statystyki

Polskie firmy szukają sposobów na ominięcie wysokich składek. Mogą się schronić przed ZUS na Słowacji

autor: Bożena Wiktorowska18.02.2015, 07:18; Aktualizacja: 20.02.2015, 10:50
pieniądze-złoty-waluty

Niepłacenie składek w Polsce ma swoje wady.źródło: ShutterStock

Tylko w styczniu zakład wydał kilka interpretacji umożliwiających osobom na działalności niepłacenie składek na ubezpieczenie w Polsce. Furtką jest umowa o pracę w innym kraju UE.

Reklama


Reklama


Prowadzący własną działalność gospodarczą z roku na rok muszą opłacać coraz większe składki. O ile w styczniu 1999 r. danina na rzecz ubezpieczenia społecznego była liczona od kwoty 749,35 zł miesięczne, to od stycznia tego roku prowadzący własną firmę muszą obowiązkowo obliczyć składki od 2375,4 zł. Jeszcze gorzej jest w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego.

– Wręcz rabunkowa działalność państwa powoduje, że coraz więcej osób szuka sposobu uniknięcia płacenia wysokich składek – tłumaczy Dorota Wolicka, dyrektor Biura Interwencji i Organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Eksperci zwracają uwagę, że do odkładania na emeryturę w Polsce nie zachęcają też informacje dotyczące wysokości przyszłych świadczeń.

Pomocna Unia

Do tej pory popularne było zakładanie firm w krajach UE. Przy czym działalność była faktycznie wykonywana w Polsce. Takie obejście przepisów jest ryzykowne. Powód? Duże prawdopodobieństwo kontroli ZUS. Okazuje się jednak, że Polacy znaleźli nowy – na dodatek zgodny z prawem – sposób na unikanie płacenia składek do rodzimego organu. Otóż zgodnie z europejskimi przepisami osoba zatrudniona jako pracownik w dowolnym kraju UE może prowadzić firmę w Polsce bez obowiązku opłacania składek do ZUS jako przedsiębiorca.

Zasady zatrudniania na Słowacji

Zasady zatrudniania na Słowacji

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Skorzystanie z takiego rozwiązania umożliwia art. 1 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. UE L nr 166, poz. 1 z 30 kwietnia 2004 r.). Przy czym od maja 2010 r. kwestie związane z ustaleniem i stosowaniem właściwego ustawodawstwa reguluje rozporządzenie wykonawcze Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z 16 września 2009 r. (Dz.U. UE nr 284, poz. 1 z października 2009 r.).

– Tym samym pracownicy podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego – tłumaczy Karolina Miara, adwokat z Warszawy.

Pierwszy był sąd

Eksperci zwracają jednak uwagę, że choć przepisy unijne obowiązują od 2010 r., to wcześniej ZUS kwestionował prawo właścicieli firm do podlegania ubezpieczeniu w kraju, w którym pracują na etat. Sytuacja zmieniła się dopiero po wyroku SN z 6 czerwca 2013 r. (sygn. akt II UK 333/12). Na jego podstawie ZUS został zobowiązany do uznawania ubezpieczenia w innym kraju przy jednoczesnym zwolnieniu z płacenia składek od prowadzenia działalności.

– Wyrok utrudnia ZUS kwestionowanie zatrudnienia za minimalne stawki w innych państwach członkowskich UE celem uniknięcia opłacania składek z działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce – stwierdza Damian Konieczny, adwokat z Kancelarii Kosiorek & Konieczny z Gdańska.

Zwraca także uwagę, że ZUS nie może bez porozumienia z organami innych państw członkowskich wydawać decyzji w przedmiocie właściwości ubezpieczenia społecznego. Co oznacza, że nie ma prawa samodzielnie ustalać pozorności umów zawieranych w innych krajach. – Chętnych na etat w innym kraju na pewno będzie coraz więcej – twierdzi Damian Konieczny.

Obecnie największą popularnością wśród Polaków cieszy się Słowacja. – Ten kraj jest chętnie wybierany nie tylko ze względu na niewielką odległość od Polski, ale także na język. Polski i słowacki są do siebie bardzo podobne – tłumaczy Damian Konieczny, adwokat z Kancelarii Kosiorek & Konieczny z Gdańska.

Eksperci twierdzą też, że zjawisko ucieczki właścicieli firm za granicę będzie rosło. Na razie jest niewielkie tylko dlatego, że Polacy jeszcze go nie znają. To się jednak szybko może zmienić.

Bez świadczeń w kraju

Niepłacenie składek w Polsce ma jednak swoje wady. Otóż osoby, które ich nie odprowadzają, nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych z ZUS. Tak więc nie dostaną chorobowego, macierzyńskiego lub wypadkowego. Pojawiają się też wątpliwości dotyczące obowiązku opłacania w Polsce składki zdrowotnej. W tym względzie zdania ekspertów są podzielone. Część uważa, że pracujący w innym państwie i opłacający tam należności mają prawo do darmowej służby zdrowia w Polsce tylko na podstawie EKUZ wystawionego przez kraj, w którym są zatrudnieni. Inni natomiast sugerują wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

– W ten sposób w przypadku choroby będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc medyczną w Polsce – tłumaczy Zenon Wasilewski, ekspert ds. prawa medycznego BCC.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tagi:ZUS, firmy

Polecane

 • Dexter(2015-02-18 12:52) Odpowiedz 20

  Zgodnie z konstytucją, każdy obywatel polski ma prawo do bezpłatnej służby zdrowotnej, a nie tylko ten co płaci składki.

 • Pike(2015-02-18 13:36) Odpowiedz 10

  "będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc medyczną w Polsce" - to znaczy na co Panie Expercie? - na mozliwośc zapisania się do kilkumiesięcznej kolejki do specjalisty, czy kilkuletniej kolejki na zabieg chirurgiczny? - ja mam na razie numer 7444 w kolejce - około dwóch lat i ręka (prawa) może zacznie funkcjonowac, a może nie zacznie - a tysiak miesięcznie leci na konto dobroczyńcy ZUS

 • Obywatel(2015-02-19 05:17) Odpowiedz 00

  Wczoraj czytalam, ze firmy w UE maja placic podatki w kraju, w ktorym prowadza dzialalnosc produkcyjna czy uslugowa. Mowil o tym VPrezydent KE Valdis Dombrovskis.
  ---
  Obowiazkowe skladki ubezpieczeniowe to chyba tez podatek.

 • arecki(2015-02-18 17:29) Odpowiedz 00

  lidka wyjaśnij w jaki sposób opodatkowuje x2 ?? prowadzą firmę w Niemczech tam płacę podatki nie u nas

 • czesiek(2015-02-18 13:29) Odpowiedz 00

  Składkę zdrowotną płacimy bez względu na to, czy pracujemy dodatkowo na etacie. Składek zdrowotnych płacimy tyle, ile mamy działalności zarejestrowanych. Przykład - pracujesz w szkole jako nauczyciel. Pracodawca odprowadza za ciebie składkę zdrowotną. Dodatkowo rejestrujesz działalność (mp. korepetycje) i opłacasz sam obowiązkowo drugą składkę zdrowotną.

 • xyz(2015-02-19 12:12) Odpowiedz 00

  Oszustka tylko to mi się ciśnie na usta. Wyrok SN Sygn. akt II UK 333/12 stanowi :
  uchyla zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Okręgowego -Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wW.z dnia 19 października 2011 r. i decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z dnia 30 czerwca 2011 r. i przekazuje sprawę organowi rentowemu do ponownego rozpoznania.

 • BQ(2015-02-18 15:05) Odpowiedz 00

  @juk a jak płacę np. 3 razy składkę zdrowotną (bo jestem komandytariuszem w 3 spółkach) to dostanę 3 łóżka w szpitalu i 3 pielęgniarki?

 • kose(2015-02-19 14:04) Odpowiedz 00

  o spoko za 200-300zł. abonamęt medyczny + 500 zł na właśę konto -na ewentualną emeryturę 800zł teraz płacę 1200 i do lekarza i tak płacę - emerytury nie dożyję ewentualniue będzie mikra lub wogule nie wypłacą

 • informator(2015-02-18 16:08) Odpowiedz 00

  Do "juk", pracujący poza granicami kraju w którym odprowadza składki ma prawo do świadczeń zdrowotnych na mocy porozumienia dotyczącego pokrywania kosztów leczenia poza krajem (EKUZ), dobrym przykładem tego są na przykład kierowcy zawodowi wykonujący transport poza granicami kraju- w przypadku wypadku lub nagłego pogorszenia zdrowia mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej na terenie kraju na krtórego terytorium aktualnie się znajdują, świadczenia emerytalne i wypłacane w razie niezdolności do pracy wypłacane są przez państwo w którym zarejestrowany jest pracownik. Takie rozwiązanie jest nie tylko zdroworozsądkowe ale i uczciwę.

 • invisible(2015-02-18 16:18) Odpowiedz 00

  Tak kazdy narzeka na ZUS!!! to prawda ze to ZLODZIEJE ale jak przyjda wybory to kazdy dalej glosuje na tych samych baranow co rok zamiast zaglosowac na mniejsze partie ktore moga faktycznie cos zmienic czy nawet na samego KORWINA ktory piersze co zrobi jak dojedzie do wladzy to zlikwiduje zus!

 • arecki(2015-02-18 17:27) Odpowiedz 00

  Mam emeryturę wojskową więc składkę odprowadzam ;) Słowacja ;)

 • Ciekawa(2015-02-23 11:09) Odpowiedz 00

  Autor nie wspomina, czy ta umowa o pracę ma być faktyczna czy fikcyjna. Wg mojej wiedzy, w większości są to umowy FIKCYJNE.
  Proponuję zająć się analizą tego zagadnienia.

 • Lidia(2015-02-19 19:13) Odpowiedz 00

  Ostrożnie "wypisaniem się" z ZUS a "zapisaniem" do innego kraju unijnego. Trzeba spełnić wiele wymogów formalnych. Można wpaść w niezłe bagno. Do Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP zgłaszają się już zbytnio wierzący w swoje ponadmożliwości i swoją ponadmądrość.

 • 321qaz(2015-02-18 13:19) Odpowiedz 00

  Wystarczy zlikwidować ZUS i NFZ a sprawa sama się rozwiąże. Ich miejsce zajmą prywatne firmy ubezpieczeniowe które będą ze sobą konkurować i jakością świadczonych usług i wysokością składki.
  A obecne emerytury? Wprowadzić system kanadyjski i pozamiatane.

  Problem w tym że przy takim rozwiązaniu masa urzędasów straci pracę i nie będzie miał kto głosować na dotychczas rządzących.

 • Maja(2015-02-24 13:19) Odpowiedz 00

  Bardzo dobry wynik IV kwartału 2014 roku dla Excellence S.A.

  Po czterech kwartałach 2014 roku Excellence S.A. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 34.377 tys. zł, wyższe o 14,6% w stosunku do przychodów po czterech kwartałach 2013 roku. Wynik netto po czterech kwartałach 2014 roku wynosi 1.738 tys. zł i jest trzykrotnie wyższy w stosunku do zysku netto po czterech kwartałach 2013 roku.

  W czwartym kwartale 2014 roku Excellence SA osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 9,25 mln zł, wyższe o 68% w stosunku do przychodów ze sprzedaży czwartego kwartału 2013 roku. Wynik netto czwartego kwartału 2014 roku wyniósł 259 tys. zł i jest znacznie wyższy od wyniku osiągniętego w czwartym kwartale 2013 roku, w którym spółka poniosła stratę. Zysk netto czwartego kwartału 2014 roku jest tym bardziej satysfakcjonujący, że w tym okresie spółka poniosła znaczne koszty związane z rozwojem nowej działalności w segmencie suplementów diety i produkcji suplementu diety zarejestrowanego jako wyrób medyczny Excellent Collagen Complex.

 • Dominik(2015-02-24 13:31) Odpowiedz 00

  A może warto zostać w Polsce i iść śladem takich firm, które inwestują w dalszy rozwój.
  Bardzo dobry wynik IV kwartału 2014 roku dla Excellence S.A.
  W czwartym kwartale 2014 roku Excellence SA osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 9,25 mln zł, wyższe o 68% w stosunku do przychodów ze sprzedaży czwartego kwartału 2013 roku. Wynik netto czwartego kwartału 2014 roku wyniósł 259 tys. zł i jest znacznie wyższy od wyniku osiągniętego w czwartym kwartale 2013 roku, w którym spółka poniosła stratę. Zysk netto czwartego kwartału 2014 roku jest tym bardziej satysfakcjonujący, że w tym okresie spółka poniosła znaczne koszty związane z rozwojem nowej działalności w segmencie suplementów diety i produkcji suplementu diety zarejestrowanego jako wyrób medyczny Excellent Collagen Complex.

  Po czterech kwartałach 2014 roku Excellence S.A. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 34.377 tys. zł, wyższe o 14,6% w stosunku do przychodów po czterech kwartałach 2013 roku. Wynik netto po czterech kwartałach 2014 roku wynosi 1.738 tys. zł i jest trzykrotnie wyższy w stosunku do zysku netto po czterech kwartałach 2013 roku.

 • Marek(2015-03-09 01:30) Odpowiedz 00

  A co zrobić z pracownikiem, który ma pracować w firmie zarejestrowanej za granicami polski, ale ten wykonuje swoją pracę w Polsce?

 • Wojtek(2015-09-10 07:24) Odpowiedz 00

  Rozumiem, że emeryturę też będą dostawali ze słowacji?

 • ?????(2015-02-18 14:31) Odpowiedz 01

  CZEMU CI WSZYSCY DYSKUTANCI PO PROSTU NIE WYJADĄ Z POLSKI TAM GDZIE BĘDZIE IM LEPIEJ ???

 • Protek(2016-07-27 20:34) Odpowiedz 00

  Spoko opcją są też Czechy, z tego co wiem koszty prowadzenia firmy są tam naprawdę niskie. Są nawet firmy, które specjalizują się w pomocy w zakładaniu tam firmy - mam na myśli Idoneo. To znaczy, ze ruch do naszych sąsiadów jest naprawdę spory :P

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane