statystyki

Zasiłek macierzyński dla kobiet z firmą. Przedsiębiorcze matki górą? Częściowo

autor: Bożena Wiktorowska07.08.2015, 07:24; Aktualizacja: 07.08.2015, 08:39
ciąża czterdziestolatkowie

Autorzy projektu nie mają wątpliwości, że uchwalone 15 maja przepisy są potrzebne. źródło: ShutterStock

Ministerstwo Pracy rozważa przesunięcie o dwa miesiące wejścia w życie przepisów zmieniających zasady liczenia macierzyńskiego dla kobiet prowadzących firmy. Posłowie chcą 12 miesięcy.

Reklama


Reklama


Do laski marszałkowskiej trafił projekt nowelizacji ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1066). Dokument jest firmowany przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką. Autorzy projektu domagają się przesunięcia o 12 miesięcy wejścia w życie przepisów, które zmieniają zasady ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego dla pań prowadzących działalność gospodarczą. Posłowie uważają, że sprawą trzeba się pilnie zająć. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest gotowe do ustępstw.

Wątpliwe terminy

Autorzy projektu nie mają wątpliwości, że uchwalone 15 maja przepisy są potrzebne. Zablokują możliwość wyłudzania świadczeń przez nieuczciwe kobiety, które zakładały firmy tuż przed porodem – opłacając jedną składkę od wysokiej podstawy, nabywały prawo do rocznego zasiłku macierzyńskiego w wysokości nawet 9 tys. zł. Jednak jest jedno „ale”. W uzasadnieniu do projektu, który trafił do Sejmu, wskazują, że biorąc pod uwagę kobiety, które przez wiele lat prowadzą działalność oraz odprowadzają z tego tytułu regularne składki, tylko 4-miesięczny okres vacatio legis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Tym bardziej że ciąża trwa 9 miesięcy. W ocenie autorów projektu to godzi w kobiety, które nie zdążą urodzić przed wejściem w życie nowych przepisów. W ich przypadku wysokość zasiłku będzie zależna od kwoty składek płaconych przez 12 miesięcy – tak jak w przypadku pracowników.

Te argumenty nie przemawiają do pracodawców.

– Nie ma powodu, żeby odwlekać wejście w życie rozwiązań. Prace nad ustawą trwały tak długo, że każda z pań prowadzących firmę miała szansę podjąć wcześniej decyzję o urodzeniu dziecka – przekonuje Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Potwierdza to harmonogram prac nad ustawą. W lutym 2013 r. rząd przyjął założenia do ustawy zrównującej prowadzących firmy z pracownikami w sposobie ustalania zasiłku macierzyńskiego. Na gotowy projekt ustawy trzeba było czekać prawie rok. Kontrowersji wokół dokumentu było tak dużo, że zanim wpłynął on do Sejmu, trzy razy trafiał pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Dopiero 16 października 2014 r. rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw trafił do parlamentu. Dopiero 4 marca tego roku podkomisja stała ds. rynku pracy przygotowała sprawozdanie. Sejm uchwalił ustawę 15 maja tego roku. Senat nie miał uwag, więc 16 czerwca została przekazana prezydentowi, który ją podpisał.

Kobiety liczą

– Uchwalone przez Sejm przepisy stawiają nas w złej sytuacji – tłumaczy Agnieszka Łabędzka, przedsiębiorca z Warszawy, która była jedną z inicjatorek całej akcji.

Wyjaśnia, że kobieta prowadząca własną firmę po urodzeniu dziecka naraża przedsiębiorstwo na utratę klientów, zakończenie produkcji, sprzedaży produktów czy usług. Istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo, że nie będąc w stanie poświęcić się działalności, nie będzie miała już do czego wracać.

– Ponadto chcę zwrócić uwagę, że w czasie macierzyńskiego matka przedsiębiorca musi ponosić stałe koszty związane z utrzymaniem firmy – dodaje Agnieszka Łabędzka.

Kobiety prowadzące firmy wyliczyły także, że po urodzeniu dziecka znajdą się w gorszej sytuacji niż bezrobotne czy studentki. Te grupy, które nie odprowadzają składek do systemu ubezpieczeń społecznych, będą mieć od stycznia 2016 r. prawo do zasiłku w wysokości 1000 zł miesięcznie przez 12 miesięcy. Natomiast przedsiębiorcza matka, która płaciła składki od minimalnej podstawy wymiaru (obecnie jest to 2375,4 zł miesięcznie), przez co najmniej dwa lata otrzyma zasiłek w wysokości 1344,62 zł miesięcznie. Po odliczeniu obowiązkowej dla niej składki zdrowotnej dostanie w sumie 1065,21 zł. W najgorszej sytuacji będą panie opłacające składki na preferencyjnych zasadach. W czasie zajmowania się dziećmi ich zasiłek – po odjęciu składki zdrowotnej – wyniesie 17,77 zł (297,18 zł miesięcznie – 279,41 zł).

Posłowie zaskoczeni

– Nigdy w czasie prac w komisji nie padły takie argumenty. Ponieważ zarzuty postawione przez matki są poważne, należy szybko się zająć nowelizacją ustawy, przesuwając czas jej wejścia w życie o 12 miesięcy. Dzięki temu nowy parlament będzie miał wtedy czas na sprawdzenie przepisów – stwierdza poseł Stanisław Szwed (PiS).

Rozwiązanie problemu deklaruje Marzena Okła-Drewnowicz, poseł PO. – Ale ostateczna decyzja należy do koalicji – zaznacza.

Sprawą zajął się już także resort pracy. Przy czym, jak wyjaśnia Janusz Sejmej, rzecznik prasowym MPiPS, w czasie konsultacji uchwalonej w maju ustawy nie pojawiło się stanowisko prezentowane obecnie przez przedstawicielki matek. A przecież projekt był skierowany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji społecznych, jak również został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej resortu oraz Rządowego Centrum Legislacji, a także – po przekazaniu projektu do Sejmu – na stronach sejmowych.

– W czasie spotkania z przedstawicielkami przedsiębiorczych mam (doszło do niego w środę po południu – red.) minister Kosiniak-Kamysz zobowiązał się, że kierownictwo resortu przeprowadzi analizę możliwości dwumiesięcznego opóźnienia wejścia w życie przepisów. Wówczas zaczną one obowiązywać 1 stycznia 2016 r. razem z ustawą przyznającą świadczenie w wysokości tysiąca złotych na każde nieubezpieczone dziecko – ujawnił DGP Janusz Sejmej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Anna Nowak(2015-08-07 18:02) Odpowiedz 10

    Pani Wolińska przecenia możliwości przedsiębiorczyń. "Mogly wczesniej zaplanowac ciążę " co to jest?? Ja na swoje dziecko czekalam 13 lat. Mialam 13 lat placic po 3tys miesiecznie? Pracownik z chorobowego utrzymuje tylko siebie i dziecko, o utrzymanie jego stanowiska pracy dba pracodawca z pieniędzy firmy. Matka na dzialalnosci z chorobowego utrzymuje siebie, dziecko i firme, inaczej straci prace. Nikt za nia nic nie oplaci. Ueazam, ze cala krajowa dyskusja nad naciaganiem w ciazy jest ponurym zartem. Pani Wolińska, czyje interesy Pani reprezentuje?

  • Katarzyna(2015-08-11 21:52) Odpowiedz 10

    Mam 30 lat od roku prowadzę działalność a moje dziecko ma 3 lata upomina się o rodzeństwo. Wcześniej pracowałam na umowę o pracę w korporacji umowa na czas określony została przedłużona do dnia porodu następnie 6 m-c macierzyński, bo na roczny się nie załapałam ( zgodnie z polityką naszego Państwa- źle zaplanowałam ciąże!!!) za szybko urodziłam. Firma dopiero zaczyna przynosić efekty na które ciężko pracuje i nie chcę jej zamykać. Podjęcie decyzji o kolejnym dziecku jest niemałym wyzwaniem. Wiem ile kosztuje utrzymanie malucha, ubranie, jedzenie, pampersy, szczepienia, choroby!!! itd. CZY KTOŚ W RZĄDZIE POLSKIM MYŚLI, ŻE SĄ OSOBY PRACUJĄCE I MYŚLĄCE O PRZYSZŁOŚCI PRZYSZŁYCH POLAKÓW. Nie wyjechałam za granice jak większość moich znajomych aby dostać zasiłek i pomoc od obcego państwa. Jestem polką, mieszkam, pracuje i chcę mieć godne życie. Kto może ustalić termin zajścia w ciąże, tak aby było to społecznie sprawiedliwe. Albo inaczej zamknąć działalność dostanę 1000 zł, a potem bezrobocie kobiet w Polsce wzrośnie. Czy o to chodzi???

  • A.Ch.(2015-08-07 12:31) Odpowiedz 10

    TU NIE CHODZI O KOBIETY PLANUJĄCE CIĄŻE A O WSZYSTKICH PRZEDSIĘBIORCOW!!! Na wyłudzaczki są kontrole! Łatwo udowodnić fikcyjność prowadzenia działalności. Niech zasady beda uczciwe! Płace składki to chce taki sam zasilek jak pracownik na etacie. Jeżeli po pol roku pracy zachoruję na cokolwiek i nie bede mogla pracowac to chce otrzymac taki sam zasilek jak inny pracownik ubezpieczony od tej samej podstawy. Tymczasem płacąc skladki przez pol roku od 5000zł dostane 2 razy nizszy zasilek niz pracownik zarabiajacy 5000 i pracujący OD 1 MIESIĄCA! Tak wyglada nowa ustawa! SPRAWIEDLIWE? dodajmy ze musze oplacic skladki w terminie bo jeden dzien opoznienia przez 90 dni i wypadam z ubezpieczenia a pracownik czy ma oplacone czy nie to dostanie zasilek ...

  • Milena(2015-08-07 15:45) Odpowiedz 10

    Nikt z polityków nie pomyślał nawet jaki stres i obawy zrzucają na ciężarne kobiety prowadzące DG takimi nagłymi zmianami. W tym roku poroniłam. Obecnie jestem z zagrożonej ciąży. Czy na prawdę nie zdają sobie z tego sprawy że stres powoduje komplikacje w rozwoju dziecka! Obawa o byt, o to czy po porodzie będę miała jeszcze DG?Polityka jest bezlitosna!

  • Ewa(2015-08-07 15:35) Odpowiedz 00

    Te nowe przepisy są niesprawiedliwe i uderzające w przedsiębiorców. Dlaczego mamy być traktowani gorzej niż pracownik? Teraz mamy będą zamykać działalność i zatrudniać się na lewo na etat i w ten sposób wyłudzać. Powinni wydłużyć okres prowadzenia działalności, wtedy po miesiącu odprowadzenia składek nikt by niczego nie wyłudzał. Prowadzę działalność, ale nie zarabiam aż tyle, żeby mieć na wpłacanie 12 wysokich składek, a poza tym ciąża to loteria, nie wiadomo kiedy się uda więc ciężko zaplanować kiedy wpłacać. Po odliczeniu preferencyjnego zusu zostaje mi najniższa krajowa, a jednak nadal chcę prowadzić firmę, bo dopiero buduję bazę klientów. W ciąży nie mogłabym sobie pozwolić na wiele wolnego, a i macierzyński nie byłby dlugi, bo o klienta trzeba dbać. Takie prawo pozostawia młode przedsiębiorczynie w bardzo niekomfortowej sytuacji, w zasadzie nie wiem co mam robić, chyba czekać na lepsze czasy zamiast urodzić dziecko.

  • EURO(2015-08-07 14:38) Odpowiedz 00

    co to za głupie pomysły w RP ,radzę zrobic tak jak za granicą 3 miesiące macierzynskiego potem wraca matka pewnie do swej bylej pracy jak chce to jest wola i decyzja matki zaprowadza dzieciaka do złoba jesli nie babcie pilnują .Zapewne bedzie lepsze rozwiązanie dla wszystkich ,oszczęnosc i zdobycia tego co ma inny kraj co euro wyszło na plus .Frma to matki decyzja nie panstwa RP

  • M(2015-08-07 14:44) Odpowiedz 00

    Mam 26 lat, prowadzę działalność od ponad roku i bardzo bym chciała w najbliższym czasie urodzić dziecko. płace preferencyjne składki więc dostałabym 17 zł macierzyńskiego. Decydując się na dziecko będę musiała się liczyć z tym że będę prosiła męża o 5 zł na chusteczki. mąż nie zarabia za dużo więc będzie ciężko utrzymać radzine. Nie mówiąc już o tym żeby spokojnie żyć na jakimś poziomie. Czy się zdecydujemy na dziecko? Nie. Może za kilka lat jak znajdę etat albo będę miła na koncie dużo oszczędności. A prawda jest taka że powinni uszczelnić system żeby nie było tych wyludzaczek zamiast zabierać wszystkim. Bo w większości kobiety które wyludzaly to były bogate laski które i bez tego miały wszystko

  • Justyna(2015-08-07 15:22) Odpowiedz 00

    Zapisy w ustawie wymagają od przedsiębiorców płacenia składek przez 12 m-cy a dają na to 4 m-ce.
    Żaden przedsiębiorca nie posiada wehikułu czasu którym mógłby się cofnąć o 8 m-ce wstecz!

  • EWA(2015-08-07 15:25) Odpowiedz 00

    ..."Nie ma powodu, żeby odwlekać wejście w życie rozwiązań. Prace nad ustawą trwały tak długo, że każda z pań prowadzących firmę miała szansę podjąć wcześniej decyzję o urodzeniu dziecka – przekonuje Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców..." TO MNIE ROZŚMIESZYŁO NAJBARDZIEJ TEJ PANI POWINNI DAĆ MEDAL ZA TOK MYŚLENIA. GRATULUJE

  • Milena(2015-08-07 15:31) Odpowiedz 00

    Jak oni w ogóle mogą rozważać wejście tej ustawy od stycznia!!! To jest skandal! Kto to w ogóle zaproponował?! Chcą nas wygonić z Polski? To jest polityka prorodzinna? Najlepiej będzie dla przyszłych mam na DG uciekać z tego kraju i kontynuować działalność w normalnym systemie prawnym!

  • kAR(2015-08-07 15:25) Odpowiedz 00

    1000 zł? KŁAMSTWO! Te pieniądze są dla osób które nie posiadają prawa do zasiłku, czyli ANI JEDEN PRZEDSIĘBIORCA TEGO ŚWIADCZENIE NIE OTRZYMA!

  • nowak(2015-08-07 16:26) Odpowiedz 00

    "Prace nad ustawą trwały tak długo, że każda z pań prowadzących firmę miała szansę podjąć wcześniej decyzję o urodzeniu dziecka – przekonuje Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców." = "rząd jest nieudolny, posłowie leniwi, a lobbyiści cyniczni, ale przecież każdy o tym wie, więc czego się spodziewacie". Że też tym ludziom to w ogóle przez usta przechodzi, nie mogę się nadziwić! To jest niepoważne.

  • Anna G.(2015-08-07 15:43) Odpowiedz 00

    Największym problemem jest to, że będąc na działalności i odprowadzając do systemu taką samą kwotę na poczet ubezpieczenia, otrzymujesz dużo mniej niż pracownik na etacie. Czy to jest sprawiedliwe?

  • vvv(2015-08-07 12:59) Odpowiedz 00

    Najbardziej nie rozumiem zasady liczenia z 12 miesięcy, normalnie po prostu liczy się średnią, a więc podniesienie nic nie daje bo się rozkłada na 12, a tu nagle jednakowa składka przez 12 miesięcy bez zmian? A co jak zmniejszę? Rozumiem, że to nie ma wpływu, ze wcześniej było więcej?

  • oburzona(2015-08-07 16:36) Odpowiedz 00

    Tu cały czas rozważa się jak nadal oszukiwac system ZUS-u i pobierać niebotyczne macierzyńskie. Przecież, mimo udawania, wszyscy wiedzą jak ten oszukańczy system działał i jak łatwo kobietom było wyłudzać , niestety, nienależnie wysokie należności zasiłku macierzynskiego. Nie udawajmy iż było inaczej. Na to pozwalały sobie tylko te cwane oszustki płacąc przez te 3 miesiące a ciągnąc do skutku.

  • kasandra(2015-08-07 20:56) Odpowiedz 00

    Vl 12 miesiecy... tak aby kobiety bedace juz w ciazy a majace termin po 1 listopada nie byly pokrzywdzone...
    Sama planowalam dziecko teraz musze to przemyslec... mam jednoosobowa dzialalnosc i nie moge sobie pozwolic na jej zamkniecie..
    Jesli zus postrzega kazda matke z dg jako oszustke niech zacznie weryfikowac...

  • przedsiębiorcza mam(2015-08-12 10:58) Odpowiedz 00

    "Nigdy w czasie prac w komisji nie padły takie argumenty. Ponieważ zarzuty postawione przez matki są poważne, należy szybko się zająć nowelizacją ustawy"

    A kogo wybieramy do uchwalania ustaw? Kto opłaca ludzi w ministerstwach, w biurze poselskim, kancelarii sejmu, w RCL, itd.? Czy naprawdę po to płacimy 460 p-osłom i całej reszcie, żebyśmy musiały pilnować każdej bzdury, którą wymyśli ministerstwo? Przedstawiane argumenty pojawiły się na etapie prac senackich i podpisu prezydenta, ale jakoś nikt się nimi nie przejął. Na szczęście wybory wkrótce.

  • iwona(2015-08-11 14:00) Odpowiedz 00

    CO TO ZA GAZETA? RAŻĄCE BŁĘDY. prosze o pilną weryfikacje merytoryczną

  • Anna(2015-08-11 19:05) Odpowiedz 00

    DRAMAT!!! Artykuł pełen błędów merytorycznych. Czy tacy "dziennikarze", "eksperci" piszą regularnie dla GP? To cóż dziwić się jakości artykułów w "Fakcie"...

  • Kami(2015-08-07 13:43) Odpowiedz 00

    Ja musialam zamknąć firmę i nikogo to nie interesuje za co będę żyć a takie nieroby dostaną więcej niż ja. Więc po co opłacać te skladki.