statystyki

Jakie składki wynagrodzenia są podstawą do obliczenia odprawy pieniężnej

autor: Katarzyna Dulewicz13.10.2008, 12:00; Aktualizacja: 13.10.2008, 12:17

Do obliczania odprawy pieniężnej w przypadku tzw. zwolnień grupowych stosuje się przepisy o wyliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Czy ustalając wysokość odprawy, trzeba uwzględnić premie i nagrody uznaniowe?

Reklama


Reklama


Odprawa pieniężna jest wypłacana pracownikowi jedynie w przypadkach, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (reorganizacja, likwidacja stanowiska, redukcja zatrudnienia) i pod warunkiem, że pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób.

Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości od jedno- do trzymiesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy u danego pracodawcy. Dodatkowo jest ona objęta ustawowym limitem co do wysokości.

Pomimo iż ustawa o zwolnieniach grupowych posługuje się pojęciem wynagrodzenia przy obliczaniu odprawy pieniężnej, nie wystarczy brać pod uwagę wynagrodzenia zasadniczego. Należy stosować zasady obliczania wynagrodzenia tak jak przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop.

Przy obliczaniu wysokości odprawy uwzględnia się składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej w wysokości należnej w miesiącu, w którym wypłacana jest odprawa. Obejmuje to między innymi wynagrodzenie zasadnicze oraz np. dodatek za pracę w warunkach szkodliwych.

Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okres dłuższy niż jeden miesiąc uzyskane w okresie trzech ostatnich miesięcy przed nabyciem prawa do odprawy, uwzględnia się w przeciętnej wysokości za okres trzech miesięcy. Do tej kategorii może należeć wynagrodzenie prowizyjne oraz wynagrodzenie i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Z kolei składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc wypłacone w okresie 12 miesięcy przed nabyciem prawa do odprawy uwzględnia się w średniej wysokości za okres ostatniego roku. Co należy rozumieć przez pojęcie tej kategorii składników wynagrodzenia.

Tak zwane premie gwarantowane, wypłacane co pewien czas, za okresy zróżnicowane co do ich długości wchodzą do podstawy wymiaru przy obliczaniu odprawy pieniężnej. Z kolei premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę. W związku z powyższym nie bierze się jej pod uwagę przy obliczaniu wysokości odprawy (por. wyrok SN z 22 września 2000 r., I PKN 33/00 oraz wyrok SN z 20 lipca 2000 r., I PKN 17/00).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • natalia(2008-11-05 11:25) Odpowiedz 00

    czy wyliczając odprawę 6 miesięczną bierze się pod uwagę przeciętne wynagrodzenie z 6-ciu miesięcy ? czy 3 miesiecy? . Czy do średniej wlicza się równięż wypłacony ekwiwalent za niewykorzystany ulop?

  • lexpistols(2008-10-13 22:33) Odpowiedz 00

    § 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia o ustalaniu wynagrodzeń, wskazuje jednoznacznie, iż odprwę emerytalną oblicza się także jak ekwiwalent za urlop, czyli uwagi pani mecenas zawarte w artykule mają też zastoswanie do odprawy emerytal. a zatem bez premi uznaniowej,

  • asia(2008-10-13 13:57) Odpowiedz 00

    A jak sie wylicza odprawe emerytalna?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane