu nas okradli, wyprzedali
  majątek, zadłużyli kraj niebotycznie i wyszło przy tym mnóstwo afer.
  Czego wtedy nikt nie skomlał, na zachodzie ludzie wyszli by już dawno na ulicę
  i pogonili takich złodzeji, a u nas cisza. Poczekajmy i dajmy się PIS-owi wykazać,
  a jak nic z tego nie wyjdzie to za pół roku kilofy widły i na warszawkę pogonić wreszcie darmozjadów
  wszelkiej maści.

 • ola(2015-11-25 12:31) Odpowiedz 49

  zaluje ,ze glosowalam na pis

 • Patologia ma sie rozmnazac, inteligentni do roboty(2015-11-25 23:18) Odpowiedz 42

  to bardzo dobrze. to wstyd zeby dwoje doroslych pracujacych musialo zebrac, zmuszac innych do tego zeby placili na ich dziecko. Patologia bedzie sie rozmnazac bez ograniczen. A te dzieci, co beda w nich inwestowac bezdzietni ( zbyt biedni by miec dzieci lub chorzy i nie mogacy miec dzieci) to za 18 lat pojada do roboty do Niemiec i Anglii i na tamtych emerytow beda pracowac. A jak sie dobrze ustawia to pojada do Norwegii gdzie bedzie kasa bez pracy od przyszlego roku ( dochod gwarantowany) i nikt nie zostanie w tym kraju, wladze beda na kolanach blagac muzulmanow zeby raczyli tu przyjechac.

 • As(2015-11-26 20:38) Odpowiedz 32

  Chyba zrezygnuję z czytania GP. Poziom artykułów spadł poniżej minimum - tytuł artykułu sugeruje straszne straty. Rodzina dostanie 500 na dziecko i straci jakiś dodatek. I cóż z tego? Tak już jest, że przy wyższych pieniądzach na osobę w rodzinie coś przestaje przysługiwać. Osobiście wolę 500 na dziecko niż 50 na mieszkanie. Czy macie ludzi za idiotów co to liczyć nie potrafią? Niedługo zaczniecie straszyć bezrobotnych, że jak dostaną pracę to stracą zasiłek.

 • lANGUSTYNKA(2015-11-26 00:01) Odpowiedz 36

  No jestem ciekawa jak to wykombinują, okaże się,zeto 500zł będzie zasiłkiem socjalnym dla najbiedniejszych :)
  Niedaleko mnie mieszka rodzina
  Baba ma 10 dzieci, jestz 11 w ciąży
  i co dostanie 10x500zł? ciekawe ciekawe, już się utrzymuję tylko z zasiłków rodzinnych,socjalnych i nie pracuje bo wiecznie z bahorami.
  Jestem za pomocą ale np w postaci bonów na jedzenie/na zabawki/na odzież /na książki i pomoce naukowe
  a tak to dostanie jedna czy druga 500 i se kupi nowy telefon,pojdzie do fryzjera czy bedzie na alko i fajki
  Nie mówiąc o tym,że patolka będzie się rozmnażać dla darmowych pieniędzy.Koszmar

 • emeryt(2015-11-25 09:15) Odpowiedz 21

  niech wezmą się do roboty, nie opłaca im się pracować za 1600 zł,łatwiej iść do MOPS, a na starość będą biadolić, że mają małą emeryturę i też trzeba będzie im podwyższać kwotowo, bo w stosunku do tych co sobie wypracowali będą mieli mało, a wtedy co waloryzacja kwotowa, by wyrównać

 • strazak(2016-03-01 10:31) Odpowiedz 23

  a ja wam powiem tak- naprawde wiele kobiet same zrezygnuja z pracy, zwlaszcza tych ktore sa zatrudnione na1/2 etatu po to by siedziec w domu i pierdziec w stolek, a w dodatku dostawac 500zl na dziecko, wiele rodzin z tzw patologi bedzie sie cieszylo z takiego rozwiazania, no bo przeciez po co pracowac jak tu pieniazki same wlatuja na konto.

 • Bożena(2015-11-26 07:20) Odpowiedz 20

  No i prawidłowo 500 złotymi połączy się kilka rodzajów dodatków, mieszkaniowy, stypendia szkolne, wyprawki, darmowe obiadki i co jeszcze tam nie było... Będzie prościej i mniej pracowników do obsługi tego co było.

 • do: Ana z godz. 10:35(2015-11-25 11:33) Odpowiedz 11

  Ana, chyba nieco przesadzasz.
  Nawet jak pracujesz w czarnej strefie to nie odprowadzasz podatku.
  Opisz dokladniej swoja sytuacje.

 • taka patologia(2015-11-25 20:55) Odpowiedz 10

  http://wloclawek.naszemiasto.pl/artykul/pijana-19-latka-opiekowala-sie-dwojka-swoich-malych-dzieci,3581716,art,t,id,tm.html

 • ZK(2015-11-29 14:07) Odpowiedz 00

  Tutaj nikt tym artykulem nie straszy tylko pokazuje jak może być .
  Bo tego nikt nie powiedział w czasie kampanii . Poza tym nikt nie dopytywal obecnego premiera Kaczynskiego o to
  Tak samo jak dziennikarze nie wiem dlaczego nie pytali o abonament

 • samotna matka z dwoma córkami(2016-02-01 19:34) Odpowiedz 01

  Może jest to dobra pomoc dla rodzin biednych,ale co z tymi co już dużo mają i jeszcze dostaną po 500-przydał by się tu drugi Janosik.Ja nie wiem czy będzie mi się należała zaliczka alimentacyjna,bo w końcu co ona ma wspólnego z pomocą państwa biednym rodziną.Ja wychowuję dwie córki sama i mi się przyda te 500 zł.na dziecko,ponieważ mam pensji 2000/brutto.Aby więcej zarobić zostaję po 16 godz.a moje dzieci są same w domu.Np.do stypendium szkolnego wszystkie dochody się liczą:zas.rodz.:alimenty również.

 • Populistyczne haslo...(2015-11-25 10:39) Odpowiedz 00

  "500 zl na kazde dziecko" to typowe kampanijne populistyczne haslo, nieodpowiedzialna obiecanka.
  Populistyczne to takie, z ktorego rzad nie moze sie wywiazac w 100% . To haslo typowo propagandowe, oklamujace wyborcow.

 • lala(2015-11-26 09:07) Odpowiedz 00

  Zasiłki rodzinne ,dodatki socjalne nie wliczają się do dochodu.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • endriu(2015-11-25 12:39) Odpowiedz 00

  DO @ola
  nie żałuj, będzie dobrze.

 • maeia(2015-11-25 08:00) Odpowiedz 00

  I slusznie dlaczego mieliby korzystac z roznych zrodel to przesada.

 • Gosia(2015-11-25 11:51) Odpowiedz 00

  Czy dostanę 500 zł na drugie dziecko które ma 14 lat , a pierwsze jest już pełnoletnie ale jeszcze studiuje?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • z(2015-11-25 08:14) Odpowiedz 00

  Niedługo patologia będzie miała więcej pieniędzy niż dwójka rodziców pracujących za 1600 zł miesięcznie netto.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane