statystyki

Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury. Nie uzbierają nawet na minimalne świadczenie

autor: Bożena Wiktorowska22.01.2015, 07:12; Aktualizacja: 22.01.2015, 08:51
A co na to wszystko resort finansów, który musiałby dopłacać seniorom?

A co na to wszystko resort finansów, który musiałby dopłacać seniorom?źródło: ShutterStock

Nawet 50 proc. Polaków nie zgromadzi na swoich kontach w ZUS środków wystarczających do otrzymania najniższej emerytury i państwo będzie musiało dopłacać im do świadczeń.

Reklama


Reklama


Załóżmy przez chwilę, że przez kolejne 25 lat w Polsce nie byłoby wzrostów i spadków inflacji, wynagrodzeń, PKB etc. Innymi słowy: pełen constans. A teraz weźmy pracownika, który w całym tym okresie zatrudniany jest na umowę-zlecenie i etatach z pensją minimalną (1750 zł brutto). Przez ćwierć wieku rzetelnie odprowadza składki, a kończąc aktywność zawodową, otrzymuje... 492 zł emerytury brutto, czyli zaledwie 28 proc. pensji (dla porównania obecnie emerytura minimalna to 880 zł). Co prawda w takiej sytuacji państwo będzie musiało dopłacić mu do najniższego świadczenia, ale wtedy samo znajdzie się w poważnych tarapatach finansowych.

To dokładne wyliczenia uwzględniające nie tylko obecne przepisy i wysokość składek, lecz także nowy sposób ozusowania kilku umów-zleceń jednej osoby, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Wówczas wprowadzona zostanie kwota graniczna oskładkowania, równa płacy minimalnej.

Armia emerytów

Armia emerytów

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Takie rozwiązanie zwiększy wpływy na przyszłe emerytury – przekonuje rząd. Ale – co widać po naszych wyliczeniach – to nie wystarczy, aby zapewnić dużej części Polaków najniższe świadczenia. Jak dużej? „Od 25 do nawet 50 proc. w roku 2060. Nie zgromadzą oni na swoich kontach w ZUS środków wystarczających do otrzymania najniższej emerytury i państwo będzie musiało dopłacać im do świadczeń” – pisze w swoim raporcie „Jak mobilizować dodatkowe oszczędności emerytalne” Stefan Kawalec, były wiceminister finansów, obecnie prezes firmy doradczej Capital Strategy. Zgadzają się z nim inni eksperci.

– Jeżeli radykalnie nie zmienimy sposobu oszczędzania, będziemy zmuszeni wprowadzić emerytury obywatelskie – twierdzi prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH.

A co na to wszystko resort finansów, który musiałby dopłacać seniorom? – Rząd ma świadomość, że ten system emerytalny nie jest skończony – odpowiada wiceminister Izabela Leszczyna. Z kolei zdaniem Stefana Kawalca można ograniczyć dopłaty do emerytur minimalnych, rozwijając trzeci filar.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Wiem co piszę(2015-02-11 02:52) Odpowiedz 00

    Czemu nie skorzystano ze wzorców niemieckich, tam też mamy wiek emerytalny 67 lat, ale z tego co wiem można odejść na emeryturę już w wieku 62 lat dostając 50% należnych świadczeń, w wieku 63 lat 60%, w wieku 64 lat 70% itd., przy czym nie można wtedy brać emerytury i pracować. To bardziej sprawiedliwy system, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają już siły pracować w wieku 62 i więcej lat, bo przepracowali wiele lat.

  • Polszkot(2015-01-23 08:09) Odpowiedz 00

    No to dalej głosujcie na postsolidarnościowe rządy: po, pis inne takie - to dostaniece emeryturę w kwocie pozwalającewj kupić 2 m sznura.
    Emerytury to dostana tylko pilicjanci i inni mindurowi oraz tz. wymiar sprywiedliwości - poto aby było komu wiąć was za mordę ma wszelki wypadek gdyby zachciało się wam rówmności i sprawiedliwości. A najsmutniejsze to żę historia, do której całą gębą prawie wszyscy się odwołują, niczego was nie nauczyła.
    A w moim nowym domu -SZKOCJA- mgliście i ciepło. Chociaż czasem mnie ciągnie ...

  • M.(2015-01-22 11:10) Odpowiedz 00

    Nie ma sensu się rozwodzić nad tym jak mało dostaniemy. System jest dziurawy. Nie ma sensu go łatać, reformować, kombinować. To jak wylewanie wody z tonącej łodzi.
    I im bardziej jesteśmy zmuszeni do "interakcji" z państwem tym więcej naszych pieniędzy to kosztuje. Im więcej pieniędzy państwo ma, tym więcej zmarnuje.

    Nie ma się co dziwić, że ludzie albo masowo emigrują. A ci, którzy chcą w ramach tego aparatu jakoś funkcjonować zakładają działalność i szukają wszelkich możliwych sposobów na uniknięcie płacenia podatków i składek (choć chyba jedyny legalny to zus plus). A w odwecie aparat państwowy "podnosi skuteczność kontroli skarbowych", czyli motywuje swoją armię do grabienia mienia obywateli gdzie tylko się da.

    PS. do wszystkich, którzy praktykują wyliczenia ile wpłacamy, a ile otrzymujemy.
    Emerytura - to nie inwestycja naszych pieniędzy, a ubezpieczenie na wypadek dożycia wieku, w którym nie możesz już pracować. I jej wysokość może być stosunkowo łatwo zmieniona przy pomocy odpowiedniej ustawy, więc perspektywa 40 lat jest śmieszna ;)

  • Zapraszamy(2015-01-22 11:13) Odpowiedz 00

    www.zyciowe.pl

  • ALA(2015-01-22 15:43) Odpowiedz 00

    Czy zła wieszczka p. Orędziak dązy,propaguje wraz z reformatami z PO i PSL do nędznej tzw. emerytury obywatelskiej , na przykładzie Kanady , gdzie w 2012 r. przeciętna tego typu emerytura z 1 filara wynosiła 301 dol. can. brutto minus 15% podatku ?
    Dlaczego owa autorka nie podjęła tematu podłej , złej reformy emerytur w ZUS od 1999 r.? , Czyżby kolejne rzady przez ostatnie 15 lat i wcześniejsze te reformatorskie , nie potrafiły przewidzieć złych skutków tej pseudoreformy systemu emerytalnego w Polsce ?
    Co jakiś czas odzywają się mędrcy ekonomiczni ,w zalezności od potrzeby politycznej ,jedni mówiąalbo bredzą z Balcerowiczem na czele,(co wykładał ekonomię socjalizmu przez wiele lat,) , o 800 zł brutto , inni o 900 zł brutto.

  • Pomysl(2015-01-22 11:18) Odpowiedz 00

    Racja -dlatego należy wydluzyć Im małych.
    A może nie uzbierają ,bo w tym POlityczno zlodziejskim państwie przekonali się ,że nic nie warto zbierać przez ZUS/

  • Polak(2015-01-22 11:35) Odpowiedz 00

    Sędziowie , prokuratorzy i inne marionetki dostają emerytury tylko dlatego że ślepo wykonują polecenia rządu tzw Polskiego, dla nich "świętym "jest Kukliński który brał pieniądze Narodu Polskiego a służył innym tak też robi rząd

  • Znawca(2015-01-22 11:37) Odpowiedz 00

    Pseudo reforma emerytalna Tuskoebusa i OFE Balcerowicza zrobiły z nas niewolników do wieku 67 lat - a potem jałmużna zamiast emerytury.
    Za wyjątkiem uprzywilejowanych wczesnych emerytów TUSKOeBUZKA.
    Dlatego należy powrócić do starego systemu emerytalnego.

  • Pozdrawiają Miro, Rycho i Zbycho(2015-01-22 15:54) Odpowiedz 00

    Co to znaczy że Polacy sobie nie uzbierali ??? Polacy połowę pensji oddają na rzecz tego bandyckiego państwa które marnotrawi pieniądze. Budżet dziurawy jak sito. Jak mawiał klasyk to państwo istnieje teoretycznie Ch... D... i Kamieni kupa.

  • zwykłe złodziejstwa i oszustwa -(2015-01-22 12:06) Odpowiedz 00

    I wtedy EUTANAZJA !!!
    Przypominam, że 150 mld zrabowane z naszych kont w OFE w lutym 2014 nie są zaksięgowane na subkontach w ZUS-ie. NIE MA ICH i nikt nie protestuje. Tak dobrze pospólstwo zostało wychowane, że nawet nie drgnie jak im sznur na szyi wiążą.

    Dalej finansujmy co miesiąc Żydów w kwocie 100 euro miesięcznie na łeb , dajmy za darmo gaz , ropę i 100 milionów euro , utrzymujmy 40-50 letnich emerytalnych byczków płaćmy za stan spoczynku skorumpowanym sędziom i prokuratorom po 10-15 tysi , płaćmy kosmiczne emerytury armii generałów , pułkowników ,

    no i dalej sankcjonujmy legalne złodziejstwo POlegające na płaceniu cwaniakom po 50000 czy 100000 pln na miech a po 6 miesiącach odprawa milionik i za chwilę nowy stołek i nowy milionik .

  • zwyklak 76 lat(2015-01-22 12:12) Odpowiedz 00

    kTO PRACUJE TYLKO 25 lat ???Ja i moi koledzy pracowaliśmy po 45-50 lat przechodząc na emeryturę w wieku 67-72 lata !!!

  • ddfff(2015-01-22 22:10) Odpowiedz 00

    chyba błąd w tekście-Rząd ma świadomość,że ten system emerytalny JEST skończony...

  • nunulek(2015-01-22 16:44) Odpowiedz 00

    ZUS - Zakład Utylizacji Składek.

  • ~ Anna(2015-01-22 12:38) Odpowiedz 00

    Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury. Nie uzbierają nawet na minimalne świadczenie
    autor: Bożena Wiktorowska
    Państwo powinno traktować wszystkich jednakowo!!! Żadnych przywilejów .Żadnych odpraw!!! Jednakowy wiek emerytalny ! Państwo powinno zacząć od siebie. Ograniczyć koszty utrzymania siebie , całej administracji , koszty rozbuchanego sejmu i senatu . KRUS !!!??? Pomagać obywatelom i dawać szansę w pracy na własny rachunek a nie niszczyć !!!Egzekwować podatki od wszystkich !!! W tym świętych krów! Żadnego wspierania pasożytów w tym kościoła!!! Najniższa emerytura powinna wystarczyć na minimum utrzymania. Od tego wyliczyć swoje wynagrodzenia , bo powinny one być efektem ich pracy a nie ustalanych dla siebie wynagrodzeń - jak w każdej firmie! Każdy wykryty przekręt powinien skutkować całkowitym wykluczeniem krętacza z zajmowania jakichkolwiek stanowisk , a nie jak dotąd " kopem do góry na inne stanowisko"! Rządy powinni sprawować ludzie kompetentni i zdecydowanie rozliczani , a nie figuranci z nadań partyjnych i ich pociotki . Wiadomo , gdzie tkwią błędy a od 25 lat nic się nie robi !!!

  • ENEA(2015-01-22 15:24) Odpowiedz 00

    EWA ma 100% racji. Żyjemy w chorym kraju, kompletnie źle rządzonym, z cholernymi i totalnie niesprawiedliwymi przywilejami. Głodowe pensje. wyzysk, bezrobocie głównie dlatego, że ci co już pracę mają za...ją za dwóch (w soboty też), bo jak sie nie podoba to... Wiadomo! Wiem, że to uproszczenie, ale może przykład z życia;
    Ok. 30 letni młody mężczyzna - sportowiec 3 ligi "pracuje" jako górnik 6 godzin na cały etat. Pobiera próbki i przekazuje do laboratorium.Przysługuje mu dodatkowy urlop, 13-stka, 14-stka, i inne nagrody, wcześniejsza emerytura... Szkoda gadać! Większość Polaków pracuje za takie pieniądze, że przeżyć się nie da. To przyczyna niezakładania rodzin, braku przyrostu naturalnego. BIEDA!!!

  • zwykłe złodziejstwa i oszustwa -(2015-01-22 12:41) Odpowiedz 00

    do 22 -Prezydent Komorowski zauważył że : Na emeryturę dodatkowo oszczędzają tylko najbogatsi.
    serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/847745,prezydent-komorowski-na-emeryture-dodatkowo-oszczedzaja-tylko-najbogatsi-trzeba-to-zmienic.html?utm_source=gazetaprawna_pl&utm_medium=nextclick&utm_campaign=bloczki-rc

    na emetyrure nic nie odkladamy, emerytury sa wyplacane na bieżąco z wplat do zus :) jakby pan nie wiedział Panie Hrabio !

  • anpolade(2015-01-22 17:17) Odpowiedz 00

    A co tam, aby prezesi mieli i rady nadzorcze no i politycy, resztę to pal licho niech zdychają.

  • ~ bezsilność!!!(2015-01-22 12:55) Odpowiedz 00

    Bożena Wiktorowska -Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury. Nie uzbierają nawet na minimalne świadczenie
    System emerytalny to tylko część problemów do uzdrowienia. W Polsce wszystkie systemy funkcjonują na chorych zasadach i wzajemnie na siebie wpływają .Wszyscy to widzą i wiedzą , a poszczególne rządy nic nie robią !!! Ich cel to utrzymanie się przy władzy - dla nich samych .Reszta się nie liczy. Podstawowa patologia tkwi w tym ,że obywatele nie mają wpływu na wybór władz szczególnie na najwyższych decydenckich szczeblach . Wybory to czysta fikcja jak i tak potem rządzą wybrani przez tych samych od lat prezesów partyjnych - i koło się zamyka.

  • do 22 Z(2015-01-22 13:00) Odpowiedz 00

    Wiesz, dlaczego ? W 2014r jakiś portal, powiedzmy, że abcdef.pl opublikował te głupawe wyliczenia mówiące o stopie zastapienia 1/3. Ukazało się to na stronie zus.abcdef.pl , co było sugestią, że to jest opracowanie ZUS-u. Teraz wszyscy -, portale, prasa, TV powielaja te brednie mówiąc o wyliczeniach ZUS-u, a to nieprawda ! Własciwy autor jest na domenie abcdef.pl a nie zus.pl !!!

  • p.(2015-01-22 17:59) Odpowiedz 00

    Z czego mają być emerytury jak prowadzi się politykę najniższej ceny, która wymusza szukanie sposobów na zmniejszanie kosztów po stronie wykonania, po stronie wynagrodzeń i po stronie danin do budżetu i do ZUS.
    Niemcy prowadzą politykę jakości i wiedzą, do czego prowadzi polityka najniższej ceny. Taka polityka wymusza szukania innowacji i dbania o dobry poziom szkolnictwa i wykorzystywania potencjału własnych dzieci.
    Polityka najniższej ceny to postawienie na bylejakość przy której dobrze wychodzi trwonienie pieniędzy z kasy publicznej, przy której przegrywamy z konkurencją zagraniczną gdzie droższy pracownik wymusza lepszą organizację pracy i w konsekwencji tańszy produkt. Zanim zaczniemy na siebie naskakiwać zastanówmy się, kto zarządza kopalniami, przemysłem energetycznym, koleją, że innym się opłaca a nam nie, kto stanowi u nas prawo, że banki i fundusze inwestycyjne mogą stosować jakie chcą zagrywki i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności tylko całe ryzyko biznesowe spada na klientów, którym przedstawia się miraże mówiąc im później jak się rypnie, że widziały gały co brały.